• Хичээлийн тэмдэглэлийг w-ээр ялгах. Ганцаарчилсан хичээл "Дууны ялгаа. ярианы дууны талыг хөгжүүлэх талаар

    26.11.2023

    Хүүхдэд зориулсан урд талын хичээлийн хураангуй бэлтгэл бүлэгсэдвээр: "R ба L дууны ялгаа"

    Зорилтот: R ба L дууг ялгах

    Даалгаварууд:

    Залруулах, хүмүүжүүлэх:

    Үг дээр үндэслэн R L авиаг харьцуулах, ялгах, зөв ​​дуудах;

    нэг, хоёр, гурван үетэй үгсийг дууны дүн шинжилгээ хийх, нэгтгэх чадварыг сайжруулах;

    угтвар үгийн бүтцийн талаархи ойлголт;

    фонемик ойлголтыг хөгжүүлэх;

    Залруулах, хөгжүүлэх:

    анхаарал, сэтгэлгээ, ой санамжийг хөгжүүлэх;

    нугалах чадварыг бий болгох;

    өгүүлбэр дэх үгсийг зохицуулах чадварыг бэхжүүлэх;

    аман болон логик сэтгэлгээг хөгжүүлэх.

    Боловсролын:

    хүүхдийн багшийн үгэнд анхааралтай хандах хандлагыг төлөвшүүлэх;

    хувийн чанар, багаар ажиллах чадварыг хөгжүүлэх;

    өөрийгөө хянах чадварыг хөгжүүлэх.

    Хичээлийн явц

      Зохион байгуулах цаг

    Л.: Би чамайг ер бусын гудамжаар зугаалахыг урьж байна. Үүн дээр хоёр дуу чимээ зэрэгцэн амьдардаг. Одоо та эдгээр дуу чимээг тааж чадна.

    "Нэрүүдийг давтах" тоглоом тоглоцгооё. Зургуудыг хараад юу харагдаж байгааг нэрлэнэ үү.

    Д.: Сарвуу, завь, хөндийн сараана, сар, цана.

    Л.: Дээр дурдсан бүх үгсийн эхний авиа нь юу вэ?

    Д.: Л дуу.

    Л.: Тийм ээ, одоо хараарай:

    D .: Солонго, робот, шилүүс, гар, пуужин.

    Л.: Энэ бүх үгсийн эхний авиа юу вэ?

    Д.: R дуу.

    Л.: Зөв. Тэгэхээр энэ гудамжны хажууд ямар чимээ гардаг вэ?

    2. Үндсэн хэсэг

    Л.: Л авиа эгшиг үү, гийгүүлэгч үү?

    Д.: Дуу нь гийгүүлэгч, бид үүнийг дуулж чадахгүй.

    Л.: Жаахан гоншигноё. ( Урт дуу L.) Хэл хаана байна?

    Д .: Хэл нь дээд шүдэнд тулгуурладаг.

    Л.: Тэгээд R дуу юу? Эгшиг эсвэл гийгүүлэгч?

    D. ---

    Л .: Одоо архиръя. (Урт R дуу) Хэл хаана байна?

    Д .: Дээд шүдний ард хэл чичирдэг, танд хүчтэй хэрэгтэй агаарын тийрэлтэт.

    Л.: Эдгээр дуу чимээнд ямар нийтлэг зүйл байдаг вэ, тэд юугаараа ялгаатай вэ?

    Д.: Ерөнхий: гийгүүлэгч авиа, дуудлагын үеэр хэл нь дээд талд байна. Ялгаа: P-тэй хамт хүчтэй агаарын урсгал байдаг, хэлний үзүүр чичирдэг, L-тэй бол тийм биш юм.

    Л.: Сайн байна! Замдаа гарцгаая!! Өө хар даа! Энд зүгээр л бороо орсон бололтой! Хэдэн шалбааг байгааг хараарай! Тэдний дээгүүр үсрэхийн тулд та даалгавраа дуусгах хэрэгтэй! Оролдоод үзье!

    Эхний шалбааг:

    Л .: Би дуу гаргана, та хэзээ нэгэн цагт алгаа таших R дууг сонсох. Хоёр удаа - L дууг сонсоход:

    S W R T L D R V L P R L

    Үсрэх.

    Хоёр дахь шалбааг:

    Л .: Би үеийг дуудна, та нэг удаа алгаа таших - үеийг сонсохдоо R дуугаар, Л дуугаар хоёр удаа.

    ПА ЛА СО РО ДУ ЛУ ВЫ РЫ РЭ ЛЭ

    Үсрэх.

    Гурав дахь шалбааг:

    Л .: "Үгийг зөвшөөрч байна" тоглоом. Үгийн төгсгөлд R эсвэл L авиа нэмнэ.

    Улаан лооль... Хөөс... Пова... Забо... Би... Станц...

    Үсрэх.

    Дөрөв дэх шалбааг:

    Л.: Төгсгөлд нь RY эсвэл LY үеийг нэмнэ.

    Кома ойд нисч байна ...; хүүхдүүд зуунд суув ...; бидэнд бөмбөлөг байна ...; Би гэрээ угаана...

    Үсрэх.

    Тав дахь сүүлчийн шалбааг:

    Л.: Үгийн доторх Л авиаг Р авиагаар сольж шинэ үг авна.

    Лак - Хавдар лам - Хүрээ зүү - Тоглоомын нум - Гар

    Халбага - Эвэр худал - Хөх тариа Өрөвдөх-Халуун

    Үсрэх.

    Биеийн тамирын минут:

    Пиноккио сунгасан,

    Нэг удаа бөхийж, хоёр удаа бөхийж,

    Тэр гараа хажуу тийш нь дэлгэж,

    Түлхүүрийг нь олоогүй бололтой.

    Бидэнд түлхүүрийг авахын тулд

    Та хөлийнхөө хуруун дээр зогсох хэрэгтэй.

    Эхний тэргэнцэрт үгийн эхэнд L эсвэл R авиа байгаа үгс байна.

    Хоёрдахь тэргэнцэрт эдгээр авианууд үгийн дунд байдаг үгс байдаг.

    Гурав дахь вагонд үгийн төгсгөлд L эсвэл R байгаа үгс байдаг.

    Зургуудаа зөв байрлуулцгаая.

    Үг: Загас, бялуу, сүх.

    Залгих, акул, ширээ.

    Л .: Тийм шүү. Одоо тааваруудыг тайлахыг хичээцгээе.

      Өвлийн улиралд хэний гунигтай орилох дуу ихэвчлэн сонсогддог вэ? (Чоно.) “Чоно” гэдэг үгийн хаана L авиа байна вэ? (дунд нь)

      Би жижүүрийн хажууд алхаж, цасыг хусч, залууст уул босгох, байшин барихад тусалдаг. (Хүрз.) L авиа хаана байна?

      Хэн бүдүүн мөчир дээр суугаад тогшив: "Тогших, тогших"? (Тоншуул.)

      Түүний цэвэр мөнгөн нуруу нь голд гялалзана. (Загас.)

      Гаргүй, хөлгүй бол мөлхдөг. (Өт.)

    Л.: Бид "Төөрөгдлийн талбай"-д ойртлоо! Хэн нэгэн бүх зүйлийг хольж хутгаад, буруу өгүүлбэр хийсэн. Эдгээр алдааг засах хэрэгтэй.

    Бяслагны бялуу хөгшин эмэгтэйг идэв.

    Цамц нь Рома угаадаг.

    Ширээг дэнлүү дээр тавьсан.

    Зул сарын гацуур мод хэрэм дээр сууж байна.

    Шоргоолжны дээгүүр гуалин мөлхөж байна.

    3. Хичээлийн үр дүн.

    За, бидний алхалт дууслаа! Юу хийснээ, ямар дуу авианы талаар ярилцсанаа санацгаая?

    1. Тимофеева Оксана Васильевна

    2. Багш ярианы эмч

    3. Хотын төсвийн сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага " Цэцэрлэг No 195" нөхөн олговор олгох төрөл

    Тимофеева Оксана Васильевна

    Багш ярианы эмч

    Нөхөн төлбөрийн төрлийн MBDOU "195-р цэцэрлэг"

    Сэдэв: "S-Sh дуу авианы ялгаа"

    Зорилго: "S-Sh" авианы дуудлага, ялгах чадварыг нэгтгэх.

    Даалгаварууд:

    1. Үе, үг, хэллэг, хэллэг дэх [s], [w] дууны зөв дуудлагыг бататгах;

    2. Эдгээр дуу авиаг чих, дуудлагаар нь ялгахыг хүүхдүүдэд заах;

    3. Насанд хүрэгчдийн яриаг анхааралтай сонсож сурах, нэр үгийн төгсгөлийн зөв, буруу хэрэглээг таних;

    5. Фонемик сонсголыг бий болгох;

    6. Ярианы амьсгалыг хөгжүүлэх;

    7. Ярианы дүрмийн бүтцийг үргэлжлүүлэн бүрдүүлэх.

    Хичээлийн явц.

      Байгууллагын мөч.

    Ярианы эмч:

    - Нэг, хоёр, гурав, дөрөв, тав - тоглохын тулд тойрог дээр зогс! Шинэ өдөр ирлээ, инээмсэглэн угтцгаая. Би чам руу инээмсэглэнэ, та нар бие бие рүүгээ инээмсэглэнэ. Бид тайван, эелдэг, найрсаг, өгөөмөр байдаг.

    - Үүнийг хий гүнзгий амьсгалхамраараа сайхан сэтгэл, гоо үзэсгэлэн, эрүүл мэндийг амьсгалж, бүх гомдол, уур хилэн, уй гашууг амаараа гарга.(Уянгын хөгжим тоглодог.)

    (Хүүхдүүд гурван удаа амьсгалж, гаргана)

    Одоо хар л даа, хэн манайхаар ирсэн бэ? (хоёр бяцхан баавгай)

    Мишутки хангалттай унтсангүй. Тэдэнд эрч хүч өгөх гимнастик хэрэгтэй. Чихэнд зориулсан гимнастик нь таныг хөгжилтэй болоход тусална.

    Найз минь над дээр ирээрэй

    Тэгээд хурдан тойрог дээр суу.

    Чихээ олоорой

    Тэгээд хурдан үзүүлээч.

    Би чихээ урагш, дараа нь буцааж татна.

    Хүүхдүүд бамбарууш шиг дараалан сууна.

    Бүү март: хүн бүр чихний массаж хийлгэх ёстой.

    Одоо бид хацраа дугуйлан илж үзье.

    Ингэж бид мартамхай бяцхан баавгайн ой санамжийг хөгжүүлэх болно.

    Нэг, хоёр, гурав - Би дөрөв, тав, зургаа, долоо гэж хэлье.

    Бүү март: хүн бүр хацрын массаж хийлгэх хэрэгтэй!

    Муухай баавгайнуудыг илүү сайн сэтгэгдэхийн тулд бид тэдний духыг илнэ

    Тансаг луйварчид.

    Нэг, хоёр, гурав - Би дөрөв, тав, зургаа, долоо гэж хэлье.

    Бүү март: хүн бүр ийм массаж хийлгэх ёстой!

    Манай баавгайнууд амарч, дараалан чимээгүй сууж байна.

    Тэд мэддэг: залуус массажны үр шимийг хүртэх болно!

      Артикуляция, дуу чимээг [S-Sh] артикуляция болон акустикаар ялгах

    тэмдэг.

    Би шүгэл, би шүгэлдэх дуртай, гэхдээ та шүгэлдэж чадах уу? (дууны хэллэгийг харуулах, тайлбарлах)

    Би Шумок, би исгэрэх дуртай, чи надад харуулах болно. Та яаж исгэрч чадах вэ? (дууны хэллэгийг харуулах, тайлбарлах)

      Тоглоом дахь тусгаарлагдсан дууг ялгах "Сумнууд".

    Хүүхдүүдэд сумтай картуудыг [Ш] дууны хувьд дээш, [С] дууны хувьд доош харуулав.

    Салхи навчис шуугина: заримдаа исгэрнэ, заримдаа исгэрнэ.

    Шшш шуугих, исгэрэх Ссссс, исгэрэх..., исгэрэх… гэх мэт.

    (дээш, доош сум)

      d/i үе дэх [С] ба [Ш] авиаг ялгах "Миний араас давт"

    ша – са шу – су аш – яс ош – ос шо – со ши – сы уш – ус

    са - ша су - шу яш - аш ши - is so - sho sy - shi esh - EU

      Дидактик тоглоом "Үгийг хэл."

    Бас манай Мишутка нар мундаг шоглогчид. Тэдний юу бодож олсныг сонсоорой:

    Нэг орой хөгшин хатагтай нар

    Бид цай ууж, хазсан... хатаах.

    Дэрэн дээрх муур

    Тэр сарвуугаараа чихээ угаана.

    Хөгшин эмэгтэй гиншиж, орондоо орж,

    Толгой дороо тавьдаг...дэр.

    Өвгөн хатагтай гурилан боов жигнэв

    Тэгээд пончикийг нугалав В...нэг аяга.

      Биеийн тамирын дасгал. Текстийн дагуу хөдөлгөөн хийх.

    Сайн байна залуусаа! Бяцхан баавгайнуудтайгаа тоглоцгооё.

    Ша - ша - ша - бид удаан алхаж,

    Са-са-са-цэнхэр тэнгэр,

    Шу - шу - шу - Би шувууны үйрмэгийг нунтаглана,

    Су - су - су - тэгээд би ус авчирна

    Ши - ши - ши - манай хүүхдүүд сайн,

    Sy - sy - sy - бид хамраа нуух хэрэгтэй,

    Ошки - oshki - oshki - бидний алгаа таших.

      Тоглоомын дуу чимээг ялгах " Исгэрэх - исгэрэх үлгэр."

    Хүүхдүүдэд баавгайн малгай өмс. Үйл явдал өрнөх тусам хүүхдүүд [S-SH] дуу авиатай зургуудыг сонгодог.

    Бид амьдарч, амьдарч, амьдарч байсан,

    Санаа зоволтыг мэдээгүй... (нохой, муур, хулгана, гахай)

    Тэд хийх зүйлгүй уйдаж байв.

    Тэр үед би тэдэн рүү ниссэн... (хөхөө, шаазгай)

    Би тэдэнд урилга авчирсан

    Төрсөн өдрийн мэнд хүргэе(хэн?) (үнэг, мэлхий)

    Найз охид ямар их баяртай байсан бэ!

    Тэд хувцас өмсөж эхлэв...(малгай, саравч, ороолт, гутал.)

    Хурдан тод хайрцагт хийнэ

    Бүх бэлгүүд тавигдсан. (бөмбөг, цүнх, самовар, үслэг цув)

    Хоёр найз охин маш их яарч байсан,

    Бид явахаар шийдсэн зүйл…. (скутер, машинаар)

    Төрсөн өдрийн охин уулзлаа

    Тэгээд би найз охидоо эмчилсэн... (бяслаг, салат, жүүс, элсэн чихэр, лийр, шоколад, будаа)

    Тэгээд бүх зочид босож,

    Тэд багажаа сарвуугаараа авав(хийл, гармоник)

    Эндээс дуу бүжиг эхэлсэн...

    Харамсалтай нь бүхэл бүтэн үлгэрийн төгсгөл ирлээ.

      Үг хэллэг дэх [S-Sh] дууны дуудлага (хүүхдүүд ярианы эмчийн дараа ээлжлэн давтдаг)

    Цэвэр ариун үгсийг хэрхэн зөв давтаж чаддагийг зочдодоо харуулъя.

      Хулганууд баавгайн аяга угаах болно.

      Муур унтдаг ч хулганыг хардаг.

      Муу охид, дэггүй охидын дунд

    Тоглолтоос үүдэлтэй том овойлт.

      Зургаан бяцхан хулгана зэгсэн дунд шуугина.

      Машка үхэр будаа иддэг.

      Сэвсгэр муур наранд хатдаг

    Нуруу, сүүл, чихний үслэг эдлэл.

      Саша суши идэж, Маша бяслагтай бялуу иддэг.

      Саша суши, Сониушка бяслагт дуртай.

      Хөгшин эмгэн ойн захад хөхөө хэрээний дууг сонсов.

      Саша, Маша хоёр хөгжилтэй инээв.

    Зургаан сэвсгэр муур, хулгана айж байв.

    Сургаалт үгс, зүйр цэцэн үгсийг давтах. Тэдгээрийн утгыг тайлбарлаж, [S] авиа, [SH] дуугаар үгсийг нэрлээрэй.

    Та будаагаа тосоор муутгаж болохгүй. Хэрэв та яарвал хүмүүсийг инээлгэх болно.

    Эргэн тойронд байгаа зүйл эргэн тойронд гарч ирдэг. Үг бага, илүү үйлдэл.

    Хэлээрээ бүү яар, харин үйлдлээ яар.

    "Зөв үлгэр" дасгал.

    Муур хулганаас айдаг.

    Гудамжинд шинэхэн хавтангууд хэвтэж байв.

    Залхуу сүлжсэн сүлжмэлүүд нь тэдний дээр амарсан.

    Миша, Маша хоёр тэргэн дээр хэвтэж байв.

    Тэд мэдээж ихрүүд байсан.

    Хоёр бяцхан хулгана

    Тэд бас цэцэрлэгт явдаг.

    Манай байшинд цонхны тавцан дээр сууж буй бяцхан саарал хүүхдүүд байдаг ... (сүлжих).

    Манай цомгийг хэн будсан бэ? За, мэдээжийн хэрэг ... (харандаа).

      Доод шугам.

    Уран зохиол.

      Э.Г. Карелийн "Яриагчид болон бичиг үсэгт тайлагдсан хүмүүст зориулсан ярианы эмчилгээний цагаан толгой" M. "Drofa" 2007)

      Лебедева I.L. Хэцүү дуу, чи бол бидний найз! Ш, Ш, Ж авиа. Вентана-Count,
      2008.

    Хичээлийн зорилго:

    • [s], [sh] дууны хэллэгийг тодруулах;
    • [s], [w] дууны зөв дуудлагыг нэгтгэх;
    • эдгээр дууг чихээр ялгаж сурах;
    • фонемик сонсголыг хөгжүүлэх;
    • нэр үгийн хүйсийн ялгааг давтах;
    • нэр үгийн тооны категорийг давт.

    I. Org. Агшин

    Зургуудыг анхааралтай ажиглаарай. Эдгээр хөгжилтэй үлгэрийн хүмүүсийг Соня ба Жокер гэдэг.


    Эдгээр бяцхан эрчүүд бидэнд олон сонирхолтой даалгавар бэлдсэн.
    -Эхний дүрийн нэр ямар авиагаар эхэлсэн бэ? [Хамт]
    -Хоёр дахь баатрын нэр ямар авиагаар эхэлсэн бэ? [w]
    - Өнөөдөр бид эдгээр хоёр авиаг ялгаж сурах болно.

    II. Үндсэн үе шат

    Артикуляцийн хэв маягийг тодруулах.
    - Сонядаа бид хэрхэн шүгэлдэж болохыг үзүүлье. Уруул нь инээмсэглэсэн байрлалтай, хэл нь доод шүдэнд байрладаг. Шүд нь хоорондоо ойрхон байрладаг. Агаар нь хэлний дундуур дамждаг.
    -Одоо Жокерын төлөө "шивчихье". Уруул нь бага зэрэг урагш сунгасан амны хөндий юм. Шүд нь хоорондоо зайтай. Аяга хэлбэртэй хэл нь дээд шүдний араас дээш өргөгддөг.
    - Зураг луу хар. Манай зочид ирсэн дуртай ажил- онгоцоор нисэх. Онгоц өндрөө аваад дээшээ нисэх үед [w] дуугарна, доош нисэх үед [s] дуугарна. Аяллын эхэнд хуруугаа тавь. Онгоцыг бүх өндөр уулсыг тойрон нисэхэд нь тусалцгаая.

    

    Үгийн түвшинд ажилла.

    Соня бөөрөлзгөнө маш их хайрладаг. Жимс түүж байхдаа тэр дуугаа дуулдаг: "Са-са-са", "тийм-ийм-ийм", "су-су-су, "си-сы-сы." Сонятай хамт жимс түүцгээе. Бид хуруугаа зураг дээр тавиад, бөөрөлзгөнө дундуур алхаж, дуу дуулж байна.

    Жокер гүзээлзгэнэд үнэхээр дуртай. Жимс түүж байхдаа тэрээр дуугаа дуулдаг: "Ша-ша-ша", "шо-шо-шо", "шу-шу-шу", "ши-ши-ши". Жокертой хамт хэдэн жимс түүцгээе.

    Үгийн түвшинд ажиллана.

    Соня, Шустрик нар үнэхээр сайхан Сайн найзуудбас хамтдаа тоглох дуртай. Өнөөдөр тэд дахиад л хамаг юмаа хольчихлоо. Найзуудаа хуваалцахад туслаарай. Сонягийн зүйлс [s] дуугаар, Жокерын зүйлс [w] дуугаар эхэлдэг.

    Шустрик өөртөө ямар зүйлсийг авах вэ? (малгай, шорт, бөмбөг, үслэг цув).
    - Соня өөртөө ямар зүйлийг авах вэ? (тоосны бүрээс, цүнх, гутал, чарга).
    - "Тэр минийх" гэж хэлж болох зургийг нэрлэ (савок)
    - "Тэр минийх" гэж хэлж болох зургуудыг нэрлээрэй (цүнх, малгай, үслэг цув)
    - Энд "Минийх" гэж хэлэх зураг байна уу? (Үгүй)
    - Бид ямар зургуудыг "Тэд минийх" гэж хэлэх вэ? (шорт, чарга, бөмбөг, гутал)

    Үг хэллэгийн түвшинд ажилла.

    Манай найзууд бол агуу зохион бүтээгчид. Тэд янз бүрийн үгийн хослол зохиох дуртай. Чадах уу? Үг бүрт 3 тэмдэг гаргаж ирээрэй.
    - Ямар үслэг дээл вэ? (Үслэг дээл нь дулаан, үслэг дээл нь том, үслэг цув нь сэвсгэр)
    -Ямар богино өмд вэ? (Шорт богино, шорт эвтэйхэн, богино өмд цэнхэр)
    -Ямар малгай вэ? (Ямар малгай вэ? (Сүлжмэл малгай, олон өнгийн малгай, сайхан малгай)
    -Ямар бөмбөг вэ? (Бөмбөлөг, хөнгөн бөмбөлөг, сайхан бөмбөлөг)
    -Ямар цүнх вэ? (Тав тухтай цүнх, цүнх, эмэгтэйчүүдийн цүнх)
    Ямар Савок вэ?

    Нийлүүлэлтийн түвшинд ажиллана.

    Зургуудыг хар. Тэдний нэр маш төстэй тул болгоомжтой байгаарай. Таг, харх, чих, сахал, бамбарууш, аяга, дуулга, будаа зэргийг үзүүл.
    - Зураг болгонтойгоо өгүүлбэр зохиоё. [s] ба [sh] дууг зөв дуудахаа бүү мартаарай.

    III. Хичээлийн хураангуй

    Өнөөдөр бид ямар дуугаар тоглосон бэ? [s] ба [w]
    - [s] авиатай 5 үг, [w] авиатай 5 үгийг санацгаая.
    - Сүүлийн даалгавраа гүйцээцгээе. Зөвхөн нэр нь [w] дууг агуулсан зургуудыг будах шаардлагатай. [s] дууг агуулсан үгсийг энгийн харандаагаар дугуйлсан байх ёстой.

    Даалгаварууд:

    Залруулах, хүмүүжүүлэх: S-Sh дуу авианы хэллэгийг тодруулах, харьцуулах; тэдгээрийг ярианд зөв дуудах, үг, хэллэг, өгүүлбэрээр ялгах чадварыг нэгтгэх; Харьцангуй дагалдах үгсийг хэрхэн зөв бүрдүүлэхийг үргэлжлүүлэн заах, А холбоос бүхий нийлмэл өгүүлбэрийг хэрхэн зөв зохиохыг заах.

    Залруулах, хөгжүүлэх:фонемик сонсгол, харааны мэдрэмжийг хөгжүүлэх; нарийн моторт ур чадвар, анхаарал, санах ой.

    Залруулах, хүмүүжүүлэх:хүмүүст халамжтай, анхааралтай хандах, өөрийгөө хянах чадварыг төлөвшүүлэх.

    Тоног төхөөрөмж: телеграм, Су Жок бөгж, 2 хүүхэлдэй, хамгаалагдсан хязгаарлагдмал орчин, жижиг тоглоом (нохой, цүнх, дугуй, заан, машин, муур, бөмбөг, морь), тойм зургууд(нохой, цүнх, дугуй, заан, машин, муур, бөмбөг морь), сэдэвчилсэн зураг (шүүс, шөл, салат, бяслагны бялуу, амтат боов, будаа, хиам, бяслаг, будаа, зефир, хан боргоцой, гахайн мах, спрат, шар будаа, шоколад, лийр), бөмбөг.

    Хичээлийн явц

    1. Зохион байгуулалтын мөч

    Өнөөдөр би Соня, Шура эгч нараас цахилгаан утас хүлээн авлаа, юу бичсэнийг харцгаая.

    Охид биднийг төрсөн өдрөө урьж байна.

    Бид тэдэн дээр очих уу?

    2. Гол хэсэг

    · Амьсгалын дасгал "Сэвшээ салхи"

    Ой дундуур зам бидний өмнө байна. Ойд бүлээн салхи үлээж, Ш-Ш-Ш-Ш. Тэгээд бид Sh-Sh-Sh-Sh-г үлээх болно. Тэгээд одоо хүйтэн байна сэвшээ салхи S-S-S-S. Тэгээд бид S-S-S-S-г үлээх болно.

    Дулаан салхины дууг дуулахад бид ямар дуугарсан бэ?

    Тэд хүйтэн салхины дууг дуулахдаа ямар чимээ гаргасан бэ?

    Хичээлийн үеэр бид ямар дуу авиаг ялгана гэж бодож байна вэ?

    S авиа ба Ш авианы хэлийг тодорхой болгох Эдгээр авианы хэлний байрлалыг гараараа харуул (S - "Хуушуур" далдуу мод, Ш - "Аяга").

    · Хурууны гимнастикСу Жок бөгжтэй

    Бид бөгжийг хуруундаа зүүж, S (SA) дуутай үеийг дуудаж, тайлж ав - Ш (ША) дуутай үеийг. гэх мэт.

    · Тоглоом "Бэлэгний дэлгүүр"

    Та төрсөн өдрөөрөө гар хоосон ирж болохгүй; Одоо бид тэднийг "худалдаж авах" болно.

    хамгаалагдсан хязгаарлагдмал орчинд, хамт нүд анилааБид тоглоомоо гаргаж аваад, энэ нь юу болохыг нь тодорхойлж, тоглоом (нохой, цүнх, дугуй, заан, машин, муур, бөмбөг, морь) гэж нэрлэдэг.

    Бүх тоглоомоо гаргасны дараа асуу.

    Бид Соняд ямар тоглоом, алийг нь Шурад өгнө гэж бодож байна уу? Яагаад?

    Соня, Шура хүүхэлдэй хоёрын хооронд тоглоомыг тарааж өг.

    · Загвар дээр үндэслэн санал боловсруулах.

    Жишээ нь: Би Соня-д нохой, Шура-д машин өгнө.

    Би Соня цүнх, Шура муур өгнө.

    Би Соня дугуй, Шура бөмбөг өгнө.

    Би Соня-д заан, Шура-д морь өгнө.

    · Хийсэн. тоглоом "Бүтээгдэхүүн"

    Эгч нар биднийг ирэхээр бэлдэж байсан тул дэлгүүрээс хүнсний зүйл авахаар явлаа. Тэд хэр их худалдаж авсныг хараарай (сэдвийн зургууд: хиам, бяслаг, будаа, пастил, хан боргоцой, гахайн мах, шпрот, шар будаа, шоколад, лийр). Соня юу худалдаж авсан, Шура юу худалдаж авсан гэж та бодож байна вэ?

    (Соня, Шура хоёрын хооронд тохирох зургуудыг тараана)

    Шурагийн худалдаж авсан бүх зүйлийг, одоо Сонягийн худалдаж авсан бүх зүйлийг жагсаа.

    · Хийсэн. Тоглоом "Тогооч"

    Соня, Шура хоёр өөр өөрийн гэсэн амттан бэлдсэн. Соня юу хоол хийсэн, юу Шура (сэдвийн зургууд: жүүс, шөл, салат, бяслагны бялуу, амттан, будаа).

    (Соня жүүс, шөл, салат бэлдсэн. Шура бяслагтай бялуу, бялуу, будаа бэлдсэн.)

    · "Аль нь?" тоглоом тоглосон. Аль нь?"

    Бөмбөгтэй тоглоом шиг тоглодог.

    Хэл ярианы эмч бөмбөг шидэж: "Ямар будаатай шөл вэ?"

    Хүүхэд бөмбөг барьж аваад: "Будаатай шөл" гэж хариулдаг. гэх мэт.

    (Хан боргоцойны шүүс, махан салат, шпати, шар будаа, шоколадтай бяслагтай бялуу)

    · Тоглоом "4 нэмэлт"

    Баярын өдрүүдэд үргэлж зугаа цэнгэл байдаг тул эгч нар танд зориулж “4 нэмэлт” тоглоом бэлдсэн.

    (нэмэлт картыг хасах)

    Хиам, будаа, бяслаг, шар будаа.

    Шоколад, лийр, будаа, гахайн мах.

    Pastila, sprats, хан боргоцой, бяслаг.

    Шөл, жүүс, будаа, салат.

    3. Доод шугам

    Соня, Шура нартай баяртай гэж хэлэх цаг болжээ. Эдгээр охидыг таньж мэдэхэд бидэнд ямар дуу тусалсан бэ?

    2-р ангид зориулсан ярианы эмчилгээний ганцаарчилсан хичээлийн хураангуй

    Сэдэв: [С]-[Ш] авианы ялгах.

    Зорилтот: үе, үг, өгүүлбэр дэх [s] ба [w] авиаг ялгаж сургах.

    Даалгаварууд:

    Залруулах боловсрол: дуу авианы зөв дуудлагыг нэгтгэх, [s] ба [ш] дууг үе, үг, өгүүлбэр дэх акустик болон артикуляторын онцлогоос хамааран ялгах; үгсийн дууны үений шинжилгээ хийхдээ тэдгээрийг тодорхойлох.

    Залруулах, хөгжүүлэх: янз бүрийн сургалтын дасгал, боловсролын тоглоомоор дамжуулан нарийн болон артикуляцийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх, авианы сонсгол, сонсголын анхаарлыг хөгжүүлэх, ярианы дүрмийн байдлыг сайжруулах, сурагчдын үгсийн санг баяжуулах, хүүхдүүдийн ярианы яриаг дуусгахад түлхэц өгөх.

    Залруулах, хүмүүжүүлэх: ярианы эмчийн зааврыг сонсох, тодорхой дагаж мөрдөх чадварыг хөгжүүлэх; Өөрийнхөө яриаг хянах чадварыг бий болгох, боловсролын үйл ажиллагаанд эерэг сэдлийг төлөвшүүлэх.

    Тоног төхөөрөмж: сэдэвчилсэн зураг, даалгаврын карт, толь, дэвтэр, үзэг.

    Хичээлийн төлөвлөгөө:

    I. Зохион байгуулалтын мөч

      Мэндчилгээ

    II. Үндсэн үе шат

      Артикуляцийн гимнастик

      Амьсгалын дасгалууд

      Хичээлийн сэдвийг зарлаж байна

      Сургалтын дасгалууд

    III. Хичээлийг дүгнэж байна

    IV. Гэрийн даалгавар

    ХИЧЭЭЛИЙН ЯВЦ:

    Хүүхдийн үйл ажиллагаа

    Тоног төхөөрөмж

    I. Зохион байгуулалтын мөч

    Сургуулийн сурагч Паша бичжээ

    Малгай, шайб, будаа

    Хулгана, дунд, хошигнол,

    Шатар, бяцхан баавгай.

    Одоо өөр шүлэгт:

    Бид өөрсдөө онгоцоо барих болно

    Ойн дээгүүр нисцгээе,

    Ойн дээгүүр нисцгээе,

    Тэгээд бид ээж рүүгээ буцна.

    Сайн байцгаана уу, Ш, С дууг ялгана.

    II. Үндсэн үе шат

    Артикуляцийн гимнастик

    Эдгээр дууг зөв дуудахын тулд юу хийх хэрэгтэйг санацгаая.

    Бид хэл, уруулын дасгалуудаа эхлүүлж байна.

      "Инээмсэглэл"

      "Хашаа"

      "Хуушуур"-ыг 5 хүртэл тоолох/ хөргөнө,

      "Шүдээ угаах" (хамт дотордээрээс доош;

      гаднаас), хэлээ доод шүд рүү дарах,

      "Аяга" (10 хүртэл тоолох),

      "Амттай чанамал" (5 удаа),

      "Зураач" (5 удаа),

    "Морь"

    Амьсгалын дасгалууд

    Хүүхэд үе мөчний гимнастик хийдэг.

    Бидний ярианы дуу чимээ зөв сонсогдож, бусдад ойлгомжтой байхын тулд өөр юу хэрэгтэй вэ? Зөв амьсгалах:

    1. "Дасгалжуулагч": ярианы эмч, хүүхэд хоёр ээлжлэн морь (цахлах), уяач (уруулыг нь аниад "хөө-хөө" гэж хэлдэг) - бид амьсгалах хүчийг хөгжүүлдэг.

    2. "Гараа дулаацуулах": бид алган дээрээ үлээж, амьсгалын хүчийг өөрчилдөг.

    Хүүхэд амьсгалын дасгал хийдэг.

    Хичээлийн сэдвийг зарлаж байна.

    Өнөөдөр бид S ба Ш авиаг ялгах болно.

    Хүүхэд эерэг хариулт өгдөг.

    Дууны артикуляцийн шинжилгээ

      Дуу авианы шинж чанар

    Эдгээр дуу чимээ хэрхэн үүсдэгийг санаж, тайлбар өгье.

    Дууг хэл [s]

    "Могойн дуу" - SHSH.

    Одоо эдгээр дуу авианы шинж чанарыг авч үзье: (нийтлэг - гийгүүлэгч, дуугүй, хосолсон; ялгаа - S авиа - хатуу, зөөлөн байж болно, Ш авиа - үргэлж хатуу).

    Эдгээр авиаг ямар үсэг төлөөлдөг вэ? Тэднийг нэрлээд бичье: үсэг [es] ба [ша] үсэг.

    "С" дуу нь инээмсэглэсэн уруул, хэлний үзүүр нь урд талын доод шүдэнд байрладаг, хэлний дундуур хүйтэн агаарын урсгал урсдаг. Дууны атираа ажиллахгүй.

    "SH" дуу - уруул урагш сунгагдсан, хэл нь аяга хэлбэртэй, дээд талд байрладаг, хэлний дунд дулаан агаарын урсгал байдаг. Дууны атираа ажиллахгүй. Бид танд үзүүлэх болно

    Хүүхэд [S] дууны тайлбарыг өгдөг - гийгүүлэгч, дуут, хатуу.

    Хүүхэд [Ш] дууны тайлбарыг өгдөг - гийгүүлэгч, дүлий, үргэлж хатуу.

    Хүүхэд дуу авиаг нэрлэж, бичдэг.

    Толин тусгал, дэвтэр, үзэг

    Үе дэх S-Sh ялгаа

    1. "Хөгшин ба залуу тоть" тоглоом: миний араас тоть шиг давт.

    Та гайхалтай залуу тоть хийсэн!

    2. Одоо бид дараах үеийг уншиж байна

    хүснэгт зүүнээс баруун тийш:

    3. Миний дараа энгийн үгсийг давтаж үзээрэй:

    SA-SA-SA - үнэг нарс модны дор амьдардаг.

    ША-ША-ША - бид удаан алхдаг.

    SU-SU-SU - Би Соня руу зөгийн бал авчирдаг.

    ШУ-ШУ-ШУ - бид будаа бэлтгэж байна.

    SO-SO-SO - машин нь дугуйтай.

    SHO-SHO-SHO - зуны улиралд маш сайн.

    SY-SY-SY - бид сононоос айдаггүй.

    Та маш сайн ажилласан!

    Хүүхэд давтана.

    Хүүхэд уншиж байна.

    Хүүхэд давтана.

    Үгтэй хүснэгт

    Үгээр S-Sh ялгаа

    4. Хэрэв би [c] авиатай үг хэлвэл та бариулаа доошлуулж, [w] авиатай үг хэлвэл бариулаа дээш өргө.

    Шүүс, шуугиан, нулимагч, хөвсгөр, алхм, муур, шөл, дугуй.

    Та маш анхааралтай байна! Сайн охин!

    5. Хос үгсийг авиа, утгаараа харьцуулж үзье:

    Картын дугаар 1

    үүдний дуулга;

    БАавгай - аяга; МАСКА - МАСК;

    RAT - ДЭЭВЭР;

    ӨДРҮҮД - онигоо;

    сахал - чих;

    Үлгэр - Цамхаг.

    6. Одоо дутуу үсгүүдийг бичээд нэмэлт үгийг нэрлэнэ үү.

    Картын дугаар 2

    ...ашка, бид...и, кры...а, бир...а, ма...ина, кату...ка.

    Үүнийг тогло

    санах ойноос хэд хэдэн үг (урагш ба урвуу дарааллаар).

    Энэ бол хэцүү ажил байсан бөгөөд та үүнийг сайн хийсэн!

    7. SA эсвэл SHA үеийг нэмж үгээ гүйцээнэ үү.

    Картын дугаар 3

    ли-..., ка-.., ко-.., су-.., дээвэр-..., коле-..., колбо-..., гэхдээ-..., ро-... .

    Маш сайн ажилласан!

    8. Хүүхдүүд [С, Ш] авиаг агуулсан зургуудыг сонгож, хоёр бүлэгт хувааж, үгэнд байгаа авианы байршлыг тодорхойлно (хүүхдэд зургуудыг үзүүлэв).

    Сайн хийлээ!

    9. Та бүх асуултанд бүрэн хариулт өгөх ёстой.

    Хэн штанг өргөдөг вэ? (хүндийн өргөлтийн тамирчин)

    Хэн шатар тоглодог вэ? (шатар тоглогч)

    Хэн хоккей тоглодог вэ? (хоккейн тоглогч)

    Хэн галт тэрэг жолооддог вэ? (жолооч)

    Таксиг хэн жолооддог вэ? (таксины жолооч)

    Хэн төгөлдөр хуур тоглодог вэ? (төгөлдөр хуурч)

    Хэн гитар тоглодог вэ? (гитар тоглуулагч).

    Бид ямар үгсийг бодож олов (такси - таксины жолооч, гитар - гитарчин)? - нэг үндэстэй.

    10. Төөрөгдөлд орсон шүлэг:

    Тэдэнд дуу авиа, үгсийг байранд нь оруулж, шүлгийг зөв хэлэхэд нь тусал.

    Муур "аяга" барьдаг

    Ээж хулганаа угааж байна.

    Хүүхдүүдийн өмнө

    “Харх”-ыг зураачид зурж байна.

    Гал сөнөөгч "будаа" өмсдөг

    Саша "дуулга" идсэн.

    Миша "машка" бүжиглэж байна

    Чихэрийг "маск"-д өгсөн.

    Та үүнийг хийсэн!

    Хүүхэд гараа өргөх / буулгана.

    Хүүхэд үгийн утгыг тайлбарладаг.

    Хүүхэд даалгавраа биелүүлдэг.

    Хүүхэд даалгавраа биелүүлдэг.

    Хүүхэд зургуудыг хоёр овоо болгон байрлуулна.

    Хүүхэд хариулдаг.

    Хүүхэд дуу авиа, үгийн зөв дарааллыг сэргээдэг.

    Даалгаврын карт

    Даалгаврын карт, дэвтэр, үзэг

    Даалгаврын карт

    Сэдвийн зургууд

    Өгүүлбэр дэх S-Sh ялгаа

    11. Жишээнүүдийн дагуу хэллэгүүдийг өөрчил:

    Картын дугаар 4

    Та өмсдөг - би өмсдөг

    Та яарч байна -

    Чи унтаж байна уу -

    Та зурах -

    Та цутгаж байна -

    Та тарьдаг -

    Би өмсдөг - чи өмсдөг

    Би асуух -

    Би яарч байна -

    Би зурж байна -

    Би цутгаж байна -

    12. Нэгдүгээр баганад байгаа үгийг хоёр дахь баганын утгын хувьд тохирох үгтэй тааруулж хэллэг зохио.

    Картын дугаар 5

    Хөгжилтэй хурдны зам

    Цэвэр хоньчин эмэгтэй

    хуурай нар

    Сонирхолтой муур

    Саарал аялал

    Та бүх зүйлийг зөв сонгосон!

    13. Эдгээр хэллэг бүхий өгүүлбэр зохио.

    Картын дугаар 6

    Амттай гоймон, анхилуун сараана цэцэг, чаргаар гулгах, шүршүүрт орох.

    Та гайхалтай бүрэн өгүүлбэр хийсэн!

    Хүүхэд даалгавраа биелүүлдэг.

    Хүүхэд даалгавраа биелүүлдэг.

    Хүүхэд даалгавраа биелүүлдэг.

    Даалгаврын картууд

    III. Хичээлийн хураангуй

    Өнөөдөр бид ямар дуу чимээг ялгасан бэ?

    Дүрмийг давтъя.

    Хичээл танд юу таалагдсан бэ?

    Та ажлаа хэрхэн үнэлдэг вэ (хэрэв бүх зүйл бүтсэн бол баруун гараа дээш өргөх, хэрэв бүх зүйл болоогүй бол баруун гараа цээжний түвшинд, юу ч болоогүй бол баруун гараа доошлуул).

    Хэлээ дээшлүүл... Чшш.

    Хэл нь доошоо... сссс.

    Хүүхэд хариулдаг.

    Хүүхэд өөрийгөө үнэлдэг.

    IV. Гэрийн даалгавар

    Алга болсон үсгүүдийг оруулан өгүүлбэрийг гүйцээнэ үү.

    Куку...ка вэ...эло хөхөөнүүд. Са...болоогүй...эт гр...у. Па...ту...за...гэртээ харь. Сэ...тра...оёсон Са...э цамц...ку.

    Үгтэй хүснэгт

    Картын дугаар 1

    үүдний дуулга; БАавгай - аяга; МАСКА - МАСК; RAT - ДЭЭВЭР; ӨДРҮҮД - онигоо; сахал - чих; FABLE - TOWER;)

    Картын дугаар 2

    ...ашка, бид... би, кры...а, бир...а, ма...ина, кату...ка.

    Картын дугаар 3

    ли-..., ка-.., ко-.., су-.., дээвэр-..., коле-..., колбо-..., гэхдээ-..., ро-... .

    Картын дугаар 4

    Та өмсдөг - би өмсдөг

    Та яарч байна -

    Чи унтаж байна уу -

    Та зурах -

    Та цутгаж байна -

    Та тарьдаг -

    Би өмсдөг - чи өмсдөг

    Би асуух -

    Би яарч байна -

    Би зурж байна -

    Би цутгаж байна -

    Картын дугаар 5

    Хөгжилтэй хурдны зам

    Цэвэр хоньчин эмэгтэй

    хуурай нар

    Сонирхолтой муур

    Саарал аялал

    Картын дугаар 6

    Амттай гоймон, анхилуун сараана цэцэг, чаргаар гулгах, шүршүүрт орох.

    Алга болсон үсгүүдийг оруулан өгүүлбэрүүдийг бичнэ үү.

    Куку...ка вэ...эло хөхөөнүүд. Са...болоогүй...эт гр...у. Па...ту...за...гэртээ харь. Сэ...тра...оёсон Са...э цамц...ку.



    Үүнтэй төстэй нийтлэлүүд
    • Баланс дахь өглөг

      Аж ахуйн нэгжийн эдийн засгийн үйл ажиллагаанд өр үүсэхэд хүргэдэг олон асуудал үүсдэг. Гэсэн хэдий ч энэ нь үргэлж сөрөг байдаггүй. Тухайлбал, байгууллагуудын өртэй (авлага) юу ч байхгүй...

      Керамик хавтанцар
    • Шар айраг, архинд хэдэн калори байдаг вэ?

      Согтууруулах ундааны калорийн агууламж нь согтууруулах ундааны агууламжаас шууд хамаардаг. Тэдний нэг болох хамгийн алдартай нь шар айраг учраас бид тэндээс мэдээллээр “аялал” эхлэх болно. Шар айрагны калорийн агууламж: 100 (нэг зуун) грамм бүтээгдэхүүнд дунджаар дөчин...

      Хувийн байшин
    • Нэрс чанамал бялууг хэрхэн хийх вэ

      Энэ нийтлэлд та нэрсний чанамалтай амттай богино талхны бялууг хэрхэн яаж ташуурдах талаар алхам алхмаар жор олох болно. Бэлтгэхэд хэцүү зүйл байхгүй, тэр ч байтугай энэ өдрөөс өмнө юу ч жигнэж үзээгүй хүүхэд ч гэсэн үүнийг даван туулж чадна гэж би бодож байна. талаар...

      Дулаан шал