Eesmärk: parandada laste võimet eristada ja õigesti hääldada häälikuid (s) - (w) isoleeritult, silpides, sõnades, lausetes, arendada oskust sõnades helisid tuvastada, neid omavahel võrrelda, sõnu valida. etteantud heliga. Kasvatada oskust valida subjektile märke ja tegevusi. Arendada foneemilisi protsesse (esitus, taju, reprodutseerimine), kuulmismälu, loogilist mõtlemist, rütmitaju, kasvatada aktiivsust.
Varustus: ainepildid, kroonlehed, silbid, mosaiik, rääkivad puud, sõnalehed, märgilehed, tegevuslehed, pall, sõnakaardid individuaalseks tööks, siniste ja roheliste kroonlehtedega lill.
Tunni edenemine
1. Organisatsioonimoment.
L - d: - Lapsed, hea päev algab sellega Head tuju, rõõmsameelne naeratus, kasulikud teod. Nii et naeratage üksteisele ja soovige teile head tuju.
Lapsed: - Tere hommikust, kõik lapsed!
2. Helide (s) - (sh) eristamine isoleeritud helis.
L - d: Meie klassi on tulnud uus külaline! Arvame ära, kes see on?
Särab, sädeleb, soojendab kõiki? (Päike)
Kuidas te päikest tervitate?
Mis päike?
Kas päike on kurb?
Lapsed, aga meie juurde lendas sellesse vahesse veel üks külaline. Arvame ära, kes ta on.
Löögid, viled,
Kõik puhub minema (tuul)
Ja nüüd kujutage ette, et õrnad päikesekiired puudutavad meie nägu. Suleme silmad ja tõmbame õrnalt, vaikselt, sujuvalt sõna päike esimese hääliku: ssssss .........
Siis aga lendas järsku tuul prakku, päike kadus, meie jaoks läks külmaks, tõstsime käed üles ja sujuvalt ütlesime vaikselt tuule häält: tshhh .......
a) Mäng: "Päike on imelihtne"
b) Mäng: "Võtke heli üles"
L - d: - Pidagem lapsi kiiresti meeles,
Kuidas nisu müra teeb? (Shhhh.....)
Kuidas oja vuliseb metsatukas? (Sss.....)
Kuidas herilane aias sumiseb? (Ssss.....)
Kuidas linnutiivad häält teevad? (Shhh...)
Meres sinised purjed (shhhh ....)
Ja nisu teeb müra (shhhh ....)
Ja leht kahiseb (shhhh .......)
Ja voog (sssss......)
Ja herilane hammustab (ssss....)
Siin tegime veidi müra, hääldades häält (w) ja vilistades, hääldades heli (s).
3. Helide (s) ja (sh) artikulatsioon ja akustilised omadused.
L - d: - Meenutagem taas päikese häält (s). Tuule hääl (sh).
Aidake mul meeles pidada, kuidas me hääli (helisid) hääldame.
Huuled - naeratus.
Hambad - tara.
Keele ots on alumiste hammaste taga.
Külm õhk läbib keele keskosa.
Kael – puhkab, magab.
Huuled - ümarad nagu pall.
Hambad - tara.
Keel on ümmargune nagu tass.
Keele ots ülemiste hammaste taga.
Keele keskel läbib prao soe õhk.
Kael puhkab.
L - d: - Lapsed, millised on erinevused nende helide häälduses?
Kuidas need helid on sarnased?
Kuidas me neid helisid nimetame? Miks?
4. Foneemilise kuulmise arendamine.
a) Mäng "Astu edasi, astu tagasi."
L - d: - Nüüd läheme väikesele reisile. Peame jõudma nende võlulilledeni. Ja lilledeni jõuavad kõigepealt tähelepanelikumad, kes õppisid õigesti eristama silpe helidega [s-sh]
Häälikuga silbil astume kaks sammu edasi, häälikuga silbil (w) sammu tagasi.
(Sa, so, su, sy, shi jne)
c) Mäng "Rebi kroonleht ära."
L - d: - Siin on meie lill. Vaatame, mis värvi kroonlehed õies on? (Sinine ja roheline).
Nüüd ütlen teile ühe luuletuse. Kui kuulete sõna häälikuga (s), siis valite sinised kroonlehed ja kui kuulete sõna heliga (sh) - rohelised.
Õhukestest niitidest
Kasuka õmblemine,
Ja lehed särgid
Ja muru seelikud.
Kutsub hiirt praos,
Valige sall
Hüppa - hüppa, hüppa - hüppa,
Sa ei saa ämblikku kinni.
L - d: - Meenutagem veel kord, mis värvi kroonlehte tähistasime heli(d) - sinine,
Heli (sh) - roheline.
5. Häälikute (s), (sh) eristamine silpides.
a) Mäng "Leia kroonlehtede pilt"
L - d: - Tuul lendas üle lille ja kummel kaotas oma kroonlehed. Sel ajal, kui kroonlehed teie poole lendavad, leidke selle jaoks sõna.
Silpide kroonlehtedele (sa, so, su, si, shu, shi)
Otsige sõna kroonlehed
(teemalised pildid)
Sa - kelk Sha - müts
Seega - öökull Sho - lühikesed püksid
See on Shi sirp - awl
Sy - Sha juust - sall
c) Mosaiikmäng
L - d: - Hall hiir kõndis ümber mosaiigi ja pühkis sabaga kõik silbid.
Nüüd proovime teha mosaiigile.
Heli (s) - sinine kiip, heli (sh) - roheline kiip,
Valjud helid on punane kiip.
i - sa tuhk - asha - asa shpa - spaa
mis - nii osh - os osho - oso shpu - vspu
6. Häälikute (s), (sh) eristamine sõnades.
a) Iseseisev töö.
L - d: - Igaüks teist saab kaardi teemapiltidega. Peate kindlaks määrama, milline heli on nende piltide (piltide) või (w) nimedes peidetud, ja vastavalt sellele joonistada iga sõna jaoks roheline või sinine ring.
Järgmiseks ülesandeks on määrata sõnas olevad häälikud (s) või (sh) ja märkida vastavale pildile sinine või roheline ring
Jaga sõnad silpideks ja pane sõnad onni.
saani pirni dušš
juustu masin
salli palmik
säga spikelet ananass
c) Mäng "Knockout".
L - d: - Nüüd mängime võidumängu.
Viskan palli sulle ja kutsun sõna häälikuga (s) või (sh). Ja peate palli tagasi viima, muutes heli (helid) heliks (w) või vastupidi.
kauss - karu
puder - casca puder - kassa
kass - pats
meie – meie oma – sinu oma
c) Mäng "Allkirjasta pilt."
7. Lõõgastumine.
Mäng "Lõõgastus"
Lapsed, heitke end mugavalt matile pikali. Kujutage ette, et heitsite pikali suurele linale. Tunneta, kuidas su pea, käed, selg, jalad sellele mugavalt istuvad. Kujutage ette, et leht kannab teid väga kõrge puu juurde, tunnete kerge tuule hingust (shhhh ....), teie nägu soojendavad sooja päikesekiired (sss ...). Oled väga kõrge soovipuu otsas. Unista, fantaseeri natuke. Ja siin sa oled jälle paberitükil tagasi tulemas. Avage silmad ja jätkake tööd.
8. Häälikute (s), (sh) eristamine lausetes.
a) L - e: - igaühel teist on paberitükk, millele see sõna on kirjutatud. Lugege sõna, mis sellele on kirjutatud.
(Šokolaad, nisu, sall, sundress)
Ühendage oma sõnad sõnadega lendlehtedega-märkidega ja lendlehtedega sõnadega-toimingutega.
(Maitsev, siidine, kõrge, villane, lai),
(Hammustage, kuduge, riputage, kasvage, riietuvad)
Hammustage maitsvat šokolaadi.
Kootud villane sall.
Kõrge nisu kasvas.
Kandke laia kleiti.
b) Mäng "Lõpeta lause."
L - d: - Hall hiir
Jalutas raamatu järgi
Ja viimased sõnad
Ta pühkis saba.
Lõpetage laused õige sõnaga
Sony on soe. . . . . . (Müts)
Shura on äge. . . . . . (Motikas)
Ta oli laua peal. . . . . . . (Kauss)
Ronis auku. . . . . . . . (Hiir)
Masha sõi. . . . . . . . (sularaha)
Tööline pani pähe. . . . . . (Cascu)
Diferentseerimine "C" - "Sh".
Parandage tähtede ühendamine üheks silpiks ja sõnadeks. Korrake oskust läbi viia uuritud silpide ja sõnade helianalüüs. Korrake mõisteid "heli", "täht", "vokaal, kaashäälik", "pehme, kõva heli", "häälne, kurt heli".
Nende silpide trükkimine.
Õppige eristama kaashäälikut sõna algusest ja lõpust.
Õppige heli sümboliga seostama.
Teadmiste kinnistamine tähtede W, R, A, O, U, M, C, X kohta.
Arendada foneemilisi protsesse peenmotoorika käed, loogiline mõtlemine.
Kasvatada täpsust, sihikindlust.
Varustus: teemapildid, sümbolid, täht W, R, X, M, A, O, U.
Tunni edenemine:
- Korraldamise aeg:
Mäng Ütle vastupidist.
Ema mütsil on lai ja isal kitsa äärega.
Tüdruku müts on hele ja politseimüts on tume.
Ta võtab Katya käest uue ja vanaemalt vana.
Ja Viti kork on määrdunud, Kolja oma aga puhas.
Ema müts on suur ja tanniini müts on väike.
Koka müts on kõrge ja koka müts on madal.
Suvine sall on õhuke ja talvesall on paks.
II. Sissejuhatus uude teemasse:
Liigestusvõimlemine
Maitsev moos;
Trumm.
Hingamisharjutused "Tuul"
Pange oma käsi valmis.
Hingake sisse ja puhuge kergelt. Väljahingamine on aeglane, sujuv.
Tuul on nõrk!
Võtke õhku, puhume kõvasti – kõvasti! Tuul on tugev ja kiire!
Luuletuse kordamine:
Shoo - sho - sho - pilliroog kahiseb,
Ema peitis – hiir.
„Ära lärma, pilliroog!
Lapsed olid hirmul
Kes põgenes,
Siin on õnnetus, siin on häda!
Mäng "Arva ära, kelle laul."
"S" on vee laul,
"SH" on mao laul.
Arvake ära, kes seda laulu laulab: "S", "Sh", "S", "S", "Sh", "S", "Sh", "S".
Mäng "Dirigent"
Kui ma tõstan harja üles, siis laulad sina ussilaulu.
Kui ma selle alla langetan - vee laul.
Lugege silpe:
SA SO SU SHA SHO SHU;
SHA SHO SHU SA SO SU;
AR VÕI UR AR VÕI UR;
ARSH ORSH URSH ARS VÕI URS.
Lugege sõnu:
Sasha. Mida see sõna tähendab? Mitu silpi on selles sõnas? Nimetage esimene silp, teine.
Kui palju helisid? Nimetage esimene heli. Nimetage teise silbi esimene häälik ja teise silbi teine häälik.
Mis tähega algab sõna MARCH, mis häälikuga see lõpeb? Mis täht on keskel?
Maa, Maša, hea (sarnaselt sõna Sasha analüüsiga).
PHYSMINUTKA "PÄIKE".
Päike soojendab maad nõrgalt,
Öösel käriseb pakane.
Õues Lumenaise juures
Valgendatud porgandi nina.
Järsku oli jões vesi
Liikumatu ja kindel
Tuisk on vihane, lumi keerleb,
Pühib kõik ümberringi
Lumivalge hõbedane
Fraaside kordamine:
Sha - sha - sha - Masha peseb last,
Shu - shu - shu - ma kirjutan kirja,
Shi - shi - shi - meie teraviljad on head,
Sho - sho - sho - vastame hästi,
Shi - shi - shi - pilliroog kahises.
Lugege silpe:
RA RO RU SMA SMO SMU;
MRA MRO MRO SKHA KhMO KhMU;
Silpide paigutamine dikteerimisel:
SASH SOSH SUSH;
SHUS SHOS SHAS;
Lausete lugemine:
Märts on hea.
Sasha on hea.
Masha on hea.
Pall on hea.
Kas tähtede vahel peaks pause tegema? Kuidas ühendada tähti üheks silpiks?
Tõmbame esimest tähte, kuni jõuate sõrmega teise täheni, helide vahel ei tohiks pausi olla!
Bibliograafia:
Baskakina I.V. Vile. Logopeedilised mängud: töövihik hääliku "C" häälduse puuduste parandamiseks. - M .: "Iris - Press", 2007.
Baskakina I.V. Sumiseja ja Hispel. Logopeedilised mängud: töövihik hääliku "C" häälduspuuduste parandamiseks. - M .: "Iris - Press", 2007.
Volina V.V. Aabitsa puhkus / V.V. Volin. - M .: "AST - PRESS", 1997.
Konovalenko V.V. Kodune märkmik nr 3 susisevate helide “Sh”, “Zh” häälduse fikseerimiseks: juhend logopeedile, lapsevanemale ja lastele. - M .: Kirjastus "Gnome ja D", 2007.
Kravchenko I.A. Mängud ja harjutused helide ja tähtedega: juhend kasvatajatele ja lapsevanematele. - M .: Kirjastus "Gnome - Press", 1999.
6. Lopukhina I.S. Logopeedia – kõne, rütm, liikumine: juhend logopeedile ja lapsevanemale / I.S. Lopuhhin - Peterburi: "Delta", 1997.
7. Rybina A.F. Heli häälduse korrigeerimine lastel: kõnematerjal koolieelsele ja algkoolieale / A.F. Rybin. - Volgograd: "Õpetaja", 2003.
8. Sokolova N.V. Logopeediline märkmik. Helide eristamine koolieeliku kõnes. - M .: "Kooliajakirjandus", 2006.
9. Tkatšenko T.A. Hääldage õigesti heli "Sh": logopeediline album, Jekaterinburg "Kirjastus Litur", 2007.
Autor on rahul, see pole teile keeruline - klõpsake "MULLE MEELDIB"Isiku kokkuvõte logopeediline seanss 2. klassi jaoks
Teema: Helide eristamine [С] - [Ш].
Sihtmärk: õpetada eristama häälikuid [s] ja [w] silpides, sõnades, lausetes.
Ülesanded:
Paranduslik ja hariv: häälikute [s] ja [w] õige häälduse fikseerimine;helide [s] ja [w] eristamine akustiliste ja artikulatsiooniliste tunnuste järgi silpides ja sõnades, lausetes; nende määratlemine sõnade hääliku-silbilise analüüsi käigus.
Parandus-arendav: peen- ja artikulatsioonimotoorika arendamine, foneemilise kuulmise ja kuulmisvõime arendamine, kõne grammatilise seisu parandamine, õpilaste sõnavara rikastamine ja laste stimuleerimine kõne täielikuks lausumiseks erinevate treeningharjutuste ja õppemängude abil. .
Paranduslik ja hariv: kuulamisoskuse kasvatamine ja logopeediõpetaja juhiste selge järgimine; kontrolli kujundamine oma kõne üle, positiivse motivatsiooni kasvatamine õppetegevuseks.
Varustus: temaatilised pildid, ülesannete kaardid, peegel, märkmik ja pastakas.
Tunniplaan:
I. Organisatsioonimoment
Tervitused
II. pealava
Liigestusvõimlemine
Hingamisharjutused
Tunni teemateade
Treeningharjutused
III. Õppetunni kokkuvõte
IV. Kodutöö
ÕPPEPROTSESS:
lapse tegevus |
Varustus |
||
I. Korraldamise hetk |
Koolipoiss Pasha kirjutab Müts, litter, puder Hiir, kääbus, nali, Male, kaisukaru. Ja nüüd teises salmis: Ehitame lennuki Lendame üle metsade Lendame üle metsade Ja siis tagasi ema juurde. |
Tervitab, määrab Sh, S helid. | |
II. pealava Liigestusvõimlemine |
Pidagem meeles, mida tuleb nende helide õigeks hääldamiseks teha. Alustame keele ja huulte harjutust: "Naeratus", "Tara", "Pannkoogid" loetakse 5-ni / jahutatakse, "Hammaste harjamine" (seest üles / alla; väljastpoolt), surus keele alumiste hammaste külge, "Karikas" (loenda kuni 10), "Maitsev moos" (5 korda), "Malyar" (5 korda), "hobune" |
Laps teeb artikulatsiooniharjutusi. | |
Hingamisharjutused |
Ja mida veel on vaja, et meie kõne helid kõlaksid õigesti ja oleksid teistele arusaadavad? Hingake õigesti: 1. "Coachman": logopeed ja laps mängivad kordamööda hobust (klaksutab) ja kutsarit (suletud huultega öeldakse "whoo-oo-oo") - arendame väljahingamisjõudu. 2. “Soojendame käsi”: puhume peopesadele, muutes väljahingamise jõudu. |
Laps teeb hingamisharjutusi. | |
Tunni teema väljakuulutamine. |
Täna eristame helisid S ja S. |
Laps annab jaatava vastuse. | |
Heli artikulatsiooni analüüs Helide omadused |
Pidagem meeles, kuidas need helid saadakse, ja kirjeldame neid: Häälda heli [s] "Mao laul" - Shhh. Nüüd kirjeldame neid helisid: (üldine - kaashäälikud, kurdid, paarilised; erinevus - heli C - on kõva ja pehme ning heli Ш on alati kõva). Mis tähed nende helide jaoks on? Paneme neile nimed ja kirjutame: täht [es] ja täht [sha]. |
Laps kuulab, teeb hääli. Heli "C" - huuled naeratades, keeleots toetub alumistele esihammastele, läbi keele keskosa käib külm õhuvool. Häälekurrud ei tööta. Heli "Sh" - huuled on ette sirutatud, keel võtab tassi kuju, on ülaosas, keele keskel on soe õhuvool. Häälekurrud ei tööta. Näitame Laps iseloomustab heli [C] - kaashäälik, heliline, tahke. Laps iseloomustab heli [Ш] - kaashäälik, kurt, alati kõva. Laps nimetab ja määrab häälikud. |
Peegel, märkmik, pastakas |
S-Sh eristamine silpides |
1. Mäng "Vana ja noor papagoi": korda minu järel nagu papagoi: Oled teinud imelise noore papagoi! 2. Nüüd loeme silpe vastavalt tabel vasakult paremale: 3. Proovige pärast mind korrata keeleväänajaid: SA-SA-SA - männi all elab rebane. SHAH-SHAH-SHAH – kõnnime aeglaselt. SU-SU-SU - ma toon Sonyale mett. SHU-SHU-SHU - valmistame putru. CO-CO-CO - autol on ratas. SHO-SHO-SHO - suvel väga hea. SY-SY-SY - me ei karda herilasi. Sa said suurepäraselt hakkama! |
Laps kordab. Laps loeb. Laps kordab. |
Tabel silpidega |
S-Sh eristamine sõnades |
4. Kui ma ütlen sõna heliga [c], peaksite käepidemed allapoole langetama ja kui ma ütlen sõna heliga [w], siis tõstke käepidemed üles: MAHL, MÜRA, ÄMBLIK, FLUSH, STEP, SÄGA, SUPP, REHV. Oled väga tähelepanelik! Tubli tüdruk! 5. Võrrelge sõnapaare kõla ja tähenduse poolest: Kaart nr 1 KASHKA-HAZKA; KARU - KAUSS; MASHKA - MASK; ROTT - KATUS; PÄEVAD – NALJAD; LIHAS – KÕRVAD; FABLE – TORN. 6. Nüüd palun täitke puuduvad tähed ja öelge lisasõna: Kaardi number 2 ... ashka, me ... ja, kry ... a, bir ... a, ma ... ina, katu ... ka. Mängi seda rida sõnu mälust (otses ja vastupidises järjekorras). See oli raske ülesanne ja saite sellega hästi hakkama! 7. Lõpetage sõna, lisades silbi SA või SHA: Kaardi number 3 kas-…, ka-.., ko-.., su-.., kry-…, ring-…, kolb-…, but-…, ro-…. Tegi suurepärast tööd! 8. Lapsed valivad pildid, mille nimed sisaldavad häälikuid [S, W], jaotavad need kahte rühma ja määravad hääliku koha sõnas (pildid esitatakse lapsele). Hästi tehtud! 9. Peate vastama kõigile küsimustele täieliku vastusega: Kes tõstab latti? (tõstja) Kes mängib malet? (malemängija) Kes mängib hokit? (hokimängija) Kes juhib ronge? (juht) Ja kes juhib taksot? (taksojuht) Kes mängib klaverit? (pianist) Kes mängib kitarri? (kitarrist). Mis sõnad saime (takso - taksojuht, kitarr - kitarrist)? - üksikjuur. 10. Segadus riimiga: Aidake helid ja sõnad oma kohale viia ning riime õigesti hääldada. Kass püüab "kausi" kinni Ema peseb hiirt. Laste ees "Rotti" maalivad maalikunstnikud. Tuletõrjuja kannab "putru", Sasha sõi "kiivrit". Miša tantsib "mashkas" Kommid anti "maskile". Sa tegid seda! |
Laps tõstab/langetab käsi. Laps selgitab sõnade tähendust. Laps täidab ülesande. Laps täidab ülesande. Laps paigutab pildid kahte hunnikusse. Laps vastab. Laps taastab häälikute ja sõnade õige järjekorra. |
Ülesande kaart Ülesandekaart, märkmik, pastakas Ülesande kaart teema pildid |
S-Sh eristamine lausetes |
11. Muutke fraase vastavalt mudelile: Kaardi number 4 Sina kannad – mina kannan Kas sul on kiire - Kas sa magad - Sa joonistad - sa valad - sa külvad - Mina kannan – sina kannad Ma küsin - Mul on kiire - ma joonistan - ma valan - 12. Moodusta fraase, valides teisest veerust sõnad, mis tähenduselt sobivad esimese veeru sõnadega: Kaardi number 5 Merry Highway Yasnoe karjane kuiv päike Huvitav kass hall teekond Olete valinud õige! 13. Koostage laused järgmiste fraasidega: Kaart nr 6 Maitsvad nuudlid, lõhnav maikelluke, kelgutamine, duši all pesemine. Sul on suurepärased täislaused! |
Laps täidab ülesande. Laps täidab ülesande. Laps täidab ülesande. |
Ülesande kaardid |
III. Õppetunni kokkuvõte |
Milliseid helisid me täna kuulsime? Kordame reeglit. Mis teile tunnis meeldis? Kuidas hindate oma tööd (kui kõik õnnestus - tõstke parem käsi üles, kui mitte kõik - parem käsi rinna kõrgusele, midagi ei juhtunud - pange parem käsi alla). |
Keel püsti... psh. Keel maas...sss. Laps vastab. Laps hindab ennast. | |
IV. Kodutöö |
Kirjutage laused puuduvate tähtedega: Kuku ... ka ve ... kägu sööma. Sa…mitte…et gr…u. Pa…tu…ok…ei… see koju. Se ... tra ... õmbles Sa ... e särk ... ku. |
Tabel silpidega
Kaart nr 1
KASHKA-HAZKA; KARU - KAUSS; MASHKA - MASK; ROTT - KATUS; PÄEVAD – NALJAD; LIHAS – KÕRVAD; FABLE - TORN;)
Kaardi number 2
... ashka, me ... ja, kry ... a, bir ... a, ma ... ina, katu ... ka.
Kaardi number 3
kas-…, ka-.., ko-.., su-.., kry-…, ring-…, kolb-…, but-…, ro-….
Kaardi number 4
Sina kannad – mina kannan
Kas sul on kiire -
Kas sa magad -
Sa joonistad -
sa valad -
sa külvad -
Mina kannan – sina kannad
Ma küsin -
Mul on kiire -
ma joonistan -
ma valan -
Kaardi number 5
Merry Highway
Yasnoe karjane
kuiv päike
Huvitav kass
hall teekond
Kaart nr 6
Maitsvad nuudlid, lõhnav maikelluke, kelgutamine, duši all pesemine.
Kirjutage laused puuduvate tähtedega:
Kuku ... ka ve ... kägu sööma. Sa…mitte…et gr…u. Pa…tu…ok…ei… see koju. Se ... tra ... õmbles Sa ... e särk ... ku.
1. Oksana Timofejeva
2. Õpetaja logopeed
3. Vallavalitsuse eelarveline koolieelne õppeasutus " Lasteaed nr 195 "kompenseeriv tüüp
Timofejeva Oksana Vasilievna
Õpetaja logopeed
MBDOU "Lasteaed nr 195" kompenseeriv tüüp
Teema: "Diferentseerimine S-Sh kõlab"
Eesmärk: häälduse kinnistamine ja häälikute "S-Sh" eristamine.
Ülesanded:
1. Kinnitage häälikute [s], [w] õige hääldus silpides, sõnades, keeleväänajates, fraasikõnes;
2. Õpetada lapsi neid helisid kõrva ja häälduse järgi eristama;
3. Õpetada tähelepanelikult kuulama täiskasvanu kõnet, ära tundma nimisõnade käändelõpu õiget ja ebaõiget kasutamist;
5. Vorm foneemiline kuulmine;
6. Arendada kõnehingamist;
7. Jätkake kõne grammatilise struktuuri kujundamist.
Kursuse edenemine.
Organisatsiooniline moment.
Kõneterapeut:
- Üks, kaks, kolm, neli, viis - hakake ringis mängima! Uus päev on kätte jõudnud, lähme sellele naeratades vastu. Ma naeratan sulle ja teie naeratate üksteisele. Oleme rahulikud ja lahked, oleme sõbralikud, helded.
- Tegema sügav hingetõmme läbi nina ja hingake endasse headust, ilu, tervist ja hingake suu kaudu välja kogu pahameelt, viha, leina(Lüüriline muusika mängib.)
(Lapsed hingavad kolm korda sisse ja välja)
Ja nüüd, vaata, kes meile külla tulid? (kaks mängukaru)
Mishutki ei saanud piisavalt magada. Nad vajavad kosutavat võimlemist. Ja kõrvade võimlemine aitab rõõmsaks saada.
Tule minu juurde sõber
Ja istuge ringi.
Leia oma kõrvad
Ja näita mulle varsti.
Tõmban kõrvad ette ja siis tagasi.
Nagu kaisukarud, istuvad lapsed reas.
Ärge unustage: kõrvamassaaži peaksid tegema kõik.
Ja nüüd hõõrume põsed ringikujuliselt kokku:
Nii arendame unustavate karude mälu.
Üks, kaks, kolm – ma ütlen neli, viis ja kuus ja seitse.
Ärge unustage: põsemassaaž on kõigile!
Et vallatuid karusid paremini mõtlema panna, silitame nende otsaesist
Palus kelmid.
Üks, kaks, kolm – ma ütlen neli, viis ja kuus ja seitse.
Ärge unustage: seda massaaži peaksid tegema kõik!
Meie karud puhkasid, istudes vaikselt reas.
Nad teavad: massaažist saavad kasu mehed!
Artikulatsioon, helide eristamine [S-Sh] vastavalt artikulatsioonile ja akustilisele
märgid.
Ma olen Whistle, mulle meeldib vilistada, kas te oskate vilistada? (saade, mis selgitab heli artikulatsiooni)
Ma olen Shumok, mulle meeldib susida ja sa näitad. Kuidas sa saad susiseda? (saade, mis selgitab heli artikulatsiooni)
Eraldatud helide eristamine mängus "Nooled".
Lastele jagatakse kaardid noolega, nad näitavad noolt üles kuni helini [Ш] ja alla helini [C].
Tuul kahiseb lehtedes: nüüd vilistab, nüüd kahiseb.
Kahiseb Tšš, vilistab Ssss, kahiseb ..., vilistab… jne.
(nool üles, alla)
Helide [С] ja [Ш] eristamine silpides d / ja " Korda minu järel"
sha - sa shu - su ash - yas osh - os sho - so shi - sy ush - meie
sa - sha su - shu yash - ash shi - isso - sho sy - shi esh - EL
Didaktiline mäng "Ütle mõni sõna."
Ja ka meie karud on suured naljamehed. Kuulake, mida nad välja mõtlesid:
Ühel õhtul vanaproua
Jõime teed ja sõime... kuivatamine.
Kass padjal
Peseb käpaga ... kõrvad.
Läheb magama, oigab, vana naine,
Paneb pea alla... padi.
Vanaproua küpsetas sõõrikuid
Ja volditud sõõrikud sisse... kauss.
Fizminutka. Liigutuste sooritamine vastavalt tekstile.
Hästi tehtud poisid! Mängime oma karudega.
Sha - sha - sha - me kõnnime aeglaselt,
Sa - sa - sa - sinine taevas,
Shu - shu - shu - ma purustan linnud,
Su - su - su - ja ma toon vett,
Shi - shi - shi - meie lapsed on tublid,
Sy – sy – sy – me peame oma nina peitma,
Silmad - silmad - silmad - plaksutage käsi.
Helide eristamine mängus Vilistav - susisev muinasjutt.
Lastele panna pähe kaisukaru mütsid. Lapsed valivad jutu käigus pilte helidega [S-Sh].
Elas - oli, elas,
Ei teadnud mingeid muresid... (koer, kass, hiir ja siga)
Neil oli igav, et polnud midagi teha.
Siin - siis lendas nende juurde... (kägu ja harakas)
Tõi neile kutse
Palju õnne sünnipäevaks(kes?) (rebased, konnad)
Kui õnnelikud tüdrukud olid!
Hakkas riideid proovima... (müts, päikesekleit, sall, saapad.)
Kiiresti karpidel heledad
Laotage kõik kingitused laiali. (pall, kott, samovar, kasukas)
Kahel sõbrannal oli nii kiire
Mida sa otsustasid minna…. (tõukerattaga, autoga)
Sünnipäevatüdruk tutvus
Ja ravis mu sõpru… (juust, salat, mahl, suhkur, pirn, šokolaad, puder)
Ja siis tõusid kõik külalised püsti,
Tööriistad käppades võtsid(viiul, suupill)
Siin algasid laulud, tantsud ...
Kahju, et see lugu on lõppenud.
Helide [С-Ш] hääldamine fraaskõnes (lapsed kordavad kordamööda pärast logopeedi)
Näitame oma külalistele, kuidas oskame õigesti keeleväänajaid korrata.
Hiired karule pesevad kaussi.
Kass magab ja näeb hiirt.
ulakas ja ulakas,
Naljadest suured konarused.
Kuus hiirt sahisevad roostikus.
Lehm Maša sööb putru.
Päikese käes kohev kass kuivab
Karv seljal, sabal ja kõrvadel.
Sasha sööb kuivateid ja Masha - juustukooke.
Sasha armastab kuivatamist, Sonyushka armastab juustukooke.
Vanaproua kuulas metsaservas kägu.
Sasha ja Maša naersid rõõmsalt.
Kuus kohevat kassi ja hiirt kartsid.
Vanasõnade ja ütluste kordamine. Selgitage nende tähendust, nimetage sõnu häälikuga [S] ja häälikuga [Sh].
Õliga putru ära ei riku. Kiirusta ja aja inimesed naerma.
Mis ümberringi läheb, tuleb ümber. Vähem sõnu, rohkem tegusid.
Ära kiirusta oma keelega, vaid kiirusta oma tegudega.
Harjutus "Õiged muinasjutud".
Kass kardab hiirt.
Värsked lauad lebasid väljas.
Neil puhkasid laisad punutised.
Miša ja Maša olid vankris.
Nad olid kindlasti kaksikud.
kaks väikest hiirt
Käivad ka lasteaias.
Meie majas istuvad hallid aknal ... (koski).
Kes meie albumit värvis? No muidugi... (pliiats).
Tulemus.
Kirjandus.
E.G. karjala "Logopeediline tähestik rääkijatele ja kirjaoskajatele" M. "Bud" 2007)
Lebedeva I.L. Raske heli, sa oled meie sõber! Kõlab Sh, Shch, Zh. Ventana Graf,
2008.