• Цэцэрлэгийн хуванцар зураг: Зун. Бага бүлэг. Алхам алхмаар зураг бүхий мастер анги. Загварын хичээлүүдийн хураангуй. Пластинографи "Зуны ойн зуны загварчлалын хичээлийн хураангуй

    07.09.2020

    "Солонгон сэтгэлийн байдал" хуванцар зураг

    Нас: 5 настай

    Дарга: Минеева Валентина Михайловна, MBDOU CRR-ийн сурган хүмүүжүүлэгч, "Үлгэр" 6-р цэцэрлэг, Владимир муж, ЗАТО Радужный.

    Энэхүү бүтээл нь 3 наснаас эхлэн хүүхдэд зориулагдсан болно.

    Бид удаан бодож, гайхсан:

    Таныг юу гайхшруулж чадах вэ?

    Эцэст нь ойлголоо

    Манай хот "зөөгч"!

    Бид маш их баяртай байна

    Солонго хот танд:

    Эндээс та солонгыг харж болно

    Мөн зам бол бүх л гоо үзэсгэлэн юм!

    Хуванцараас та зөвхөн их хэмжээний дүрсийг баримал төдийгүй онгоцон дээр үзэсгэлэнтэй бүтээлүүдийг бий болгож чадна. Энэ техник нь өөрийн гэсэн нэртэй байдаг - хуванцараар зурах. Энэ бол хүүхдүүдэд зориулсан маш хөгжилтэй үйл ажиллагаа юм. Тэдгээрийн тусламжтайгаар та хамгийн энгийн техникээр зурж болно - шилэн дээр урвуу хэрэглээ.

    Тоног төхөөрөмж:лав хуванцар (12 өнгө), 20-30 хэмжээтэй зургийн жааз, ажлын ноорог, хар маркер (архи), загварчлах дэвсгэр.

    Ажлын явц:

    Хүрээнээс шилийг авч, доор нь бэлэн ноорог тавьж, шилэн дээр хар өнгийн тэмдэглэгээг зурахад бэлэн байх шаардлагатай.

    Шилэн доороос хэв маягийг дугуйлж, арилгана.

    Үүнтэй ижил байрлалд зургийг тосон даавуунд шилжүүлнэ. Та зурсан талаасаа баримал хийж эхлэх хэрэгтэй (хэрэв тэмдэглэгээ асаалттай байвал). усан суурьтай, шилэнд хүрэх үед арилдаг тул архины тэмдэглэгээг авдаг). Солонгийн өнгийн бүх өнгийг санаж, та баримал хийж, зурж эхлэх боломжтой (дээд нумаас). Чимхэх замаар хуванцарыг дараагийн нумаас хэтрүүлэхгүйгээр шилэнд хэрэглэнэ.

    "Ниппер" нь шилэн дээр наалдаж, бие биендээ хүрч, цоорхой байхгүй болно.

    Солонго ба тэнгэрийг (зурагны дээд талд) дуусгасны дараа та илүү нарийвчилсан ажлыг үргэлжлүүлж болно. Шилийг тосон даавуун дээр "өнхрүүлэхгүй" байхын тулд (бид халуун хайлмал цавуутай) өөр нэг картон цаас тавьж болно.

    Навч, дэлбээ хийхийн тулд та жижиг бөмбөлөг эсвэл жижиг хиамны аль нэгийг өнхрүүлж, шилэн дээр хөнгөн даралтаар түрхэх хэрэгтэй.

    Зургийн завсрын үр дүн.

    Дэлхийн хувьд тэд цагаан, хар хоёрыг хольж, дээр нь наалдахаар шийджээ. Зураг бэлэн боллоо!

    Гаднах тал нь (үүнийг сийлээгүй) хүрээ рүү оруулж, ажлын тал нь картоноор хаалттай байна).

    Ийм гайхалтай зураг байна

    Гоо сайхан, зүгээр л гайхамшиг!

    Мөн охид сайн байна -

    Зүү зүүсэн эмэгтэйчүүд!

    Энэ ажилд тэсвэр тэвчээрийг хөгжүүлдэг (олон хүүхдүүд гарч ирж, бидний мэргэжлийг сонирхож байсан боловч шаргуу хөдөлмөрийг хараад тэд өөр мэргэжил олж авсан), нарийн моторт ур чадвар, сэтгэн бодох чадвар, төсөөлөл хөгжиж, гоо үзэсгэлэн, гоо зүйн амтыг бий болгодог. Охидууд энэ төрлийн ажилд дуртай байсан бөгөөд тэд зураг зурах талаар эцэг эхдээ урам зоригтойгоор хэлэв. Бид бүлэгт "Солонгон сэтгэлийн байдал" зургийг өлгөв.

    "Сайн уу, зун!" сэдвээр хоёрдугаар бага бүлгийн GCD-ийн хураангуй.
    Сэдэв: Сайн уу зун!
    Зорилго:
    - хүүхдүүдэд хуванцараар загварчлах сонирхлыг бий болгох
    Даалгаварууд:
    Хөгжиж байна:
    - ерөнхий болон хөгжилд хувь нэмэр оруулах нарийн моторт ур чадваргар;
    - хүүхдийн уран сэтгэмж, бүтээлч байдлыг хөгжүүлэх.
    Хичээлүүд:
    - хүүхдийн улирлын талаархи мэдлэгийг өргөжүүлэх, нэгтгэх;
    - хуванцараар ажиллах ур чадварыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх (хиамыг өнхрүүлэх, хиамыг тойрог болгон мушгих, үүссэн хэсгүүдээс найрлага үүсгэх);
    - хүүхдийн үндсэн өнгөний талаархи мэдлэгийг бэхжүүлэх.
    Боловсролын:
    - ан амьтдыг хүндэтгэх;
    - ажилдаа үнэн зөв, хүндэтгэлтэй хандах хандлагыг төлөвшүүлэх.
    Урьдчилсан ажил: Алхаж байхдаа байгалийн улирлын өөрчлөлтийг ажиглах, зуны тухай шүлэг уншиж, цээжлэх, зуны шинж тэмдгүүдийн талаар хүүхдүүдтэй ярилцах, сэдэвт зураг үзэх.
    Материал ба тоног төхөөрөмж: цэнхэр картон, хагас А4 формат, хуванцар, самбар, салфетка, зуны зураг, хуванцар эрвээхэй, хуванцар зураг - дээж.
    Хичээлийн явц:
    Зохион байгуулах цаг.
    Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, гадаа дулаахан байна, хавар удахгүй дуусч, удаан хүлээсэн зун ирэх болно. Энэ зургийг хар. Энэ зурган дээр ямар улирал дүрслэгдсэн гэж та бодож байна вэ?

    Хүүхдүүд: Зун.
    Сурган хүмүүжүүлэгч: Зөв! Энэ зураг нь зуныг харуулж байна. Та яаж авсан бэ?
    Хүүхдүүд: Зураг дээр: нар, ногоон өвс, эрвээхэй нисч, цэцэг цэцэглэж, жимс боловсорч гүйцсэн.
    Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна уу залуусаа, та маш анхааралтай байна. Гэтэл биднийг ярилцаж байтал хэн нэгэн манай бүлэг рүү нисэв. Хэн гэж бодож байна?
    Цэцэг унтаж байгаад гэнэт сэрлээ
    Би дахиж унтахыг хүсээгүй.
    Хөдлөгдсөн, хөдөлсөн
    Тэр дээшээ нисч одов.
    Хүүхдүүд: Эрвээхэй.
    Багш: Та зөв таамаглаж байна. Эрвээхэй бидэн дээр ирэв. Тэр бидний зураг маш их таалагдсан. Үүн дээр маш олон цэцэг байдаг, нар маш хурц гэрэлтдэг, эрвээхэйнүүд нисдэг. Тэр бүр энэ зураг руу орохыг хүссэн ч чадахгүй, учир нь энэ зураг зурсан бөгөөд бидний эрвээхэй хуванцараар хийгдсэн байдаг. Залуус аа, эрвээхэйд тусалж, зуны зургуудаа хуванцараар хийцгээе, тэгвэл эрвээхэй таны зураг руу нисэх боломжтой болно. Та санал нийлж байна уу?
    Хүүхдүүд: Тийм ээ, бид зөвшөөрч байна!
    Сурган хүмүүжүүлэгч: Гэхдээ ажилдаа орохын өмнө жаахан тоглоцгооё.
    Биеийн тамир:
    Өглөө нь эрвээхэй сэрлээ
    Сунгаж, инээмсэглэв.
    Нэг удаа - шүүдэрээр угааж,
    Хоёр - гоёмсог дугуйлсан.
    Гурав - бөхийж, суув.
    Дөрөв - ниссэн.
    Голын эрэг дээр зогсов
    Усан дээгүүр эргэлддэг.
    Хүүхдүүд текстийн дагуу хөдөлгөөн хийдэг.
    Сурган хүмүүжүүлэгч: Бид жаахан амарч, одоо ажилдаа орлоо. Би та нарт цэцэг, нар, эрвээхэйг хэрхэн хэлбэржүүлж болохыг харуулахыг хүсч байна.
    Багш нь зургийн урьдчилан бэлтгэсэн дээжийг үзүүлэв. Бид баримал хийх өнгө болох хуванцараас нэг хэсгийг чимхэж авдаг. Дараа нь бид хиамыг өнхрүүлж, дараа нь хиамыг тойрог болгон мушгина. Бид хэд хэдэн хиам гаргаж, картон дээр тойрог нааж, түүний эргэн тойронд хэд хэдэн хиам (туяа) - энэ нь нар болж хувирав. Үүнтэй адилаар та цэцэг хийж болно (бид хиамыг тойрог болгон мушгиж, өөр хиамнаас иш хийдэг). Картонны ёроолд хэд хэдэн ногоон хиам наасан бол бид өвс авах болно. Эрвээхэй авахын тулд бид хиам, дөрвөн дугуйлан хэлбэржүүлж, эрвээхэйний толгойг хийх хэрэгтэй. Одоо та өөрөө эхэлж болно.
    Хүүхдүүд уран баримал хийдэг, багш нь бэрхшээлтэй хүүхдүүдэд тусалдаг.
    Эцсийн хэсэг:
    Төгсгөлд нь хүүхдүүд хийсэн ажлаа дүгнэдэг.
    Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, бид өнөөдөр юу сийлсэн бэ?
    Хүүхдүүд: зун, өвс, нар, цэцэг, эрвээхэйний зураг.
    Сурган хүмүүжүүлэгч: Тийм ээ, чи шаргуу хөдөлмөрлөж, сайхан зургуудтай болсон. Одоо эрвээхэй бидэнтэй хамт байж, зурагнаас зураг руу нисч, таны ажлыг биширнэ.


    Хавсаргасан файлууд

    Хичээлийн хураангуй
    Загварчлал (пластинографи)
    Сэдэв: "Хаврын ландшафт"

    (Ахлах бүлэг)

    Сэдэв:"Хаврын ландшафт" ("Уран сайхны болон гоо зүйн хөгжил" боловсролын салбар нь "Ярианы хөгжил" боловсролын чиглэлтэй уялдуулан.

    Зорилтот:пластилинографийн техникээр хаврын ландшафтыг бий болгох.

    Даалгаварууд:

    Боловсрол: Хаягдал материалыг ашиглан хуванцар эсвэл картон суурь дээр хуванцараас дэвсгэр, хавтгай суурь дээр хуванцараас найрлагыг хэрхэн хийхийг заах.

    Хөгжиж байна: байгалийн ертөнцийн талаархи гоо зүйн ойлголтыг хөгжүүлэх; найрлагын мэдрэмжийг хөгжүүлэх, суурийн гадаргуу дээр дүрсийг эв найртай байрлуулах чадварыг хөгжүүлэх.

    Боловсролын: бүтээлч байдал, сайн сайхан сэтгэл, хариу үйлдэл, зорилготой байх хайрыг төлөвшүүлэх; эерэг сэтгэл хөдлөлийн байдал, сонирхол, өөртөө итгэх итгэлийг бий болгох.

    Урьдчилсан ажил:хаврын тухай бүтээл унших, шүлэг цээжлэх, алхаж байхдаа хаврын үзэгдлийг ажиглах, хаврын тухай зураг үзэх, тэдгээрийн агуулгын талаар ярилцах, "Ландшафт" сэдвээр хүүхдүүдтэй ярилцах, уран зургийн нэг төрөл юм; дидактик тоглоомууд.

    Багшид зориулсан материал:Хаврын ландшафтын дээж, цагаан картон, хуванцар; стек; хулууны үр; салфетка; фланелограф; П.И.Чайковскийн “Улирал. Хавар".

    Хүүхдэд зориулсан материал:цагаан картон, хуванцар; стек; хулууны үр; салфетка;

    Хичээлийн явц

    Хичээлийн хэсэг:

    Танилцуулга хэсэг:

    Сурган хүмүүжүүлэгч:-Манай хамтлагийн залуус өнөөдөр зураачаас захидал хүлээн авлаа. Зураач ландшафтыг дүрслэх захиалга авчээ.

    -Гэхдээ зураач нэг асуудалтай тулгараад байгаа: будаг, харандаа дуусчихсан, юу хийхээ мэдэхгүй байна.

    Хүснэгтүүдийг хар, бидэнд будаг эсвэл харандаа байгаа юу?

    - Тэгээд бид тэгдэггүй. Уран бүтээлч хүнд яаж туслах вэ?

    - Өө, залуус аа, би пластилинографи (пластинаар зурах) хэмээх маш сонирхолтой техникийг мэднэ.

    - Залуус аа, бидэнд хуванцар байна уу?

    Хүүхдүүд:- Байгаа

    Сурган хүмүүжүүлэгч:Бид зураачид тусалж чадах уу?

    Хүүхдүүд:- Тиймээ бид чадна

    Сурган хүмүүжүүлэгч:- Зураач ямар ландшафт зурах ёстойг олж мэдэхийн тулд бид оньсого тааварлах хэрэгтэй.

    Цасан шуурга намжиж, салхи чимээгүй болж,

    Гацуур зүү нь бага зэрэг гялалздаг.

    Мөн Санта Клаус чарга дээр сууж,

    Тэр бидэнтэй баяртай гэж хэлэх цаг нь болсон.

    Түүнийг орлуулахын тулд, сүр жавхлантай

    Ганцхан гоо үзэсгэлэн бий.

    Чи түүний тухай ихийг мэднэ

    Гоо сайхныг...

    Хүүхдүүд: -Хавар

    Сурган хүмүүжүүлэгч:Мэдээж залуус аа, хавар боллоо.

    Хаврын шинж тэмдгүүд юу вэ?

    Хүүхдүүд:"Бүх зүйл амь орж, цас хайлж, нар гийж, шувууд нисч, өвс урсаж, анхны цэцэг гарч ирдэг.

    Сурган хүмүүжүүлэгч:-Сайн байна залуусаа. Би таныг ширээн дээр очиж зураачдаа захиалгыг гүйцэтгэхэд нь туслахыг санал болгож байна.

    Гол хэсэг:

    Сурган хүмүүжүүлэгч:- Залуус аа, та нарын өмнө хуудас байна, хэвтээ байдлаар байрлуул.

    - Бүтээлийн цаанаас хаврын ландшафтыг бүтээж эхэлдэг. Залуус аа, бид ландшафтыг хэрхэн зурах вэ? Бид өнгийн харандаа шиг хуванцараар зурах болно.

    Бид хуудасны дээд хэсгийг цэнхэр хуванцараар хучих хэрэгтэй - тэнгэр, доод хэсэг нь хоёр давхаргаар: эхний давхарга нь хүрэн, хоёр дахь нь ногоон өнгөтэй - дэлхий

    Сурган хүмүүжүүлэгч:- Бид цэнхэр хуванцарыг аваад баруунаас зүүн тийш шулуун шугам зурна. Тиймээс бид дээд хэсгийг бүхэлд нь буддаг.

    - Дараа нь бид ногоон хуванцарыг аваад баруунаас зүүн тийш шулуун шугам зурна.

    Тиймээс бид доод хэсгийг бүхэлд нь буддаг. Дээжийг сайтар ажигла.


    Дараа нь хуруугаараа арын дэвсгэрийг жигд болгохын тулд үүссэн хуванцар бөөнүүдийг тэгшлэх шаардлагатай.

    Хүүхдүүд:- Пластилиныг жигд дэвсгэр үүсэх хүртэл жигд болго

    Сурган хүмүүжүүлэгч:- Манай ландшафтанд ямар объект байх вэ гэдгийг мэдэхийн тулд зураач танд зориулж оньсого бэлдсэн. Таахад бэлэн үү? Тэгэхээр энд 1 оньсого байна:

    цагаан хонь

    Тэд зуухан дээр суудаггүй.

    Мөн холоос далайд яв


    Cumulus…

    Хүүхдүүд: -Бэлэн

    - Үүл

    Сурган хүмүүжүүлэгч:- Сайн байна залуусаа, бид үүлсийг эмгэн хумсны хэлбэрээр үзүүлнэ

    - Бид нэг ширхэг plasticine авч, самбар дээр тавиад, урт хиамыг өнхрүүлэв.

    "Намайг яаж хийхийг анхааралтай ажигла.

    - Одоо бид хиамыг эмгэн хумсаар мушгина. Үүн шиг.

    -Сайн байна залуусаа. Бид үүлийг тэнгэрт байрлуулж, индекс болон дунд хуруугаараа тэгшлэв. Энд бид үүлтэй байна.

    Дараагийн объектыг таахад бэлэн үү?

    Оньсого тааварыг анхааралтай сонсоорой:

    Өндөр биш, бага биш

    Хол биш, ойр биш.

    Тэнгэрт хөвж байна Шар-

    Гал шиг халуун.

    Хүүхдүүд: тиймээ бэлэн

    - Нар байна

    Сурган хүмүүжүүлэгч:Мэдээж нарны гэрэл.

    - Бид нарыг ямар өнгөөр ​​зурах вэ? (шар)

    - Нэг ширхэг пластилин аваад далдуу модны хооронд дугуй хөдөлгөөнөөр өнхрүүл.

    - Бөмбөг хийцгээе.

    - Дараа нь бид үүнийг картон дээр түрхээд хуруугаараа дарж ийм бялуу авах болно.

    - Залуус аа, манай наранд юу дутагдаж байна вэ? (Лучиков)

    - Нарны төгсгөлд долоовор хурууБид жижиг туяаг удирддаг.

    - Манай нар үзэсгэлэнтэй байхын тулд бид туяа тус бүр дээр стек бүхий зүслэг хийх болно.

    - Анхааралтай хар.

    - Одоо нар таныг жаахан тоглохыг урьж байна. Та нартай тоглохыг хүсч байна уу?

    "Нарлаг туулай" сэтгэлзүйн гимнастик

    Нарны туяа чиний нүд рүү харав. Тэднийг хаа. Тэр нүүрэн дээр цааш гүйв. Түүнийг алгаагаар зөөлөн цохино: дух, хамар, ам, хацар, эрүү, айж эмээхгүйн тулд хүзүү, гэдэс, гар, хөлийг нь зөөлөн цохиж, хүзүүвч рүү авирч - түүнийг тэнд цохино. Тэр бол золгүй хүн биш, тэр чамайг хайрлаж, энхрийлж, чи түүнтэй харваж, нөхөрлөдөг. Үүнийг алган дээрээ аваад, цохиж, ой руу явуул.

    Би танд дараах оньсого байна.

    өндөр, ногоон

    Тэр налуу байх болно

    Хонь, ямаа, үхэр

    Тэр үргэлж бэлэн байдаг.

    Хүүхдүүд: -Өвс

    Сурган хүмүүжүүлэгч:-Манай газар нутаг залуу ногоон зүлэг дутмаг.

    - Өвсийг дүрслэхийн тулд хуванцараар ямар өнгө хэрэгтэй вэ? (ногооноор)

    -Тийм шүү залуусаа. Бид нэг ширхэг ногоон пластилин авч, вандуйны хэмжээтэй 4 ширхэгийг хавчих. Жижиг хиамыг өнхрүүл. Энэ нь хогийн ургамал болно

    - Бид 2 ир өвсийг урд талд байрлуулна (бидэнд ойрхон). Үлдсэн хэсэг нь арын дэвсгэр дээр (тэнгэрийн хаяанд ойр). Одоо хиам бүрийг эрхий хуруугаараа дээш тараана.

    - Урд талд нь өвс өндөр, алсад жижиг. Бид өвсний ирийг стекээр зурдаг. Дээжийг анхааралтай ажигла.

    Сурган хүмүүжүүлэгч: -За тэгээд хаврын анхны цэцэггүй хавар гэж юу вэ.

    - Бид ямар цэцэг зурахыг таахад оньсого туслах болно:

    Зөөлөн цагаан толгойтой

    Цасан шуурга дороос шууд

    бий болж,

    Бяцхан цэцэг!

    Хүүхдүүд: -Цасан ширхгүүд

    Сурган хүмүүжүүлэгч:-Сайн байна залуусаа. Хавар болоход цасан ширхгүүд өвсийг нэвтлэн наранд хүрнэ.

    - Цасан ширхгүүд өвсийг нэвтэлж эхэлж байгаа тул бид тантай хамт жижиг цасан ширхгийг харж болно

    - Бид 3 хулууны үрээс нахиа хийнэ.

    - Бид эхний үрийг аваад өвсөнд тавьдаг. Тиймээс бид өвс бүр дээр цасан ширхгүүдийг байрлуулдаг.


    “Бидэнд ийм сайхан газар нутаг бий. Хийсэн залуусаа, ард нь ажилдаа гарын үсэг зураарай.

    Эцсийн хэсэг

    Сурган хүмүүжүүлэгч:- Залуус аа, ажлаа аваад хивсэн дээр гар.

    - Надад хэлээч, бид өнөөдөр юу хийсэн бэ?

    Жилийн аль үед ландшафт байдаг вэ?

    -Ямар аргуудыг ашигласан бэ?

    - Та даалгавраа биелүүлсэн үү?

    -Сайн байна залуусаа. Та авсан сайхан ажиллаа, цэвэрхэн, хамгийн гол нь үзэсгэлэнтэй.

    - Одоо би танд үзэсгэлэн зохион байгуулахыг санал болгож байна, үүний тулд хувцас солих өрөөнд ирээрэй, би таны ажлыг стенд дээр засах болно.

    - Таны тусламж, хариу үйлдэл үзүүлсэнд баярлалаа. Та эелдэг, өрөвдөх сэтгэлтэй төдийгүй маш үнэн зөв юм. Бүх зүйлийг байранд нь хэрхэн яаж байрлуулахаа харуулна уу (хүн бүр өөрийн гэсэн дарааллыг тавьдаг ажлын байр)

    Гарчиг: Загварын хичээлийн хураангуй ахлах бүлэг"Хаврын ландшафт"
    Нэр дэвшүүлэх: Цэцэрлэг, Хичээлийн тэмдэглэл, ГХД, загварчлал, Ахлах бүлэг

    Албан тушаал: сурган хүмүүжүүлэгч
    Ажлын байр: MBDOU цэцэрлэг "Үнсгэлжин"
    Байршил: Ростов муж, Волгодонск хот

    Хуванцараас улирлыг загварчлах нь хүүхдийн бүтээлч сэтгэлгээний гайхалтай санаа юм. Тиймээс энэ нь зөвхөн суралцах төдийгүй боломжтой болно өвөрмөц онцлогөвөл, хавар, зун, намрын улиралд төдийгүй хүүхдэд өнгө, хэлбэрийг хялбархан ялгахад тусалдаг. Пластилинаар тоглох нь үргэлж ашигтай байдаг. Гарт зөөлөн массыг энгийн аргаар боловсруулах нь хурууны ур чадварыг хөгжүүлэхэд аль хэдийн хувь нэмэр оруулдаг. Мөн тодорхой сэдэвт бүтээгдэхүүн бий болгох нь хүүхдийн сэтгэцийн чадварыг хөгжүүлэхэд илүү их хувь нэмэр оруулдаг.

    Хуванцараас зун бий болгохын тулд жилийн энэ гайхамшигтай цагт цонхны гадна талд юу харж болохыг санах хэрэгтэй. Мэдээжийн хэрэг, таны нүдний өмнө шууд харагдах болно: тод нар, хөх тэнгэр, ногоон мод, цэцэглэдэг нуга, тэдгээрийн дээгүүр эргэлддэг шавжнууд. Энэ бол жинхэнэ дулаахан зун авахын тулд хуванцараас хуулбарлах ёстой зүйл юм.

    1. Plasticine загварыг бий болгохын тулд картон даавууг бэлтгэ. Цэнхэр, ногоон өнгийн харандаа авч, дэвсгэр үүсгэхэд тусална.

    2. Зөөлөн, харандаа дээр хэт их дарамт учруулахгүйгээр ногоон зураасаар өвсөөр ургасан дов толгодуудын ноорог зурна. Зургийн дээд хэсгийг цэнхэр болгож, харандаа дээрх даралтыг нэмэгдүүлэхийг оролдож, дээд тал руу шилжинэ.

    3. Нар, үүлийг нэн даруй анхаарч үзээрэй. Сохор цагаан бялуу, урт шар утас.

    4. Цэнхэр тэнгэрт үүл нааж, тугнаас тод нар үүсгэ.

    5. Ногоон хуванцарыг гартаа зуурч, үүсгэ шүүслэг ногоонууд. Үүнийг хийхийн тулд маш олон жижиг өвсний ирийг наа.

    6. Зургийн ёроолд өвсний ирийг холбож, бие биентэйгээ ойрхон байрлуул.

    7. Зургийн суурь дээр өвсний туузыг үүсгэж дуусга. Энэ нь манай зуны ландшафтыг гүнзгийрүүлэх болно.

    8. Хүрэн далбаагаар модны их бие хий.

    9. Цэвэрлэгээнд жижиг цэгүүдийг хавсаргана - Dandelions.

    10. Ландшафтыг үргэлжлүүлэн ногоон болгож, модны навчийг зузаан давхаргаар наа.

    11. Эцэст нь бүх төсөөллөө харуул. Зурган дээр илүү олон цэцэг нааж, анхилуун цэцэгсийн дээгүүр эргэлдэж буй эрвээхэй, тэнгэрт мандсан шувууд нэмж оруулаарай.

    Гар урлалын эцсийн дүр төрх.

    "Зун" сэдэвт пластилин уран зөгнөл бэлэн боллоо. Таны хүүхэд ийм өнгөлөг зургийг бүтээхдээ жинхэнэ зураач гэдгээ мэдэрнэ гэдэгт найдаж байна.

    Ахлах насны бүлгийн загварчлалын хичээлүүдийн хураангуй.

    Сэдэв: "Ойн цэвэрлэгээний зун."

    Зорилтот: Зун, ойн ургамал, оршин суугчдын талаархи сэтгэгдлийг ажилдаа тусгаж сургах.

    Даалгаварууд:

      Богино өгүүллэг бичиж сур.

      Дүрсийг баримал болгохын тулд хуванцарыг зөв хэмжээгээр чимхэх чадварыг нэгтгэх.

      Хөгжүүлэхмонолог яриа.Хүүхдүүдийн уран сэтгэмж, ажлынхаа агуулгыг гаргах чадварыг хөгжүүлэх. Бүтээлч үйл ажиллагааг хөгжүүлэх.

      Загвар хийх сонирхлыг төлөвшүүлэх. Гоо зүйн ойлголтыг төлөвшүүлэх.

    Хичээлийн явц.

    Сурган хүмүүжүүлэгч: оньсого тааг.

    Нар шатдаг

    Линден цэцэг,

    Хөх тариа боловсорч байна

    Хэзээ болдог вэ?

    (зун)

    Нүдээ аниад эдгээр сайхан дууг сонсоорой (Зуны улиралд ойн шувуудын дуу хоолой багтана) Бид хаана байгааг таагаарай?

    Хариултууд: ойд.

    "Ой дахь зун" слайд шоу.

    Одоо миний асуултад хариулна уу, та анхааралтай байсан гэж найдаж байна.

    Асуултууд:

      Одоо ямар улирал вэ?

      Зун хэдэн сар үргэлжилдэг вэ?

      Зуны саруудыг нэрлэ.

      Зургадугаар сарын ямар онцлогийг санаж байна вэ?

      Долдугаар сард юугаараа онцлог вэ?

      Наймдугаар сар зургаа, долдугаар сараас юугаараа ялгаатай вэ?

      Зун ойд зугаатай байдаг уу?

      Ойн оршин суугчдыг нэрлэ.

      Та ямар ургамлыг санаж байна вэ?

      Ойд ямар амьтад амьдардаг вэ?

      Та ямар амьтадтай бодит амьдрал дээр уулзсан бэ: амьтны хүрээлэн эсвэл зэрлэг байгальд уу?

      Ойд юу хамгийн их таалагдсан бэ?

      Ойн гоо үзэсгэлэнг хэрхэн хадгалах, ойд зан үйлийн дүрмийг нэрлэ.

    Тоглоом "Зун ямар байдаг вэ?":

    Хариултууд: халуун, дулаахан, халуун, бороотой, гайхалтай, хөгжилтэй, үр бүтээлтэй, урт, богино, удаан хүлээсэн.

    Дугуй бүжгийн тоглоом: "Зун."

    Хүүхдүүд тойрог дээр зогсож байна. Шүлгийг уншиж эхлэхэд тэд нэг чиглэлд үсэрч, Лето тойрог дотор эсрэг чиглэлд давхидаг.

    зүлгэн дээгүүр,

    Хөл нүцгэн,

    наранд дулаарсан,

    Цэцэгт эрвээхэйний ард

    Зун өнгөрчээ.

    Голд усанд орсонтойрог зогсдог

    Элсэн дээр хэвтзун газар үсрэлт хийдэг

    Идээлсэнзун тойрог дуусч байна

    хажуугаар нь ниссэнтэгээд хэн нэгний төлөө суу

    Тэгээд алсад алга болов.тоглож байгаа хүмүүсийн

    Текстийн төгсгөлд хүүхдүүд Зун хаана нуугдаж байгааг хайж байна. Араас нь олсон хүн дунд нь очдог. Энэ бол шинэ зун.

    бүтээмжтэй үйл ажиллагаа.

    Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, бүгдээрээ хуваагдаж, бүлгээрээ өөрсдийн ойн цэвэрлэгээ хийцгээе. Ойд юу байх ёстойг клиринг дээр санацгаая.(Өвс, мод, зам, хожуул, цэцэг, гүзээлзгэнэ, мөөг, бөжин, зараа, шувууд.)

    Нэгдүгээрт, бид бүгдээрээ элсэнцэрийнхээ талбайг бүхэлд нь өвс шиг ногоон хуванцараар бүрхэх болно. Дараа нь хүн бүр юу хийхээ өөрөө сонгож, ажлаа хийдэг. Эцэст нь хэлэхэд, бид ногоон нугадаа байгаа бүх зүйлийг засах болно. Гэхдээ эхлээд гар массаж хийцгээе.

    Массажны бөмбөгөөр халаах: хурууны хөдөлгөөн нь үгтэй тохирч байна .

    Бид массажны бөмбөгийг аваад алган дээрээ өнхрүүлэв.

    Энэ нь зараа шиг өргөстэй, хоёр алган дээр хүрдэг.

    Дээш, доошоо, баруун тийш, зүүн тийшээ бид бөмбөгийг чадварлаг өнхрүүлдэг.

    Хуруугаа сунгахын тулд бид үүнийг шахах болно.

    Бид хуруу бүрийг зуурч, нударгаараа шахаж ав.

    Бид ажлаа хийдэг.

    Бид үүний үр дүнд гарсан цэвэрлэгээг илчилж, юунд хүрсэн, юуг сурч мэдэх ёстойгоо бодож, үнэлдэг.

    Эцэг эхчүүдэд үзүүлэх ажлаа орхи.



    Үүнтэй төстэй нийтлэлүүд