• Vyučovacia hodina ku dňu solidarity. Vyučovacia hodina pre vysokoškolákov s prezentáciou na tému: „3. september – Deň solidarity v boji proti terorizmu. nikdy nepreberajte balíky a tašky od cudzích ľudí, nenechávajte batožinu bez dozoru

    07.09.2020
    "Deň solidarity v boji proti terorizmu"

    Cieľ: vzdelávať študentov o terorizme.

    Úlohy: upriamiť pozornosť žiakov na potrebu zvýšenej ostražitosti s cieľom predchádzať páchaniu teroristických činov; podporovať vytváranie tolerancie a predchádzanie medzietnickej nenávisti a intolerancii; podporovať vytváranie pocitu milosrdenstva voči obetiam teroristických útokov (na príklade Beslanu).

    Vybavenie: multimediálny projektor, plátno, počítač alebo interaktívna tabuľa.

    Časový priebeh triedy:

    1. Úvodný rozhovor.

    3. septembra. Spomedzi všetkých septembrových sviatkov je to tragický dátum. 3. september je v Rusku jedným z pamätných dátumov, ktorý sa nazýva Deň solidarity v boji proti terorizmu.

    Tento dátum je spojený s tragickými udalosťami v meste Beslan z 1. – 3. septembra 2004, kde v dôsledku teroristického činu v škole teroristi tri dni zadržiavali ľudí, z ktorých polovica zomrela.

    Dnes sa na vyučovacej hodine dozviete, čo je terorizmus, kto sú teroristi, dozviete sa viac o tragédii v beslanskej škole, zoznámite sa s pravidlami správania sa v takýchto situáciách.

    Témou vyučovacej hodiny je „terorizmus je hrozbou pre spoločnosť“.

    2. Oboznámenie sa so slovom „terorizmus“, „teroristi“.

    a) zavádzanie pojmov.

    Slovo „teror“ v latinčine znamená „hrôza“.

    Teroristi sú krutí ľudia, ktorí nás chcú akýmkoľvek spôsobom zastrašiť, vzbudiť v nás strach.

    V živote každého človeka je veľa radostných udalostí. Ale, bohužiaľ, niekedy sa stane, že potrebujeme niekoho pomoc a ochranu. Byť doma alebo v škole viete, na koho sa obrátiť v ťažkých chvíľach – to sú naši rodičia, učitelia, priatelia. Ale keďže sme jeden na jedného s obrovským mestom, nikto nie je imúnny voči rôznym nebezpečenstvám. Veľké mesto môže nás stretnúť nepriateľsky: hrozby môžu číhať všade – v MHD, kine, divadle, len tak na ulici.

    Osobitnú hrozbu pre nás môžu predstavovať teroristi, pretože sú to zlí a prefíkaní ľudia, hoci navonok môžu vyzerať celkom obyčajne. Je veľmi ťažké ich odlíšiť od davu. Teroristi sa snažia akýmikoľvek prostriedkami narušiť pokoj v našich životoch. Sú schopní organizovať bombové útoky a atentáty. Teroristov nezaujíma, proti komu páchajú svoje zločiny. Je im jedno, koho zabijú – deti, dospelých, starých ľudí. Nepovažujú sa za zločincov.

    . Teroristov sa však netreba báť. Bojujú s nimi špeciálne jednotky, vlády všetkých štátov. Proti terorizmu dnes – celý svet, ľudia všetkých národností, krajín a kontinentov.

    Na koho pomoc môžeme v tomto prípade počítať? Kto nás môže ochrániť?

    b) kto nás chráni.

    Ľudia rôznych profesií sú pripravení nás chrániť a prísť na pomoc.

    Úlohou skautov je zistiť, či sa nejaké zverstvo pripravuje alebo nie a od koho nebezpečenstvo pochádza.

    Pohraničníci do našej krajiny nepustia teroristov, polícia bude zatýkať zločincov, v problémoch pomôžu záchranári a lekári.

    Všetci sú profesionáli, pracujú rýchlo a presne. Sú jeden tím. Ale aby tento tím mohol vykonávať dobre koordinovanú prácu a pôsobiť ako jeden mechanizmus, bola vytvorená špeciálna organizácia – Národný protiteroristický výbor (NAC), ktorému sú podriadení všetci, ktorí bojujú proti spoločnému zlu – terorizmu.

    Ľudia pracujúci v Národnom protiteroristickom výbore majú málo voľného času a prakticky žiadne dni voľna. Vybrali si toto ťažké povolanie, aby sme pre nás mohli žiť pokojný, známy život: chodiť do školy, pracovať, stretávať sa s priateľmi, cestovať ...

    Ak sa však teroristom napriek tomu podarí uskutočniť svoje špinavé plány, napríklad vziať rukojemníkov do školy alebo vyhodiť do vzduchu bytový dom, z NAC sa stane jeden tím, v ktorom každý vie, čo presne musí v prípade núdze urobiť a ako pomáhať ľuďom v problémoch.

    3. Tragédia v Beslane.

    Ako som už povedal, dátum 3. september je spojený s tragédiou v meste Beslan. Beslan je názov mesta v Republike Severné Osetsko, kde sa 1. septembra 2004 odohrala hrozná tragédia, ktorá si vyžiadala životy stoviek detí a dospelých.Vieme, čo sa tam stalo?

    Počas slávnostný vládca pri príležitosti1. septembra vtrhli teroristi na územie školy č.1. ATboli prítomní na linke895 žiakov a 59 zamestnancov školy a koľko bolo rodičovktorí prišli odviesť deti do školy,neznámy.

    1. septembra 2004 sa skupina ozbrojených maskovaných mužov prihnala autom k budove školy č. na niekoľkých autách a hneď zo školského zhromaždenia, ktoré sa konalo na dvore, zajali 1128 ľudí - deti a ich rodičov - ako rukojemníkov, ktorí ich odviezli do telocvične školy. V rovnakom čase jedného muža, ktorý sa pokúsil klásť odpor, teroristi okamžite zastrelili.

    Teroristi spustili nevyberanú paľbu do vzduchu a prikázali všetkým prítomným vstúpiť do budovy školy, no väčšina – väčšinou študenti stredných škôl a dospelí – boli schopní jednoducho utiecť. Tí, ktorí to nezvládli - žiaci základných škôl a ich rodičia a časť pedagógov -banditi nahnali do telocvične.

    Teroristi 3 dni držali v budove školy viac ako tisíc ľudí – deti, ich rodičov a zamestnancov školy. Viac ako 50 hodín, ktoré zajatci strávili v budove školy, im teroristi odmietali poskytnúť vodu, jedlo a základné lieky.

    Výsledkom teroristickej akcie bolo viac ako 350 mŕtvych – detí, miestnych obyvateľov, zamestnancov FSB Ruskej federácie. Ostatní rukojemníci okrem zranení, ktoré utrpeli počas útoku na budovu školy, zažili ťažký psychický šok. Zahynulo 31 teroristov, jeden bol zadržaný a následne odsúdený na doživotie.

    Budova školy po oslobodzovacej akcii a v dôsledku výbuchu výbušnín, ktoré mali teroristi, sa ukázala byť takmer úplne zničená.

    Rok po tejto tragickej udalosti bol na beslanskom pamätnom cintoríne, kde sú pochované obete teroristického útoku, odhalený pamätník „Strom smútku“.

    Na pamiatku detí, ktoré zomreli v Beslane, napísal túto pieseň Michail Mikhailov.

    Pozorne si ho vypočujte a povedzte, ktoré slová sa najčastejšie opakujú?(pozeraj video)

    Mama ach chcem piť, mama ach chcem žiť.

    4. Pravidlá Čo treba urobiť, aby ste sa nestali obeťou teroru?

    Pravidlá "Ak by ste boli zajatí."

    Ale ak sa to stane, vedzte, že nie ste sami. Pamätajte: skúsení ľudia sa vám už ponáhľajú na pomoc. Nesnažte sa utiecť, vypuknite sami - teroristi môžu reagovať agresívne. Skúste sa upokojiť a počkajte na uvoľnenie.

      Pripravte sa na dlhé čakanie. Špecialisti potrebujú čas, aby vás oslobodili. Nestrácajú ani minútu, ale musia všetko predvídať.

      Pokúste sa mentálne odvrátiť pozornosť od toho, čo sa deje: zapamätajte si obsah kníh, hraných filmov, karikatúr, riešte problémy vo svojej mysli.

      Snažte sa nedráždiť teroristov: nekričte, neplačte, nehnevajte sa. Nežiadajte ani okamžité prepustenie – to je nemožné.

      Nevstupujte do sporov s teroristami, splňte všetky ich požiadavky. Pamätajte: toto je nevyhnutné opatrenie, zachránite seba aj ostatných.

    5. Zrátané a podčiarknuté.

    Teroristi sa nemusia báť, pretože náš strach ich len posilňuje! Ale musíte byť opatrní a ostražití! Chráňte svoje zdravie a zdravie svojich blízkych!Pamätajte, že život je jeden a jemu podobný počítačová hra už nezačneš!

    Buď opatrný; venovať pozornosť cudzím ľuďom; pokojne to nahláste starším, ak sa vám niečo zdá podozrivé.

    Nedotýkajte sa tašiek, balíkov, balíkov bez majiteľa; nedvíhajte žiadne veci, dokonca ani cenné: nástražnú pascu možno zamaskovať ako hračku, pero, mobilný telefón atď.

    Podozrivé veci nahláste na najbližšiu policajnú stanicu alebo hliadku.

    Sledujte priestory bez vlastníka, podkrovia, pivnice.

    Ak je to možné, vyhýbajte sa veľkým davom ľudí, kde sa zvyšuje pravdepodobnosť teroristického útoku.

    Pohybujte sa menej.

    Pamätajte, že pre vaše oslobodenie sa robí všetko potrebné a možné.

    Poznámka 1. Ako sa nestať obeťou teroristického útoku?

    Buď opatrný; venovať pozornosť cudzím ľuďom; pokojne to nahláste starším, ak sa vám niečo zdá podozrivé.

    Nedotýkajte sa tašiek, balíkov, balíkov bez majiteľa; nedvíhajte žiadne veci, dokonca ani cenné: nástražný úkryt môže byť zamaskovaný ako hračka, pero, mobilný telefón atď.

    Podozrivé veci nahláste na najbližšiu policajnú stanicu alebo hliadku.

    Sledujte priestory bez vlastníka, podkrovia, pivnice.

    Ak je to možné, vyhýbajte sa veľkým davom ľudí, kde sa zvyšuje pravdepodobnosť teroristického útoku.

    Poznámka 2. Ako sa správať v rukojemníkoch?

    Pamätajte na hlavnú vec - cieľom je zostať nažive.

    Zoberte sa čo najrýchlejšie, potlačte paniku zo všetkých síl a snažte sa upokojiť. Pripravte sa na morálne, fyzické a emocionálne výzvy.

    V žiadnom prípade by nemali byť povolené akcie, ktoré môžu útočníkov vyprovokovať k použitiu zbraní a viesť k ľudským obetiam.

    Znášajte depriváciu, urážky a ponižovanie bez výziev alebo námietok.

    Ušetrite peniaze a zostaňte silní.

    Nerobte nič, požiadajte o povolenie.

    Pohybujte sa menej.

    Pamätajte, že pre vaše oslobodenie sa robí všetko potrebné a možné.

    Nesúhlasím s tým, čo hovoríte, ale obetujem svoj život pri obrane vášho práva hovoriť svoj vlastný názor.

    Voltaire

    Úlohy

    1. Prispejte k pochopeniu významu tohto dňa v kalendári pamätných dátumov v Rusku.

    2. Formovať potrebu zapájať sa do diania v krajine a vo svete, nebyť ľahostajným k tomu, čo sa deje okolo.

    3. Vychovávať vlastenectvo a toleranciu, schopnosť porozumieť aktuálnemu dianiu a adekvátne ho hodnotiť.

    Formulár správania: diskusný klub.

    Prípravné práce

    1. Vyberte materiály k téme.

    2. Pripravte si tematický slovník.

    Priebeh informačnej hodiny

    I. Hlavné telo

    Lídri vychádzajú.

    Vedenie 1. Poďme k faktom.

    Vedenie 2. Volgodonsk a Budennovsk.

    Moderátor 1. Moskva: ulica Guryanov, námestie Pushkinskaya, diaľnica Kashirskoye, stanice metra Rizhskaya a Avtozavodskaya, letisko Tushino, národný hotel, Dubrovka.

    Vedenie 2. Buynaksk a Beslan.

    Moderátor 1. Kislovodsk a Mineralnye Vody v Stavropole.

    Vedenie 2. Tieto mestá sa nachádzajú na rôznych miestach na mape našej vlasti, ale spája ich pojem „teror, terorizmus“.

    Moderátor 1. Teror v našom chápaní znamená bolesť a smrť, obete a zločincov.

    Vedenie 2. Teroristi sú tí ľudia, aj keď je ťažké ich nazvať ľuďmi, ktorí považujú teror za zmysel svojho života.

    Vychádza študent a študent.

    Študent. Stručný odkaz. Teror – z latinského slova „strach“ – použitie sily alebo hrozba jej použitia na politické účely. Teror je jednou z foriem politickej represie a jednou z metód politického boja.

    Zrenica(zobrazí sa na mape). Obeťami teroru boli Američania a Briti, Španieli a Afričania, Rusi a Oseti, Arabi a Izraelčania.

    Študent. Teroristi sú ľudia bez štátnej príslušnosti. Ich zbraňou je genocída.

    Zrenica. Stručný odkaz. Genocída – z gréckeho „klan, kmeň“ a latinského „zabíjam“ – činy spáchané s úmyslom úplne alebo čiastočne zničiť akúkoľvek národnú, etnickú, rasovú, náboženskú skupinu.

    Triedny učiteľ. Počas krvavých teroristických činov, ktoré sme práve vymenovali, zomierali ľudia – mladí muži a ženy, deti a starí ľudia, matky a otcovia, sestry a bratia. Stali sa obeťami tých, ktorí násilím a vraždami chcú dokázať, že mier, rovnosť národov a vzájomná tolerancia sú na zemi nemožné. Na pamiatku obetí teroru vyhlasujem chvíľku ticha.

    Študent a študent zapália na stole dve sviečky.

    Študent. Stručný odkaz. Tolerancia alebo tolerancia je túžba a schopnosť vytvoriť a udržiavať komunitu s ľuďmi, ktorí sa v určitom ohľade odlišujú od prevládajúceho typu alebo ktorí sa nedržia všeobecne uznávaných názorov.

    Zrenica. Deň solidarity v boji proti terorizmu, ktorý sa oslavuje 3. septembra, je načasovaný tak, aby sa zhodoval s tragickými udalosťami, ktoré sa odohrali 1. – 3. septembra 2004 v meste Beslan.

    Študent. V týchto dňoch militanti dobyli jednu z mestských škôl. Viac ako 300 ľudí vrátane viac ako 180 detí bolo zabitých v dôsledku teroristického útoku v škole č. 1 v meste Beslan.

    Moderátor 1. Tu je svedectvo dieťaťa, trojročného chlapca. Volá sa Gleb. Jeho slová zaznamenali psychológovia, ktorí prišli do Beslanu po tragédii z celého Ruska, aby pomohli ľuďom dostať sa zo stavu šoku.

    Študent(číta). „Išiel som so svojou babičkou... Strýkovia tam strieľali. Videl som. Sám som videl... videl som... A zahrmelo. Strýkovia vo vojenskom oblečení... Boli sme s babkou... tam. Nesmeli piť. Zlí vojaci kričali a strieľali. Okno bolo rozbité hromom... Babička ma cez okno odovzdala tete. Vojaci nás zachránili...“ Zastavuje sa. Hrá sa s autíčkami - jazdí. Potom sa vracia k spomienkam: „Zlí ujovia nás prinútili sadnúť si. Strieľali! Kričal! Zahrmelo sa... Potom babka pribehla. Teta bežala... Boli sme smädní... Bolo horúco... Nesmeli sme piť. Zlí chlapci to urobili... A nedovolili mi písať.“

    Vedenie 2. Každý rok sa v celom Rusku 3. septembra konajú smútočné zhromaždenia. Ľudia si spomínajú na tých, ktorí sa stali obeťami teroristických činov, a na tých, ktorí si zachránili životy a zomreli pri plnení svojich vojenských a ľudských povinností.

    Zrenica. Spomienkové sviečky horia po celom Rusku. V Budennovsku si pripomínajú obete gangu Šamila Basajeva, v Stavropole pasažierov vlaku Kislovodsk-Mineralnye Vody, ktorí zahynuli pri výbuchu bomby, v Moskve tisíce ľudí prinášajú kvety tam, kde teroristi na uliciach zanechali svoju krvavú stopu. a stanice metra, v Beslane vypúšťajú do neba balóny, ktoré symbolizujú životy detí, ktoré vybrali banditi.

    Študent. Táto báseň znie ako rekviem za všetkých, ktorí zomreli rukou teroristov.

    Realita prestala byť

    Zarastený novinkami...

    Mesto sa stáva pamätníkom,

    S impozantným názvom Beslan,

    Trvalo zablokovať prístup

    Tento priestupný rok

    Odchod z cintorína

    Postupne oživovať.

    Znova sa usmeje

    Svietidlá obytných bytov...

    Rehabilitačné kurzy

    Netvor pre celý svet...

    Tu je krásny obrázok

    Takže uponáhľaná doba,

    Matka za skutočnosť, že sa narodil syn

    Preklínal by som sa.

    Význam masiek na skrytie tvárí

    Ak sú tváre na hovno?

    Mimochodom, stále existujú nemocnice

    A pôrodnice.

    Bez slobody - ako v zálohe.

    Bez zbraní - uviaznutý ...

    Získajte trest smrti

    Ak je to samoúčelné?

    Automatické ako klopanie na dvere

    Núti vás lietať...

    Najlepší priateľ na svete

    Bude plyšový medvedík.

    Vyblednutá poštová známka

    Smútok na mnoho rokov

    Najvhodnejší darček

    Minerálka.

    Závesy sú otvorené, večer je šedý,

    Nové Mesto. Teplý dom...

    Najsilnejšia viera na svete

    Za oknom bude sviečka.

    D. Suvorov

    Zrenica. Tieto sviečky horia aj v tých mestách a dedinách, kde k teroristickým činom nedošlo, no ich ozveny sa dostali aj sem.

    Študent. V Serpukhove si v tento deň spomínajú na Romana Katasonova, rodáka z mesta. Dedičný vojak, výsadkár, bol ocenený medailami za účasť na bojoch v Čečensku.

    Zrenica. Bol vyznamenaný Rádom odvahy. Toto štátne vyznamenanie Ruska mu bolo udelené za účasť na operácii slobodným ľuďom, ktorí boli zajatí počas hry „Nord-Ost“.

    Študent. Roman dobrovoľne odišiel do Beslanu, keď sa dozvedel o zabavení školy. Počas útoku, ktorý kryl rukojemníkov, bol smrteľne zranený.

    Zrenica. Roman Katasonov bol posmrtne vyznamenaný Radom za zásluhy o vlasť IV. V škole č. 9 v meste Serpukhov bolo otvorené pamätné múzeum pomenované po ňom. Každý rok sa v Serpukhove na pamiatku krajana koná turnaj v džude „Športom proti teroru“.

    Študent. Takých ako Roman Katasonov boli a sú tisíce. Rusi a Oseti, Čečenci a Ukrajinci - predstavitelia rôznych národností - sa vrhli pod tanky, obviazali sa granátmi, aby zachránili a zachránili životy žien a detí, starých ľudí.

    Triedny učiteľ. Vidíte: na jednej strane sú teroristi, ktorí sú pripravení zničiť každého, kto sa im postaví do cesty, aby dosiahli svoje zákerné ciele. Na druhej strane tí, ktorí sú pripravení priniesť akékoľvek obete v záujme záchrany ľudí.

    Myslíte si, že činy oboch sa dajú ospravedlniť?

    Aké sú príčiny terorizmu?

    Ako sa mu dá odolať?

    Žiaci pracujú v skupinách a odpovedajú na otázky. Svoje odpovede píšu formou politických plagátov.

    Triedny učiteľ. dakujem za vase reakcie. A teraz vám chcem predstaviť dokument, ktorý si musíte pozorne prečítať.

    Vodcovia fašistického Nemecka o zásadách zaobchádzania s obyvateľstvom východných území.

    1. Bude to vyhladzovacia vojna...

    2. V tejto vojne je zaobchádzanie s nepriateľom v súlade s normami ľudskosti a medzinárodného práva neprijateľné...

    3. Nejde len o porážku štátu s centrom v Moskve... Ide o to, rozdrviť Rusov ako národ, rozdeliť ich...

    4. Cieľom mojej východnej politiky je zaľudniť toto územie sto miliónmi ľudí germánskej rasy...

    5. Riešenie problému: buď úplné zničenie ruského ľudu, alebo germanizácia jeho časti ...

    6. Je dôležité, aby obyvateľstvo na ruskom území tvorili ľudia poloeurópskeho typu...

    7. Táto masa rasovo menejcenných a tupých ľudí potrebuje vedenie...

    8. Žiadne očkovanie, žiadna hygiena, len vodka a tabak! Bolo by pekné naučiť ich posunkovú reč...

    9. Principiálna línia je nám úplne jasná – týmto ľuďom by sa nemala dávať kultúra...

    10. Deťom v školách úplne stačí naspamäť dopravné značky, aby sa naučili počítať, ale len do 25, aby sa vedeli podpísať priezviskom. Nič iné nepotrebujú...

    Diskusia o dokumente. Relácia otázok.

    Otázky

    Aká je dĺžka trvania dokumentu?

    Čo to má spoločné s problémom, o ktorom diskutujeme?

    Aký politický výraz sa v dokumente uvádza?

    Čo je bežné v akciách politických lídrov, ktorí v tomto dokumente vyjadrujú svoje názory na politiku teroristov?

    Ako ste sa cítili pri čítaní tohto dokumentu?

    Keď počujete výroky tohto druhu o ľuďoch iných národností, ako sa cítite?

    Použili ste výroky tohto druhu o ľuďoch iných národností?

    Študent. A ja chcem na oplátku uviesť krátky odkaz.

    Fašizmus – z talianskeho „zväzok, zväzok, spolok“ – politický režim diktátorského typu, charakteristický nacionalizmom a neznášanlivosťou voči iným národom a kultúram. V užšom zmysle - režim, ktorý v Taliansku existoval v rokoch 1920-1940. za diktátora B. Mussoliniho.

    Zrenica. Nacizmus - z názvu Národnosocialistická strana Nemecka - ideológia a prax nacistického režimu v Nemecku v rokoch 1933-1945. Hlavná myšlienka Nacizmus – totalitné teroristické metódy moci, ako aj oficiálne rozdelenie všetkých národov podľa miery ich „plnosti“. Vojenská agresia a genocída sa stali prostriedkom na realizáciu myšlienok nacizmu.

    Študent. Šovinizmus je politika agresívneho nacionalizmu, národnej výlučnosti a nadradenosti.

    Triedny učiteľ. Ako vidíte, fašizmus, nacizmus a šovinizmus sú dvojčatá, hoci tieto doktríny sa zrodili v rôznych európskych krajinách. Čo si myslíte, že majú spoločné a ako s nimi môžete bojovať?

    Žiaci si pripravia odpovede prácou v skupinách.

    Vedenie 1. Rád by som citoval z článku v Novye Izvestija venovaného problému terorizmu.

    Na Deň solidarity v boji proti terorizmu 3. septembra v Saratove sa pri obelisku konalo spomienkové zhromaždenie „Za odvahu a hrdinstvo zamestnancov ministerstva vnútra, ktorí zomreli pri výkone služby“.

    Na zhromaždení sa zúčastnil župan kraja, členovia krajskej samosprávy, poslanci, predstavitelia náboženských vyznaní, politických strán a verejných organizácií. Ako poznamenáva tlačová služba guvernéra, výzvy všetkých prítomných boli venované pamiatke padlých v Beslane.

    „Žiadny z najušľachtilejších cieľov nemožno realizovať za cenu ľudských životov. Musíme byť pripravení primerane reagovať na výzvy a hrozby teroristov. Je potrebné vykoreniť terorizmus a predpoklady pre jeho vznik. Školstvo, kultúra, tolerancia pomôžu pri riešení týchto problémov štátu,“ cituje slová guvernéra tlačová služba.

    Okrem toho guvernér ubezpečil verejnosť, že vláda Ruská federácia a regionálne orgány majú v úmysle vynaložiť maximálne úsilie, aby sa podobná tragédia už nezopakovala. Slová pohŕdania novodobým terorom a smútkom v tento deň vyjadrili predstavitelia Únie veteránov miestnych vojen, duchovní rôznych vierovyznaní: „Dnes, keď si spomíname na obete Beslanu, sme jednotní v našom úmysle vzdorovať terorizmu všetkými našimi silami. aby sa zabránilo rastu tohto zločineckého šialenstva.

    Ostražitosť a zodpovednosť každého z nás tvoria arzenál protiteroristickej koalície.

    Musíme si uvedomiť, že každý človek, bez ohľadu na jeho postavenie, sa môže náhle stať súčasťou tragédie. Je dôležité mať na pamäti, že proti terorizmu by sa nemalo len bojovať, ale malo by sa mu predchádzať. Nie pre nádherné slová hovoríme o potrebe rešpektovania kultúrnych a konfesionálnych charakteristík, o práve na zachovanie vlastnej identity pre všetky národy obývajúce Ruskú federáciu.

    Len tolerancia a vzájomný rešpekt zabránia rastu sociálnej základne terorizmu, zbavia zločincov nádeje na podporu v spoločnosti.“

    Triedny učiteľ. Súhlasíte s obsahom článku? Teraz prejdime k definícii pojmu „tolerancia“ v rôzne národy. Existuje v rôznych jazykoch sveta?

    Moderátor 1. francúzsky: Tolerancia – postoj, v ktorom je dovolené, aby iní sami mysleli alebo konali inak ako vy sami.

    Vedenie 2. arabčina: Tasamul - odpustenie, blahosklonnosť, jemnosť, milosrdenstvo, súcit, zhovievavosť, trpezlivosť, sklon k iným.

    Vedenie 1. anglický jazyk: Tolerancia – ochota byť tolerantný, zhovievavosť.

    Vedenie 2. čínsky: Kuan rong – dovoliť, prijať, byť štedrý k druhým.

    Triedny učiteľ. Ako vidíte, každý národ má svoj vlastný výklad slova „tolerancia“, no ide o jedinú podstatu – porozumenie a toleranciu medzi ľuďmi. A teraz navrhujem prejsť k vyhláseniam prominentní ľudia mier v otázke tolerancie.

    Žiaci pracujú v štyroch skupinách. Každá skupina prediskutuje jeden výrok a pripraví si „recept“ na toleranciu pre dospelých a deti, ktorý sa zapíše na papier.

    Prvý výrok . „Iný svet, kde bude na výber medzi vojnou alebo mierom, spomienkou alebo zabudnutím, nádejou alebo smútkom, sivou alebo všetkými farbami dúhy, je možný“ (Podkomand - Dante Marco).

    Druhé vyhlásenie. „Najskôr človek zabije niečo v sebe, potom začne zabíjať ostatných“ (Wilhelm Reich).

    Tretie vyhlásenie. „Ak vy, cisári, prezidenti, generáli, sudcovia a všelijakí vzdelaní ľudia, potrebujete jednotky, flotily, väznice, šibenice, gilotíny, zariaďte si toto všetko sami, ale nechajte nás na pokoji, pretože nič z toho nepotrebujeme a nechcem sa viac podieľať na všetkých týchto pre nás neužitočných a hlavne zlých skutkoch“ (Leo Tolstoj).

    Štvrté vyhlásenie. „Nesúhlasím s tým, čo hovoríte, ale obetujem svoj život za obranu vášho práva na vyjadrenie vlastného názoru“ (Voltaire).

    Diskusia o "receptoch" tolerancie.

    II. Zhrnutie. Určenie témy nasledujúcej informačnej hodiny

    Triedna hodina sa konala v 2a triede 09.05.16.

    Deň solidarity v boji proti terorizmu

    Cieľ:

    formovanie povedomia verejnosti a občianskeho postavenia študentov.

    Úlohy:

    hovoriť o jednom z pamätných dátumov v Rusku - 3. september (Deň solidarity v boji proti terorizmu); vysvetliť podstatu terorizmu; podporovať vytváranie tolerancie a predchádzanie medzietnickej nenávisti a intolerancii; oboznámiť žiakov so základnými pravidlami správania sa pri teroristickom útoku; pestovať zodpovedný postoj k vlastnému životu a životom iných.

    Postup hodín v triede

    snímka 1

    terorizmus. Aké je to hrozné slovo, ale dnes sme nútení o ňom hovoriť.

    snímka 2

    Jeden z pamätných hrozných dátumov v Rusku, ktorý sa každoročne oslavuje 3. septembra, sa nazýva Deň solidarity v boji proti terorizmu. Toto je pre našu krajinu pomerne nový dátum. Bol inštalovaný v roku 2005, keďže mal priamu súvislosť s tragickými udalosťami, ktoré sa odohrali v Beslane (Severné Osetsko) v septembri 2004 a ktoré si vyžiadali životy mnohých detí. Potom, 1. septembra 2004, keď deti s rodičmi prišli do školy na Deň vedomostí, neočakávajúc problémy a radovali sa v novom školskom roku, militanti vstúpili do školy č. 1 a vzali študentov, ich rodičov a učiteľov ako rukojemníkov. Zločinci držali v budove školy 1128 ľudí celé tri dni. Výsledkom tohto teroristického činu bola smrť viac ako 350 ľudí. Medzi mŕtvymi boli nielen rukojemníci a civilisti, ale aj vojenský personál. Polovica mŕtvych boli maloletí. Zvláštna tragédia tohto teroristického útoku spočíva v tom, že boli zabité väčšinou deti a ženy. Zranenia utrpelo viac ako 500 ľudí.

    Po tomto teroristickom útoku sa každoročne 3. septembra v Beslane aj v celom Rusku konajú smútočné zhromaždenia a akcie na pamiatku obetí teroristických útokov a príslušníkov orgánov činných v trestnom konaní, ktorí zomreli pri výkone služby. Teroristické útoky v moskovskom metre, branie rukojemníkov v Divadelnom centre na Dubrovke, výbuch v Domodedove... Len u nás je v smútočnom zozname tých, ktorí zomreli rukou teroristov, niekoľko tisíc ľudí.

    snímka 3

    Povedzme nie terorizmu.

    snímka 4

    čo je terorizmus?

    Terorizmus (v súlade s Trestným zákonom Ruskej federácie) je spáchanie výbuchu, podpaľačstva alebo iných činov, ktoré vytvárajú nebezpečenstvo smrti ľudí, alebo začatie iných spoločensky nebezpečných činov spáchaných s cieľom narušiť verejnú bezpečnosť a zastrašiť obyvateľstvo, prípadne ovplyvňovať rozhodovanie úradov.

    snímka 5

    Po najväčšom a najcynickejšom teroristickom útoku v histórii Ruska, ktorý sa odohral v Beslane v septembri 2004, prezident Vladimir Putin definoval boj proti terorizmu ako národnú úlohu mimoriadneho významu. Nasledoval prezidentský dekrét o opatreniach na zvýšenie účinnosti boja proti terorizmu, vďaka ktorému sa vyvinul úplne nový systém protiteroristickej činnosti štátu. Potom bola daná definícia pojmu „terorizmus“ ako „ideológia násilia“, ktorá si vyžadovala nielen priamy boj, ale aj prevenciu.

    Snímky 6-7 (1. študent)

    Terorizmus je hrozné slovo

    Je to bolesť, zúfalstvo, strach,

    Terorizmus je smrťou živých!

    To sú výkriky na detských perách.

    Toto je smrť nevinných

    Starší, ženy, deti!

    Toto je odporný skutok

    Brutální, krutí ľudia.

    Snímka 8

    Pravidlá správania sa v prípade teroristickej hrozby.

    Zoberte sa, upokojte sa, neprepadajte panike.

    Nehovorte nenávisť a pohŕdanie

    k teroristom.

    Pripravte sa fyzicky aj psychicky

    k možnej skúške.

    Zabezpečte si zabezpečenie sami

    schopnosť meniť polohu tela.

    Od samého začiatku (najmä v prvej hodine)

    dodržiavať všetky požiadavky banditov.

    Nie sú potrebné žiadne neočakávané iniciatívy.

    Zamestnajte sa.

    Snímka 9

    Čo treba urobiť, aby ste sa nestali obeťou terorizmu?

    Vždy majte pod kontrolou situáciu okolo vás,

    najmä keď ste na prepravných predmetoch,

    kultúrne, zábavné, športové a nákupné

    Po objavení zabudnutých vecí bez toho, aby ste sa ich dotkli,

    informovať vodiča, zamestnancov zariadenia,

    bezpečnostné služby, policajné zložky.

    Nepokúšajte sa nahliadnuť do podozrivého obalu,

    krabica, iná položka.

    Nezbierajte nepoužité veci.

    Vonku nekopajte do predmetov na zemi.

    V prípade výbuchu alebo začatia streľby ihneď

    spadnúť na zem, lepšie pod krytom.

    Pre väčšiu bezpečnosť si zakryte hlavu rukami.

    Snímka 10

    Zhrnutie rozhovoru.

    Pracujme v skupinách, diskutujme o dvoch situáciách a pokúsme sa vysvetliť naše správanie v týchto chvíľach.

    snímka 11

    Záver po vyjadreniach detí (jeden zástupca zo skupiny)

    Použité materiály

    Internetové zdroje:

    Deň solidarity v boji proti terorizmu


      1. septembra 2004, keď deti so svojimi rodičmi prišli do školy na Deň vedomostí, neočakávajúc problémy a radovali sa v novom akademickom roku, militanti vstúpili do školy č. 1 v Beslane a zajali študentov, ich rodičov a učiteľov ako rukojemníkov. Teroristi odmietli vyjednávať, zamínovali niekoľko miestností prepadnutej školy a na strechu budovy dali aj ostreľovača. Aby sa predišlo prípadnému napadnutiu, militanti dali do okien zajaté deti a začali sa vyhrážať zastrelením rukojemníkov za každého zabitého a zraneného banditu. Federálne špeciálne jednotky a miestni obyvatelia začali chrániť deti a začali vojenské operácie proti teroristom.


      Zločinci držali v budove školy 1128 ľudí celé tri dni. Výsledkom tohto teroristického činu bola smrť 343 ľudí, čo predstavovalo asi 1% obyvateľov mesta, viac ako 700 bolo zranených. Medzi mŕtvymi boli nielen rukojemníci a civilisti, ale aj vojenský personál. Polovica mŕtvych boli maloletí. Zvláštna tragédia tohto teroristického útoku spočíva v tom, že boli zabité väčšinou deti a ženy.


    • Terorizmus je hrozné slovo

    • Je to bolesť, zúfalstvo, strach,

    • Terorizmus je smrťou živých!

    • To sú výkriky na detských perách.

    • Toto je smrť nevinných

    • Starší, ženy, deti!

    • Toto je odporný skutok

    • Brutální, krutí ľudia.


    • Terorizmus je vred na srdci

    • Bolesť všetkých národov Zeme.

    • Spomíname na všetkých zosnulých

    • Dnes musí byť v triede.

    • Zabitý počas teroristických útokov

    • Chlapci zabití v Beslane;

    • vyhodené do povetria v lietadlách

    • Mŕtvi vojaci v Čečensku

    • Zastrelený v zajatiach

    • Na všetkých kontinentoch Zeme.

    • ktorého krv bola preliata nevinne,

    • Ktoré nám boli odobraté životy.


    • Zapáľme pamätné sviečky

    • Buďme na chvíľu ticho, priatelia.

    • Ich duše nás uvidia z neba

    • Zachováme ich pamiatku živú.


    • Je lepšie nepadnúť do rukojemníkov;

    • nikdy neprijímajte balíky a tašky od cudzích ľudí, nenechávajte batožinu bez dozoru;

    • dávajte pozor na podozrivých ľudí, predmety, akékoľvek podozrivé maličkosti;

    • vždy zistite, kde sú núdzové východy z priestorov;

    • ak došlo k výbuchu, požiaru, zemetraseniu, nikdy nepoužívajte výťah;

    • snažte sa neprepadať panike, nech sa deje čokoľvek.


    Správanie v dave

    • Teroristi sa často rozhodnú zaútočiť na preplnené miesta. Okrem skutočného škodlivého faktora teroristického činu sú ľudia zabití a zranení aj v dôsledku tlačenice, ktorá vznikla v dôsledku paniky. Preto je potrebné pamätať na nasledujúce pravidlá správania sa v dave:

    • Vyhnite sa veľkým davom ľudí.

    • Nepripájajte sa k davu, bez ohľadu na to, ako veľmi chcete vidieť prebiehajúce udalosti.

    • Ak sa ocitnete v dave, nechajte sa ním uniesť, no skúste sa z neho dostať.

    • Zhlboka sa nadýchnite a ruky pokrčené v lakťoch mierne roztiahnite do strán, aby nedošlo k stlačeniu hrudníka.

    • Snažte sa byť ďaleko od vysokých a veľkých ľudí, ľudí s objemnými vecami a veľkými taškami.

    • V každom prípade sa snažte zostať na nohách.

    • Nedržte ruky vo vreckách.

    • Pri pohybe zdvihnite nohy čo najvyššie, položte chodidlo na plné chodidlo, nerobte sekanie, nedvíhajte sa na špičky.

    • Ak sa tlačenica stala hrozivou, okamžite sa bez váhania zbavte akejkoľvek záťaže, najmä tašky s dlhým opaskom a šatkou.

    • Ak vám niečo spadne, nikdy sa neohýbajte, aby ste to zdvihli.

    • Ak spadnete, snažte sa čo najrýchlejšie postaviť na nohy. Zároveň sa neopierajte o ruky (budú rozdrvené alebo zlomené). Skúste sa aspoň chvíľu postaviť na chodidlá alebo na prsty. Po nájdení podpory sa „vynorte“ a nohami sa prudko odtlačte od zeme.

    • Ak nemôžete vstať, stočte sa do klbka, chráňte si hlavu predlaktiami a zadnú časť hlavy si zakryte dlaňami.

    • V preplnenej miestnosti si vopred určte, ktoré miesta sú v prípade núdze najnebezpečnejšie (priechody medzi sektormi na štadióne, sklenené dvere a priečky v koncertných sálach a pod.), dávajte pozor na núdzové a núdzové východy, mentálne urobte tvoja cesta k nemu.

    • Najjednoduchšie je skryť sa pred davom v rohoch haly alebo pri stenách, no ťažšie je dostať sa odtiaľ k východu.

    • Keď dôjde k panike, snažte sa zostať pokojní a schopní triezvo posúdiť situáciu.

    • Nepridávajte sa k demonštrantom „pre zaujímavosť“. Najprv zistite, či je zhromaždenie sankcionované, za čo rečníci vedú kampaň.

    • Nepripájajte sa k neregistrovaným organizáciám. Účasť na aktivitách takýchto organizácií môže mať za následok trestné sankcie.

    • Počas nepokojov sa snažte nedostať do davu, účastníkov aj divákov. Môžete spadnúť pod akcie vojakov špeciálnych jednotiek.


    V prípade teroristického útoku

    • Vždy kontrolujte situáciu okolo seba, najmä ak ste v dopravných zariadeniach, kultúrnych a zábavných, športových a obchodných centrách.

    • Ak nájdete zabudnuté veci, bez toho, aby ste sa ich dotkli, informujte vodiča, zamestnancov zariadenia, bezpečnostnú službu a políciu. Nepokúšajte sa nahliadnuť do podozrivého balíka, krabice alebo iného predmetu.

    • Nevyberajte veci bez majiteľa, bez ohľadu na to, ako atraktívne vyzerajú. Môžu sa v nich maskovať výbušné zariadenia (v plechovkách od piva, mobilných telefónoch atď.). Vonku nekopajte do predmetov na zemi.

    • Ak sa zrazu začala aktivácia bezpečnostných síl a orgánov činných v trestnom konaní, neprejavujte zvedavosť, choďte opačným smerom, ale neutekajte, aby ste sa nemýlili s nepriateľom.

    • V prípade výbuchu alebo začiatku streľby okamžite padnite na zem, najlepšie pod kryt (obrubník, obchodný stan, auto atď.). Pre väčšiu bezpečnosť si zakryte hlavu rukami.


    Keď bol zajatý ako rukojemník

    • Žiaľ, nikto z nás nie je chránený pred situáciou, v ktorej môžeme byť rukojemníkmi teroristov. Malo by sa pamätať na to, že:

    • Až v momente zajatia rukojemníkov je skutočná príležitosť uniknúť z miesta činu.

    • Psychologicky sa nalaďte, že vás nepustia hneď, no pamätajte, že určite budete prepustení.

    • V žiadnom prípade by ste nemali kričať, vyjadrovať svoje rozhorčenie.

    • Ak sa útok začal, je potrebné padnúť na podlahu a zakryť si hlavu rukami. Zároveň sa snažte zaujať pozíciu mimo okien a dverí.

    • Drž sa ďalej od teroristov, pretože počas útoku na nich budú strieľať ostreľovači.

    • Nemali by ste sa chopiť zbraní, aby vás nezamieňali s teroristami.

    • Nesnažte sa teroristom vzdorovať na vlastnú päsť.

    • Ak na vás zavesili bombu, musíte o tom bez paniky informovať spravodajských dôstojníkov hlasom alebo pohybom ruky.

    • Zaznamenajte si do pamäte všetky udalosti, ktoré sprevádzajú snímanie. Tieto informácie budú pre orgány činné v trestnom konaní veľmi dôležité.




    Podobné články