• Aké morálne vlastnosti sú charakteristické pre hrdinov príbehu: Asya, N.N., Gagin? Rozvoj lekcie literatúry. Téma: "I.S. Turgenev "Asya". Dievča "Turgenev" v príbehu. Obraz Asya" Aké vlastnosti vlastné Tatyane sú charakteristické pre eso

    19.07.2020

    Sekcie: Literatúra

    Ciele lekcie: prehĺbenie vedomostí žiakov o obraze hlavnej postavy príbehu; oboznámiť s pojmami psychologický portrét, literárny typ „turgenevského“ dievčaťa.

    Vybavenie: téma hodiny je napísaná na tabuli; karty pre samostatnú prácu na problémoch; každý študent má tabuľku „Charakteristika Asya“; karty s tézami „Hlavné morálne črty Asye“, ktoré sú vyvesené na nástenke počas rozhovoru; pre domáca úloha- ilustrácie zobrazujúce dievčatá

    Počas vyučovania.

    I. Úvodný prejav učiteľa.
    Dnes v lekcii budeme pokračovať v rozprávaní o príbehu I.S. Turgenev "Asya". Musíme zistiť tajomstvo Asye a jej brata, čo pomôže pochopiť „podivné“ správanie dievčaťa. Zoznámime sa s pojmami "Turgenevova dievčina" a určíme, čo je charakteristické pre tento literárny typ. Poďme zistiť, čo je psychologický portrét. Dokončime vyplnenie tabuľky "Charakteristika Asya". A teraz sa obraciame na domácu úlohu.

    II. Vedomostné účtovníctvo.
    1. Prečítajte si charakteristiky Asye, ktoré dal Gagin.
    („Aká bláznivá žena... Nedráždite ju, nepoznáte ju: pravdepodobne ešte raz vylezie na vežu.“; „Má veľmi dobré srdce, ale hlavu má utrápenú“; „Ona nikdy nepociťuje polovičku“; „Pušný prach, ona je skutočným... problémom, ak sa do niekoho zamiluje.“; „Ace potrebuje hrdinu, výnimočného človeka – alebo pastiera zvierat v horskej rokline.“)

    2. Konverzácia na otázky:
    - aký je tvar týchto charakteristík?
    (impulzívny, láskavý, schopný odovzdať sa silnému pocitu bez stopy, schopný cítiť akútne, skúsený, hodný mimoriadneho človeka);
    - prečo si myslíš, že N.N. pri pohľade na Asyu mimovoľne zvolá: "Čo je to za chameleóna?"

    III. Práca na téme lekcie.

    1. Zápis témy do zošita.
    2. Práca na jednotlivých kartách.

    Karta 1.
    Asya a Gagin. Prečo svoj vzťah taja?
    N.N. si kladie túto otázku: „Avšak,“ pomyslel som si, „vedia, ako predstierať! Ale prečo? Aký má zmysel ma oklamať? Toto som od neho nečakal... A aké citlivé vysvetlenie?
    Odpovedzte na tieto otázky, ale nie v mene rozprávača, ale v mene čitateľa.

    karta 2.
    Medzi prostriedky umeleckého zobrazenia používané I.S. Turgeneva, možno si všimnúť krajinu, portrét, detail, príbeh jedného z hrdinov (pán N. N., Gagin) atď. Znovu si prečítajte popis portrétu hrdinky z kapitoly 2 príbehu. V čom spočíva jeho originalita?
    Dievča, ktoré nazýval svojou sestrou, sa mi na prvý pohľad zdalo veľmi pekné. V sklade jej hnedej okrúhlej tváre s malým tenkým nosom, takmer detinskými lícami a žiarivými očami bolo niečo jej vlastné, zvláštne. Bola pôvabne stavaná, ale akoby ešte nie úplne vyvinutá (...) čierne vlasy ostrihané a učesané ako chlapčenské jej padali vo veľkých kučerách na krk a uši (...) pohyblivejšieho tvora som nevidel . Ani chvíľu nehybne sedela; vstala, vbehla do domu a zase bežala, spievala podtónom, často sa smiala a zvláštnym spôsobom: zdalo sa, že sa nesmiala z toho, čo počula, ale z rôznych myšlienok, ktoré sa jej vynárali v hlave. Jej veľké oči vyzerali rovno, bystré, odvážne, no niekedy jej viečka mierne prižmúrili a potom sa jej pohľad zrazu stal hlbokým a nežným.
    Aké tajomstvo Asye a jej brata sa N.N. dozvie?

    3. Monologické vyhlásenie na tému: „Čo vysvetľuje Asyino pozadie v Asyinom správaní?
    4. Čítanie podľa rolí epizódy "Dialóg medzi Asyou a N.N."

    (Kapitola IX. Od slov: „Choďte niekam ďaleko modliť sa...“ až po slová: „Zdá sa, že doteraz som ešte neletel.“

    5. Analýza prečítanej epizódy.

    - O čom Asya sníva?
    (choď sa niekam modliť, buď ako Tatyana Larina, o krídlach)

    O akých krídlach hovoríme?
    (hrdinovia hovoria o láske, o tom, ako tento pocit človeka povznáša, „dvíha sa nad zem.“ Hovoríme však nielen o láske, ale aj o „okrídlenosti človeka, teda schopnosti nezištne milovať, usiluj sa o niečo veľké, skutočné, čomu môžeš venovať všetku svoju silu.

    Ako ju charakterizujú Asyine sny?
    (Asya sa usiluje o neznáme - o budúcnosť; je pripravená na sebaobetovanie, dievča má bohatý duchovný svet.
    S Tatyanou Larinou je spojená úprimnosťou, bezohľadnosťou pocitov)

    - Prečo zvláštnosť dievčaťa, jej snaha o budúcnosť spôsobuje zakolísanie v duši N.N.?
    (Bojí sa ísť vpred, bojí sa vymaniť z pozemských zvykov a predsudkov. Vo svete umelých citov a vášní sa najprv stretol s niečím skutočným. N.N. ustupuje potrebe činu. a ľuďom).

    6. Odpovedzte na karte číslo 2.
    (Práca na karte č. 1 sa odovzdáva vyučujúcemu)

    7. Zovšeobecnenie odpovede

    Literárna teória
    Tento portrét je tzv psychologický, teda odhaľovanie osobnostných čŕt hrdinu.
    - Aký je psychologizmus Asyinho portrétu?
    (V zmenách, pohyboch čitateľ chápe, čo sa deje v duši hrdinky)
    Čo sa deje v mysli dievčaťa?
    (Láska sa rodí, Asyu premohli nové city. Láska sa prejavuje prudkými pohybmi, meniacim sa výrazom očí...)

    učiteľ:
    Hlavná myšlienka hrdinky je vytvorená jej činmi, správaním v rôznych situáciách. Aké slová by ste použili na opísanie Asyinho správania?
    Práca so slovom EXTRAVAGANTNÉ
    - Oboznámenie sa s významom tohto slova vo Výkladovom slovníku.
    - Uveďte príklady z textu dokazujúce extravaganciu hrdinkinho správania.
    - Čo vysvetľuje toto správanie?
    (Asya to vysvetľuje sama. Jej povaha sa prejavuje v jej extravagantných činoch. Samotné dievča o sebe neustále premýšľa a odhaľuje svoju dušu náhodne hodenými slovami)

    8. Slovo učiteľa
    V 50. a 70. rokoch sa Turgenev obrátil k novým žánrom, ktoré sa dotýkali tém psychologického charakteru. Sú to príbehy „Pokoj“, „Jarné vody“.
    Obrazy Turgenevových hrdiniek so všetkou jedinečnou originalitou každej z nich sa vyvinuli do jediného obrazu „turgenevského dievčaťa“, príznačného pre Rusko. Po prvýkrát sa hlavné črty tohto obrazu objavili v hrdinke románu I.S. Turgenev "Rudin" - Natalia.
    Spisovateľkiných súčasníkov prekvapila a prilákala jej túžba po inom živote a očakávanie postavy, ktorá k nemu bude vedieť ukázať cestu.
    Pozorovania a závery o charaktere a činoch Asye nám umožňujú priblížiť sa ku konceptu literárneho typu „Turgenevského dievčaťa“
    T.L. Literárny typ je zovšeobecnený obraz.

    -Čo je podľa vás charakteristické pre literárny typ „turgenevského dievčaťa“?
    (v priebehu odpovedí študentov učiteľ robí drobné zovšeobecnenia a na tabuľu zavesí tézy „hlavné morálne črty Asye“ (Príloha č. 1):
    - Duša, ktorú nemožno nemilovať;
    - Schopnosť úprimných silných pocitov, absencia klamstva, koketéria;
    - ašpirácia do budúcnosti;
    - silný charakter, pripravenosť na sebaobetovanie;
    - aktivita a samostatnosť pri rozhodovaní o osude.
    Toto sú najvýraznejšie morálne črty hrdinky príbehu "Asya"
    9. Dokončenie práce na vyplnení tabuľky "Charakteristika Asya"(Túto tabuľku začali žiaci vypĺňať na predchádzajúcej hodine).
    Vykonajte záznamy do tabuľky sami (hudba znie počas práce)

    ASI CHARAKTERISTIKA.

    Portrét hrdinky Morálne vlastnosti O čom sa sníva Zovšeobecnenie, závery

    IV. Zhrnutie lekcie.
    - Aké myšlienky a pocity vo vás vyvoláva obraz Asye?
    Zhrnutie hodiny, klasifikácia.

    V. Domáca úloha.
    Vyberte a dokončite úlohu z navrhovaných úloh:
    1. Napíšte scenár pre svoju obľúbenú epizódu;
    2. Napíšte list Asyi;
    3. Z týchto portrétov si vyberte ten, ktorý zodpovedá vašej predstave ​​Ace. Vysvetlite svoj výber

    Gagin je jednou z hlavných postáv v príbehu I. S. Turgeneva „Asya“, starší brat Anny (Ázia) a priateľ hlavného hrdinu. Prvýkrát sa Gagin stretáva na „komerčnej“, teda nemeckej študentskej párty. Do mesta na pravom brehu Rýna prišiel, aby mohol tráviť viac času so svojou sestrou a venovať sa svojmu obľúbenému umeniu. Tu sa stretli s N.N. ktorý mal vtedy 25 rokov. Young spolu začal tráviť veľa času. Gagin ukázal svoje nedokončené náčrty novému priateľovi, podelil sa o svoje názory na život a dokonca porozprával príbeh svojej rodiny s Asyou.

    Asya nebola jeho vlastná, ale jeho nevlastná sestra. Po smrti svojej matky odišiel Gagin študovať do Petrohradu. Medzitým mal otec vzťah so slúžkou Tatyanou a narodila sa Asya. Dievča predčasne osirelo a Gaginov otec ju vzal k sebe. Keď jej otec zomrel, starostlivosť o dievča prešla na Gagina. Bola veľmi hanblivá a nekomunikatívna, no s Gaginom sa čoskoro spriatelili.

    Gagin je od prírody mäkký, dobromyseľný a priateľský človek, akási skutočná ruská duša. Charakterizuje ho aj priamosť a čestnosť. Gaginovi však v charaktere chýba húževnatosť a vôľa. Jeho náčrty sú priemerné a on sám tomu rozumie. Odsudzuje sa tak na večný diletantizmus v umení. Často svoju prácu nedokončí. A aj vo vzťahu k Asyinej vášni si vyberá cestu najmenšieho odporu, ktorá vedie k nešťastnému rozuzleniu.

    Odpoveď vľavo hosť

    Hlavnou postavou je Asya. Nemanželská dcéra statkára a jeho poddanského sluhu. Po smrti matky a otca sa o jej výchovu stará otcov brat Gagin. Do sedemnástich rokov bol A. vychovávaný v jednom z najlepších petrohradských penziónov. Potom sa Gagin po odchode do dôchodku vydá cestovať po Európe a vezme A. so sebou. V malom nemeckom mestečku sa hrdinka zoznámi s mladým Rusom (N.N.) a zamiluje sa do neho. Príbeh ich lásky odhaľuje ostrú nezvyčajnosť psychológie a konania A. Nedorozumenie, ktoré by sa v živote inej osoby bezpečne vyriešilo v priebehu niekoľkých dní (alebo dokonca hodín), vedie k úteku a zmiznutiu dievčaťa bez stopy. Postava hrdinky je tvorená rozpormi a extrémami. Jej úprimnosť a priamosť N. N. N. N. Sny o láske okamžite splynú s jej ideálom obetavého hrdinstva, s myšlienkou na modlitbu, na neľahký čin a nakoniec - túžbu po niečom, čo je za ňou.
    Tieto vlastnosti veľká duša» dať dohromadyA. s Puškinovou Tatyanou a predvídajte obrazy Lizy Kalitiny („Hniezdo šľachticov“) a Eleny Stakhovej („V predvečer“). A. pripomína aj niektoré hrdinky Dostojevského. Spája ich kombinácia nespravodlivosti a nezničiteľnej pýchy, bolestný rozpor medzi túžbou po sebapotvrdení a neustále obnovovaným pocitom vlastnej menejcennosti. Zdrojom rozporu je „falošné postavenie“ nelegitímneho, čo A. ostro vníma: pre ňu je to absolútne nenapraviteľná nespravodlivosť, ktorá ju odsudzuje k večnej nerovnosti s ostatnými ľuďmi. Z toho plynie extrémne vypätie duševného života a výstrednosť správania A. Počas celého príbehu je hrdinka niekoľkokrát nazývaná bláznivou. „Niekedy sa o seba bojím,“ priznáva.
    Láska A. je rovnako disharmonická a napäto znepokojujúca ako celý jej duchovný život. Každý okamih lásky, každú svoju meniacu sa situáciu hrdinka prežíva ako jedinú a rozhodujúcu. Pre jej lásku „neexistuje zajtrajšok“, rovnako ako neexistuje podstata a ani včerajšok. Láska A. preto nevyhnutne dopadne katastrofálne.

    Gagin je Asyin starší brat, cestujúci ruský šľachtic, amatérsky umelec. Keďže vlastní značný majetok a nie je na nikom závislý, rozhodne sa venovať maľbe a za tým sa túla po Európe. G. je mäkký, dobromyseľný a sladký. Podľa N.N. je to „ruská duša, pravdivá, čestná, jednoduchá, ale, bohužiaľ, trochu pomalá, bez húževnatosti a vnútorného tepla“: Duševná amorfnosť odsudzuje G. k úlohe večného diletanta v umení. Rovnaká vlastnosť predurčuje aj jeho postoj k A. vášni: G. si v podstate volí cestu najmenšieho odporu a prispieva tak k nešťastnému rozuzleniu.

    N.N. - rozprávač príbehu. Stelesňuje črty nového literárneho typu pre Turgeneva, ktorý nahradil „nadbytočných ľudí“. Po prvé, v „Ace“ nedochádza ku konfliktu s okolitým svetom, čo je pre Turgenevových „nadbytočných ľudí“ obvyklé: hrdina príbehu je vykreslený ako prosperujúci človek, alebo podľa vlastných slov „prosperujúci“. V jeho psychológii nie je nič bolestivé, je vnútorne vyrovnaný a svojim spôsobom harmonický. N. N. sa ľahko a úplne oddáva citom či okamžitým dojmom. Všetky tieto skúsenosti sú jednoduché a prirodzené. Sotva všetko, čo hrdina cíti, je sprostredkované estetickým vnímaním. Asyu spája buď s Rafaelovou Galateou, alebo s Puškinovou Tatianou, alebo s Dorotou z Goetheho básne. prirodzené pohyby pocity sa prelínajú s túžbou po duchovnej rovnováhe, príťažlivosťou k estetickej úplnosti zážitkov. Najvznešenejšie pocity prežíva, keď zostane sám so sebou alebo s prírodou.Stretnutia, komunikácia s Asyou všetko menia; láska sa stáva intenzívnejšou a protirečivejšou, jej sila rastie, no zároveň v nej niečo klesá a „ubúda“. Táto črta hrdinových zážitkov svojím spôsobom prispieva k tragickému rozuzleniu.

    11any99

    Hlavnou postavou je Asya. Nemanželská dcéra statkára a jeho poddanského sluhu. Po smrti matky a otca sa o jej výchovu stará brat z otcovej strany Gagin. Do sedemnástich rokov bol A. vychovávaný v jednom z najlepších petrohradských penziónov. Potom sa Gagin po odchode do dôchodku vydá cestovať po Európe a vezme A. so sebou. V malom nemeckom mestečku sa hrdinka zoznámi s mladým Rusom (N.N.) a zamiluje sa do neho. Príbeh ich lásky odhaľuje ostrú nezvyčajnosť psychológie a konania A. Nedorozumenie, ktoré by sa v živote inej osoby bezpečne vyriešilo v priebehu niekoľkých dní (alebo dokonca hodín), vedie k úteku a zmiznutiu dievčaťa bez stopy. Postava hrdinky je utkaná z rozporov a extrémov. Jej úprimnosť a priamosť N. N. N.N. Sny o láske sa spájajú s jej ideálom obetavého hrdinstva, s myšlienkou na modlitbu, na ťažký čin a nakoniec - s túžbou po niečom, čo presahuje.
    Tieto črty „veľkej duše“ približujú A. k Puškinovej Tatyane a predvídajú obrazy Lisy Kalitiny („Hniezdo šľachticov“) a Eleny Stakhovej („V predvečer“). A. pripomína aj niektoré hrdinky Dostojevského. Spája ich kombinácia porušovania a nezničiteľnej hrdosti, bolestný rozpor medzi túžbou po sebapotvrdení a neustále obnovovaným pocitom vlastnej menejcennosti. Zdrojom rozporu je „falošné postavenie“ nelegitímneho, čo A. ostro vníma: pre ňu je to absolútne nenapraviteľná nespravodlivosť, ktorá ju odsudzuje k večnej nerovnosti s ostatnými ľuďmi. Z toho plynie extrémne vypätie duševného života a výstrednosť správania A. V priebehu príbehu je hrdinka niekoľkokrát nazývaná bláznivou. „Niekedy sa o seba bojím,“ priznáva.
    Láska A. je rovnako disharmonická a intenzívne znepokojujúca ako celý jej duchovný život. Každý okamih lásky, každú jej meniacu sa situáciu hrdinka prežíva ako jedinú a rozhodujúcu. Pre jej lásku „neexistuje zajtrajšok“, rovnako ako v podstate neexistuje ani včerajšok. Láska A. preto nevyhnutne dopadne katastrofálne.

    Gagin je Asyin starší brat, cestujúci ruský šľachtic, amatérsky umelec. Keďže vlastní značný majetok a nie je na nikom závislý, rozhodne sa venovať maľbe a za tým sa túla po Európe. G. je mäkký, dobromyseľný a sladký. Podľa N. N. ide o „ruskú dušu, pravdovravnú, úprimnú, jednoduchú, ale, žiaľ, trochu pomalú, bez húževnatosti a vnútorného tepla“: Duševná amorfnosť odsudzuje G. do role večného amatéra v umení. Rovnaká vlastnosť predurčuje aj jeho postoj k vášni A.: G. si v podstate volí cestu najmenšieho odporu a prispieva tak k nešťastnému rozuzleniu.

    N. N. - hrdina-rozprávač príbehu. Stelesňuje črty nového literárneho typu pre Turgeneva, ktorý nahradil „nadbytočných ľudí“. Po prvé, v "Ace" nie je žiadny konflikt s vonkajším svetom, čo je bežné pre Turgenevových "nadbytočných ľudí": hrdina príbehu je zobrazený ako prosperujúci človek, alebo podľa vlastných slov "prosperujúci". V jeho psychológii nie je nič bolestivé, je vnútorne vyrovnaný a svojim spôsobom harmonický. N. N. sa ľahko a úplne oddáva citom či okamžitým dojmom. Všetky tieto skúsenosti sú jednoduché a prirodzené. Takmer všetko, čo hrdina cíti, je sprostredkované estetickým vnímaním. Asyu spája buď s Rafaelovou Galateou, alebo s Puškinovou Tatianou, alebo s Dorotou z Goetheho básne. Najvznešenejšie pocity prežíva, keď zostane sám so sebou alebo s prírodou.Stretnutia, komunikácia s Asyou všetko menia; láska sa stáva intenzívnejšou a protirečivejšou, jej sila rastie, no zároveň v nej niečo klesá a „ubúda“. Táto črta hrdinových zážitkov svojím spôsobom prispieva k tragickému rozuzleniu.



    Podobné články