• Дуу авианы ялгах тухай fgos хичээлийн хураангуй. "Дууг ялгах - үе, үг, хэллэг, өгүүлбэр" сэдвээр ярианы эмчилгээний бие даасан хичээлийн хураангуй. Дуу авиаг ялгах хичээлийн хураангуй

    07.09.2020

    Зорилго: хүүхдүүдийн дуу авиаг ялгах, зөв ​​дуудах чадварыг сайжруулах (s) - (w) нь тусад нь, үе, үг, өгүүлбэрт, үгэнд байгаа авиаг ялгах, бие биетэйгээ харьцуулах, үг сонгох чадварыг хөгжүүлэх. өгөгдсөн дуугаар. Тухайн сэдэвт шинж тэмдэг, үйлдлийг сонгох чадварыг төлөвшүүлэх. Фонемик үйл явц (төлөөлөл, ойлголт, нөхөн үржихүй), сонсголын санах ой, логик сэтгэлгээ, хэмнэлийн мэдрэмжийг хөгжүүлэх, үйл ажиллагааг хөгжүүлэх.

    Тоног төхөөрөмж: сэдэвчилсэн зураг, дэлбээ, үе, мозайк, ярьдаг мод, үгийн навч, тэмдгийн навч, үйлдлийн навч, бөмбөг, бие даасан ажилд зориулсан үгийн карт, цэнхэр, ногоон дэлбээтэй цэцэг.

    Хичээлийн явц

    1. Зохион байгуулалтын мөч.

    Л - г: - Хүүхдүүд ээ, сайхан өдөр эхэлдэг Сайхан сэтгэлтэй байгаарай, хөгжилтэй инээмсэглэл, ашигтай үйлс. Тиймээс бие биедээ инээмсэглэж, сайхан сэтгэлийг хүсэн ерөөе.

    Хүүхдүүд: - Өглөөний мэнд, хүүхдүүд ээ!

    2. Тусгаарлагдсан дуу авианы (s) - (sh) -ийн ялгаа.

    Л - г: Манай ангид шинэ зочин ирлээ! Энэ хэн болохыг тааварлацгаая?

    Бүгдийг гэрэлтүүлж, гялалзуулж, дулаацуулдаг уу? (Нар)

    Нартай яаж мэндлэх вэ?

    Ямар нар?

    Нар гунигтай байна уу?

    Хүүхдүүд ээ, гэхдээ өөр нэг зочин бидэн рүү энэ цоорхой руу нисэв. Түүнийг хэн болохыг тааварлацгаая.

    Цохилт, шүгэл,

    Бүх зүйл хийсдэг (салхи)

    Одоо нарны зөөлөн туяа бидний нүүрэнд хүрч байна гэж төсөөлөөд үз дээ. Бид нүдээ аниад нарны анхны дууг зөөлөн, чимээгүйхэн зурна: сссссс ......

    Гэтэл гэнэт сэвшээ салхи хагарал руу нисч, нар алга болж, бидний хувьд хүйтэн болж, бид гараа дээш өргөөд, салхины чимээг чимээгүйхэн хэлэв: Чшш .......

    a) Тоглоом: "Нар бол сэвшээ салхи"

    б) Тоглоом: "Дууг нь авах"

    Л - г: - Хүүхдүүдээ хурдан санацгаая,

    Улаан буудай яаж чимээ гаргадаг вэ? (Чшшш.....)

    Төгөл дотор горхи яаж эргэлддэг вэ? (Ссс.....)

    Цэцэрлэгт соно яаж дуугардаг вэ? (сссс.....)

    Шувууны далавч яаж чимээ гаргадаг вэ? (Чшш...)

    Далайд цэнхэр дарвуулууд (чшш ....)

    Мөн улаан буудай чимээ гаргадаг (чшш ....)

    Навч шуугиж байна (чшш .......)

    Мөн урсгал (сссссс......)

    Мөн соно хаздаг (сссс...)

    Энд бид бага зэрэг чимээ гаргаж, дууг (w) дуудаж, шүгэлдэж, дууг (s) дуудлаа.

    3. Дуу (s) ба (sh) -ийн артикуляция ба акустик шинж чанар.

    Л - г: - Нарны чимээг дахин санацгаая. Салхины чимээ (sh).

    Бидний дууг хэрхэн дууддагийг санахад надад туслаач.

    Уруул - инээмсэглэ.

    Шүд - хашаа.

    Хэлний үзүүр нь доод шүдний ард байдаг.

    Хүйтэн агаар нь хэлний дундуур дамждаг.

    Хүзүү - амрах, унтах.

    Уруул - бөмбөг шиг дугуй.

    Шүд - хашаа.

    Хэл нь аяга шиг дугуй хэлбэртэй байдаг.

    Дээд шүдний ард хэлний үзүүр.

    Хэлний дундуур дулаан агаар нь хагарлаар дамждаг.

    Хүзүү амарч байна.

    Л - г: - Хүүхдүүд ээ, эдгээр авианы дуудлагад ямар ялгаа байдаг вэ?

    Эдгээр дуу чимээ юугаараа төстэй вэ?

    Бид эдгээр дуу чимээг хэрхэн тодорхойлох вэ? Яагаад?

    4. Фонемик сонсголыг хөгжүүлэх.

    a) "Урагш алх, ухрах" тоглоом.

    Л - г: - Одоо бид богино аялалд гарна. Бид эдгээр шидэт цэцэг рүү очих ёстой. Хамгийн анхааралтай нь дуу авиатай үеийг зөв ялгаж сурсан цэцэгт хамгийн түрүүнд хүрнэ [s-sh]

    Дуу (s) бүхий үе дээр бид урагш хоёр алхам, (w) дуутай үед - ухрах алхам хийдэг.

    (Са, со, су, сы, ши гэх мэт)

    в) "Дэлбээ таслах" тоглоом.

    L - d: - Энд манай цэцэг байна. Цэцгийн дэлбээ ямар өнгөтэй болохыг харцгаая? (Цэнхэр, ногоон).

    Одоо би чамд шүлэг хэлье. Хэрэв та дуу чимээтэй үг сонсвол цэнхэр дэлбээ сонгох болно, хэрэв та дуу чимээтэй үг сонсвол (sh) - ногоон.

    Нимгэн утаснаас

    Үслэг дээл оёх,

    Мөн навчит цамцнууд

    Мөн өвсний банзал.

    Хагарсан хулганыг дуудаж,

    Ороолтыг сонго

    Үсрэх - үсрэх, үсрэх - үсрэх,

    Та аалз барихгүй.

    L - d: - Бид ямар өнгөтэй дэлбээтэй дуу авиаг тэмдэглэж байсныг дахин санацгаая - цэнхэр,

    Дуу (sh) - ногоон.

    5. Үе дэх авиа (с), (ш)-ийн ялгаа.

    a) "Дэлбээний зургийг ол" тоглоом

    L - d: - Салхи цэцгийн дээгүүр нисч, chamomile дэлбээгээ алдсан. Дэлбээнүүд чам руу нисэж байх хооронд үгээ олоорой.

    Үеийн дэлбээ рүү (са, со, су, си, шу, ши)

    Үгийн дэлбээ олох

    (сэдвийн зургууд)

    Са - чарга Ша - малгай

    Тиймээс - шар шувуу Шо - шорт

    Энэ бол Ши-ийн хадуур юм

    Sy - Sha бяслаг - ороолт

    в) Мозайк тоглоом

    Л - г: - Саарал хулгана мозайкийг тойрон алхаж, сүүлээрээ бүх үеийг шүүрэв.

    Одоо бид мозайк дээр хийхийг хичээх болно.

    Дуу (s) - цэнхэр чип, дуу (sh) - ногоон чип,

    Чанга дуу чимээ нь улаан чип юм.

    i - sa ash - as asha - asa shpa - spa

    юу - со ош - os osho - oso shpu - vspu

    6. Үгэнд авианы (үүд), (ш) ялгах.

    a) Бие даасан ажил.

    L - d: - Та бүгдэд сэдэвчилсэн зураг бүхий карт ирнэ. Та эдгээр зургуудын нэрэнд ямар дуу чимээ нуугдаж байгааг тодорхойлж, үүний дагуу үг бүрт ногоон эсвэл цэнхэр тойрог зурах хэрэгтэй.

    Дараагийн даалгавар бол үгийн дуу (s) эсвэл (sh) -ийг тодорхойлж, харгалзах зурган дээрх цэнхэр эсвэл ногоон дугуйланг тэмдэглэх явдал юм.

    Үгүүдийг үе болгон хувааж, үгсийг овоохойд байрлуул.

    чарганы лийрийн шүршүүр

    бяслаг машин

    ороолт сүлжих

    муур загас spikelet хан боргоцой

    в) "Нокаут" тоглоом.

    L - d: - Одоо бид цохих тоглоом тоглох болно.

    Би бөмбөгийг чам руу шидэж, (s) эсвэл (sh) дуутай үгийг дууддаг. Мөн та дууг (s) дууг (w) болгон өөрчлөх эсвэл эсрэгээр нь бөмбөгийг буцааж өгөх ёстой.

    аяга - баавгай

    будаа - каска будаа - бэлэн мөнгөний ширээ

    муур - гахайн сүүл

    бид - биднийх - танд - чинийх

    в) "Зураг дээр гарын үсэг зурах" тоглоом.

    7. Тайвшрах.

    Тоглоом "Амралт"

    Хүүхдүүд ээ, дэвсгэр дээрээ тухтай хэвтээрэй. Та том цаасан дээр хэвтэж байна гэж төсөөлөөд үз дээ. Толгой, гар, нуруу, хөл дээрээ хэрхэн эвтэйхэн тохирохыг мэдэр. Навч таныг маш өндөр мод руу аваачиж, хөнгөн салхины амьсгалыг мэдэрч байна гэж төсөөлөөд үз дээ (чшш ....), нүүр чинь дулаан нарны туяанд дулаацдаг (ссс ...). Та маш өндөр хүслийн модны орой дээр байна. Мөрөөдөж, бага зэрэг төсөөл. Энд та дахин нэг цаасан дээр буцаж байна. Нүдээ нээгээд ажлаа үргэлжлүүлээрэй.

    8. Өгүүлбэр дэх авиа (s), (sh) -ийг ялгах.

    a) L - e: - Та нарын хүн бүр дээр үг бичсэн цаас байна. Үүн дээр бичсэн үгийг уншина уу.

    (Шоколад, улаан буудай, ороолт, сарафан)

    Үг-тэмдэгтэй ухуулах хуудас, үг-үйлдэл бүхий ухуулах хуудастай үгээ тааруул.

    (Амттай, торгон, өндөр, ноосон, өргөн),

    (Хазах, нэхэх, дүүжлэх, ургуулах, хувцаслах)

    Амттай шоколад хазаарай.

    Нэхмэл ноосон ороолт.

    Өндөр улаан буудай ургасан.

    Өргөн даашинз өмс.

    б) "Өгүүлбэрийг гүйцээ" тоглоом.

    L - d: - Саарал хулгана

    Номын хажуугаар алхав

    Мөн сүүлчийн үгс

    Тэр сүүлээ шүүрэв.

    Өгүүлбэрүүдийг зөв үгээр гүйцээнэ үү

    Sony дулаахан байна. . . . . . (малгай)

    Шура хурц байна. . . . . . (Зээтүү)

    Тэр ширээн дээр байсан. . . . . . . (Нэг аяга)

    Нүхэнд авирав. . . . . . . . (Хулгана)

    Маша идсэн. . . . . . . . (Бэлэн мөнгө)

    Ажилчин толгой дээрээ тавив. . . . . . (Каску)

    "C" - "Sh" ялгаа.

    Үсгүүдийг нэг үе болон үг болгон нэгтгэхийг зас. Судлагдсан үе, үгсийн дууны дүн шинжилгээ хийх чадварыг давт. "Дуу", "үсэг", "эгшиг, гийгүүлэгч авиа", "зөөлөн, хатуу авиа", "дуутай, дүлий авиа" гэсэн ойлголтуудыг давт.

    Эдгээр үеийг хэвлэх.

    Үгийн эхлэл, төгсгөлөөс гийгүүлэгч авиаг ялгаж сур.

    Дууг тэмдэгтэй холбож сур.

    W, R, A, O, U, M, C, X үсгүүдийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх.

    Фонемик процессыг хөгжүүлэх нарийн моторт ур чадваргар, логик сэтгэлгээ.

    Нарийвчлал, зорилготой байхыг төлөвшүүлэх.

    Тоног төхөөрөмж: сэдэвчилсэн зураг, тэмдэг, W, R, X, M, A, O, U үсэг.

    Хичээлийн явц:

    1. Зохион байгуулах цаг:

    Тоглоом Эсрэгээр нь хэл.

    Ээжийн малгай өргөн захтай, аавын малгай нарийн захтай.

    Охины малгай цайвар, цагдаагийн малгай бараан өнгөтэй.

    Тэр Катягаас шинийг, эмээгээсээ хуучин нэгийг нь авдаг.

    Витигийн малгай бохир, Колягийнх цэвэрхэн байна.

    Ээжийн малгай том, таннин малгай жижиг.

    Тогоочийн малгай өндөр, тогоочийн малгай намхан.

    Зуны ороолт нь нимгэн, өвлийн хөвсгөр ороолт нь зузаан.

    II. Шинэ сэдвийн танилцуулга:

    Артикуляцийн гимнастик

    Амттай чанамал;

    Бөмбөр.

    "Салхи" амьсгалын дасгал

    Гараа бэлдээрэй.

    Амьсгаа аваад хөнгөн үлээлгээрэй. Амьсгал нь удаан, жигд байна.

    Салхи сул байна!

    Агаар аваарай, хүчтэй үлээлгээрэй - хатуу! Салхи хүчтэй, хурдан байна!

    Шүлгийн давталт:

    Шо - шоо - шоо - зэгс чимээ шуугиантай,

    Ээж нуугдсан - хулгана.

    "Битгий чимээ гарга, зэгс!

    Хүүхдүүд айсан

    Хэн зугтсан,

    Энд золгүй явдал, энд зовлон байна!

    "Хэний дууг таах" тоглоом.

    "S" бол усны дуу,

    "SH" бол могойн дуу юм.

    Энэ дууг хэн дуулдагийг таагаарай: "S", "Sh", "S", "S", "Sh", "S", "Sh", "S".

    Тоглоом "Удирдаач"

    Би сойзоо дээш өргөвөл чи могойн дууг дуулна.

    Хэрэв би үүнийг доошлуулбал - усны дуу.

    Үгүүдийг уншина уу:

    СА СО СУ ША ШО ШУ;

    ША ШО ШУ СА СО СУ;

    AR OR UR AR OR UR;

    АРШ ОРШ УРШ АРС ОРС УРС.

    Үгсийг уншина уу:

    Саша. Энэ үг ямар утгатай вэ? Энэ үг хэдэн үетэй вэ? Эхний үеийг, хоёр дахь үеийг нэрлэнэ үү.

    Хэдэн дуу чимээ вэ? Эхний дууг нэрлэ. Хоёрдугаар үеийн эхний авиа, хоёрдугаар үеийн хоёр дахь авиаг нэрлэнэ үү.

    ГУРАВДУГААР сар гэдэг үг ямар үсгээр эхэлж, ямар дуугаар төгсдөг вэ? Дунд нь ямар үсэг вэ?

    Газар, Маша, сайн (Саша гэдэг үгийн анализтай төстэй).

    PHYSMINUTKA "НАР".

    Нар дэлхийг сул дулаацуулж,

    Шөнөдөө хяруу шажигнана.

    Цасан эмэгтэйн хашаанд

    Цагаан луувангийн хамар.

    Гэнэт гол руу ус гарч ирэв

    Хөдөлгөөнгүй, хатуу

    Цасан шуурга уурлаж, цас эргэлдэж байна,

    Эргэн тойрон дахь бүх зүйлийг шүүрддэг

    Цасан цагаан мөнгө

    Өгүүлбэрийн давталт:

    Ша - ша - ша - Маша хүүхдээ угаана,

    Шу - шу - шу - Би захидал бичиж байна,

    Ши - ши - ши - манай үр тариа сайн,

    Шо - шо - шо - бид сайн хариулдаг,

    Ши - ши - ши - зэгс шуугив.

    Үгүүдийг уншина уу:

    RA RO RU SMA SMO SMU;

    МРА МРО МРО СКХА ХМО ХМУ;

    Диктантын дор үг хэллэг бичих:

    SASH SOSH SUSH;

    ШУС ШОС ШАС;

    Унших өгүүлбэр:

    Гуравдугаар сар сайхан байна.

    Саша сайн байна.

    Маша сайн байна.

    Бөмбөг сайн байна.

    Үсэг хоорондын завсарлага байх ёстой юу? Бид үсгүүдийг нэг үе болгон хэрхэн нэгтгэдэг вэ?

    Хоёрдахь үсэг рүү хуруугаараа хүрэх хүртэл бид эхний үсгийг татдаг, дуу авианы хооронд завсарлага байх ёсгүй!

    Ном зүй:

    Баскакина I.V. Шүгэл. Ярианы эмчилгээний тоглоомууд: ажлын дэвтэр"С" авианы дуудлагын дутагдлыг засах. - М .: "Ирис - Пресс", 2007.

    Баскакина I.V. Баззер ба Хиспел. Ярианы эмчилгээний тоглоомууд: "С" дууны дуудлагын дутагдлыг засах ажлын ном. - М .: "Ирис - Пресс", 2007.

    Волина В.В. Праймерын баяр / V.V. Волин. - М .: "AST - PRESS", 1997 он.

    Коноваленко В.В. "Ш", "Ж" шуугиантай дууны дуудлагыг засах гэрийн дэвтэр №3: ярианы эмч, эцэг эх, хүүхдүүдэд зориулсан гарын авлага. - М .: "Gnome ба D" хэвлэлийн газар, 2007 он.

    Кравченко I.A. Дуу, үсэг бүхий тоглоом, дасгалууд: сурган хүмүүжүүлэгч, эцэг эхчүүдэд зориулсан гарын авлага. - М .: "Gnome - Press" хэвлэлийн газар, 1999 он.

    6. Лопухина И.С. Яриа эмчилгээ - яриа, хэмнэл, хөдөлгөөн: ярианы эмч, эцэг эхчүүдэд зориулсан гарын авлага / I.S. Лопухин - Санкт-Петербург: "Дельта", 1997 он.

    7. Рыбина А.Ф. Хүүхдийн дууны дуудлагыг засах: ярианы материалсургуулийн өмнөх болон бага сургуулийн насныханд / A.F. Рыбин. - Волгоград: "Багш", 2003 он.

    8. Соколова Н.В. Логопедийн дэвтэр. Сургуулийн өмнөх насны хүүхдийн ярианы дуу чимээг ялгах. - М .: "Сургуулийн хэвлэл", 2006 он.

    9. Ткаченко Т.А. "Ш" дууг зөв дуудах: ярианы эмчилгээний цомог, Екатеринбург "Литур хэвлэлийн газар", 2007 он.

    Зохиогч сэтгэл хангалуун байна, энэ нь танд хэцүү биш юм - "БИ ТААЛАГДСАН" дээр дарна уу.

    Хувь хүний ​​​​конспект ярианы эмчилгээний сесс 2-р ангийн хувьд

    Сэдэв: Дууны ялгарал [С] - [Ш].

    Зорилтот: үе, үг, өгүүлбэр дэх [s] ба [w] авиаг ялгаж сургах.

    Даалгаварууд:

    Залруулах, хүмүүжүүлэх: [s] ба [w] дууны зөв дуудлагыг засах, [s] ба [w] дууг үе, үг, өгүүлбэр дэх акустик болон артикуляцийн онцлогоос хамааран ялгах; үгсийн дуу авианы шинжилгээний явцад тэдгээрийн тодорхойлолт.

    Залруулга - хөгжүүлж байна: янз бүрийн сургалтын дасгал, боловсролын тоглоомоор дамжуулан нарийн болон артикуляторын моторт ур чадварыг хөгжүүлэх, авианы сонсгол, сонсголын анхаарлыг хөгжүүлэх, ярианы дүрмийн байдлыг сайжруулах, сурагчдын үгсийн санг баяжуулах, хүүхдүүдийн ярианы бүрэн дүүрэн яриаг идэвхжүүлэх. .

    Залруулах, хүмүүжүүлэх: ярианы эмчилгээний багшийн зааврыг сонсох, тодорхой дагаж мөрдөх чадварыг хөгжүүлэх; өөрийн яриаг хянах чадварыг бий болгох, сургалтын үйл ажиллагаанд эерэг сэдлийг төлөвшүүлэх.

    Тоног төхөөрөмж: сэдэвчилсэн зураг, даалгаврын карт, толь, дэвтэр, үзэг.

    Хичээлийн төлөвлөгөө:

    I. Зохион байгуулалтын мөч

      Мэндчилгээ

    II. үндсэн үе шат

      Артикуляцийн гимнастик

      Амьсгалын дасгалууд

      Хичээлийн сэдвийн зарлал

      Сургалтын дасгалууд

    III. Хичээлийг дүгнэж байна

    IV. Гэрийн даалгавар

    СУДАЛГААНЫ ЯВЦ:

    хүүхдийн үйл ажиллагаа

    Тоног төхөөрөмж

    I. Зохион байгуулах мөч

    Сургуулийн сурагч Паша бичжээ

    Малгай, шайб, будаа

    Хулгана, дунд, хошигнол,

    Шатар, бамбарууш.

    Одоо өөр шүлэгт:

    Онгоц бүтээцгээе

    Ойн дээгүүр нисцгээе

    Ойн дээгүүр нисцгээе

    Тэгээд ээж рүүгээ буцна.

    Мэндлэх, Ш, С нарын авиаг тодорхойлно.

    II. үндсэн үе шат

    Артикуляцийн гимнастик

    Эдгээр дууг зөв дуудахын тулд юу хийх хэрэгтэйг санацгаая.

    Бид хэл, уруулын дасгалаа эхлүүлж байна.

      "Инээмсэглэл",

      "Хашаа",

      "Хуушуур"-ыг 5 хүртэл тоолно / хөргөнө,

      "Шүдээ угаах" (дотоодоос дээш / доош; гадна талаас), хэлээ доод шүд рүү дарах,

      "Аяга" (10 хүртэл тоолох),

      "Амттай чанамал" (5 удаа),

      "Маляр" (5 удаа),

      "Морь"

    Хүүхэд үе мөчний дасгал хийдэг.

    Амьсгалын дасгалууд

    Бидний ярианы дуу чимээ зөв сонсогдож, бусдад ойлгомжтой байхын тулд өөр юу хэрэгтэй вэ? Зөв амьсгалах:

    1. "Дасгалжуулагч": ярианы эмч, хүүхэд хоёр ээлжлэн морь (тагнуур) ба уяач (амьсгалсан уруулаараа "хөө-өө-өө" гэж хэлдэг) - бид амьсгалын хүчийг хөгжүүлдэг.

    2. "Бид гараа дулаацуулдаг": бид алган дээрээ үлээж, амьсгалын хүчийг өөрчилдөг.

    Хүүхэд амьсгалын дасгал хийдэг.

    Хичээлийн сэдвийг зарлах.

    Өнөөдөр бид S ба S авиаг ялгах болно.

    Хүүхэд эерэг хариулт өгдөг.

    Дууны артикуляцийн шинжилгээ

    Дуу авианы шинж чанар

      Эдгээр дуу чимээг хэрхэн олж авсныг санаж, тайлбар өгье.

    Дууг дуудах [s]

    "Могойн дуу" - Чшш.

    Одоо эдгээр дуу авианы тайлбарыг өгье: (ерөнхий - гийгүүлэгч, дүлий, хосолсон; ялгаа нь - С авиа - хатуу, зөөлөн, Ш авиа нь үргэлж хатуу байдаг).

    Эдгээр дуу авиа ямар үсэг вэ? Тэднийг нэрлээд бичье: үсэг [es] болон үсэг [ша].

    Хүүхэд сонсож, дуу чимээ гаргадаг.

    "С" дуу нь инээмсэглэсэн уруул, хэлний үзүүр нь урд талын доод шүдэнд байрладаг, хэлний дундуур хүйтэн агаарын урсгал урсдаг. Дууны атираа ажиллахгүй байна.

    "Ш" дуу - уруул нь урагш сунгагдсан, хэл нь аяга хэлбэртэй, дээд талд, хэлний дунд хэсэгт дулаан агаарын урсгал байдаг. Дууны атираа ажиллахгүй байна. Харуулъя

    Хүүхэд [C] дууг тодорхойлдог - гийгүүлэгч, дуут, хатуу.

    Хүүхэд [Ш] дууг тодорхойлдог - гийгүүлэгч, дүлий, үргэлж хатуу.

    Хүүхэд дуу авиаг нэрлэж, зааж өгдөг.

    Толин тусгал, дэвтэр, үзэг

    Үе дэх S-Sh ялгаа

    1. "Хөгшин ба залуу тоть" тоглоом: миний араас тоть шиг давт.

    Та гайхалтай залуу тоть хийсэн!

    2. Одоо бид үг хэллэгийг дагуу уншиж байна

    хүснэгт зүүнээс баруун тийш:

    3. Миний араас хэлээ эргүүлэхийг давтаж үзээрэй:

    SA-SA-SA - үнэг нарс модны дор амьдардаг.

    ШАХ-ШАХ-ША - бид удаан алхдаг.

    SU-SU-SU - Би Соня руу зөгийн бал авчирдаг.

    ШУ-ШУ-ШУ - бид будаа бэлтгэж байна.

    CO-CO-CO - машин нь дугуйтай.

    SHO-SHO-SHO - зуны улиралд маш сайн.

    SY-SY-SY - бид сононоос айдаггүй.

    Та маш сайн ажилласан!

    Хүүхэд давтана.

    Хүүхэд уншиж байна.

    Хүүхэд давтана.

    Үгтэй хүснэгт

    Үг хэл дээрх S-Sh ялгаа

    4. Хэрэв би [c] авиатай үг хэлвэл та бариулыг доош нь буулгаж, [w] авиатай үг хэлвэл бариулыг дээш өргө.

    Шүүс, шуугиан, аалз, угаалга, алхаа, муур, шөл, дугуй.

    Та маш анхааралтай байна! Сайн охин!

    5. Хос үгсийг авиа болон утгаараа харьцуул.

    Карт №1

    КАШКА-ХАЗКА;

    БАавгай - аяга; МАШКА - МАСК;

    RAT - ДЭЭВЭР;

    ӨДРҮҮД - ОНИГОО;

    БУЛЧИН - чих;

    Үлгэр - Цамхаг.

    6. Одоо дутуу үсгүүдийг бөглөөд нэмэлт үгийг хэлнэ үү.

    Картын дугаар 2

    ... ашка, бид ... мөн, кры ... а, бир ... а, ма ... ина, кату ... ка.

    Үүнийг тогло

    санах ойн үгсийн цуврал (шууд ба урвуу дарааллаар).

    Энэ бол хэцүү ажил байсан бөгөөд та үүнийг сайн хийсэн!

    7. Үгийг SA эсвэл SHA гэсэн үеийг нэмж дуусга.

    Картын дугаар 3

    -…, ка-.., ко-.., су-.., кры-…, цагираг-…, колбо-…, гэхдээ-…, ро-….

    Маш сайн ажилласан!

    8. Хүүхдүүд [S, W] дуу авиа агуулсан зургуудыг сонгож, тэдгээрийг хоёр бүлэгт хувааж, үгэнд байгаа авианы байршлыг тодорхойлно (зураг хүүхдэд үзүүлэв).

    Сайн хийлээ!

    9. Та бүх асуултанд бүрэн хариулт өгөх хэрэгтэй.

    Барыг хэн өргөж байна вэ? (хүндийн өргөлтийн тамирчин)

    Хэн шатар тоглодог вэ? (шатар тоглогч)

    Хэн хоккей тоглодог вэ? (хоккейн тоглогч)

    Хэн галт тэрэг жолооддог вэ? (жолооч)

    Тэгээд хэн такси барьдаг вэ? (таксины жолооч)

    Хэн төгөлдөр хуур тоглодог вэ? (төгөлдөр хуурч)

    Хэн гитар тоглодог вэ? (гитар тоглуулагч).

    Бид ямар үгс (такси - таксины жолооч, гитар - гитарчин) авсан бэ? - нэг үндэс.

    10. Ураглах төөрөгдөл:

    Дуу авиа, үгсийг байранд нь буцааж, шүлгийг зөв дуудхад тусална уу.

    Муур "аяга" барьдаг

    Ээж хулганаа угааж байна.

    Хүүхдүүдийн өмнө

    "Харх"-ыг зураачид зурж байна.

    Гал сөнөөгч "будаа" өмсдөг,

    Саша "дуулга" идсэн.

    Миша "машка" бүжиглэж байна

    Чихэр нь "маск"-д өгсөн.

    Та үүнийг хийсэн!

    Хүүхэд гараа өргөх/бууруулах.

    Хүүхэд үгийн утгыг тайлбарладаг.

    Хүүхэд даалгавраа биелүүлдэг.

    Хүүхэд даалгавраа биелүүлдэг.

    Хүүхэд зургуудыг хоёр овоолон байрлуулна.

    Хүүхэд хариулдаг.

    Хүүхэд дуу авиа, үгийн зөв дарааллыг сэргээдэг.

    Даалгаврын карт

    Даалгаврын карт, дэвтэр, үзэг

    Даалгаврын карт

    сэдвийн зургууд

    Өгүүлбэр дэх S-Sh ялгаа

    11. Загварын дагуу хэллэгийг өөрчлөх:

    Картын дугаар 4

    Та өмсдөг - би өмсдөг

    Чи яарч байна уу -

    Чи унтаж байна уу -

    Та зурах -

    Та асгах -

    чи тарьдаг -

    Би өмсдөг - чи өмсдөг

    Би асуух -

    Би яарч байна -

    Би зурж байна -

    Би цутгаж байна -

    12. Хоёр дахь баганаас эхний баганын үгэнд тохирох үгсийг сонгон хэллэг зохио.

    Картын дугаар 5

    Хөгжилтэй хурдны зам

    Ясное хоньчин

    хуурай нар

    Сонирхолтой муур

    саарал аялал

    Та зөвийг нь сонгосон байна!

    13. Эдгээр хэллэгээр өгүүлбэр зохио.

    Карт №6

    Амттай гоймон, анхилуун сараана цэцэг, чаргаар гулгах, шүршүүрт орох.

    Танд гайхалтай бүтэн өгүүлбэр байна!

    Хүүхэд даалгавраа биелүүлдэг.

    Хүүхэд даалгавраа биелүүлдэг.

    Хүүхэд даалгавраа биелүүлдэг.

    Даалгаврын картууд

    III. Хичээлийн хураангуй

    Өнөөдөр бид ямар дуу чимээ сонссон бэ?

    Дүрмийг давтъя.

    Хичээл танд юу таалагдсан бэ?

    Та ажлаа хэрхэн үнэлдэг вэ (хэрэв бүх зүйл амжилттай болсон бол - баруун гараа дээш өргөх, бүх зүйл биш бол - баруун гараа цээжний түвшинд хүргэх, юу ч болоогүй - баруун гараа доошлуул).

    Хэлээ дээшлүүл... Чшш.

    Хэл нь доошоо...сссс.

    Хүүхэд хариулдаг.

    Хүүхэд өөрийгөө үнэлдэг.

    IV. Гэрийн даалгавар

    Алга болсон үсэг бүхий өгүүлбэрүүдийг бичнэ үү.

    Куку ... ка вэ ... хөхөө идээрэй. Sa…not…et gr…u. Па…ту…за…байна…байна. Se ... tra ... оёсон Са ... цахим цамц ... ку.

    Үгтэй хүснэгт

    Карт №1

    КАШКА-ХАЗКА; БАавгай - аяга; МАШКА - МАСК; RAT - ДЭЭВЭР; ӨДРҮҮД - ОНИГОО; БУЛЧИН - чих; FABLE - TOWER;)

    Картын дугаар 2

    ... ашка, бид ... мөн, кры ... а, бир ... а, ма ... ина, кату ... ка.

    Картын дугаар 3

    -…, ка-.., ко-.., су-.., кры-…, цагираг-…, колбо-…, гэхдээ-…, ро-….

    Картын дугаар 4

    Та өмсдөг - би өмсдөг

    Чи яарч байна уу -

    Чи унтаж байна уу -

    Та зурах -

    Та асгах -

    чи тарьдаг -

    Би өмсдөг - чи өмсдөг

    Би асуух -

    Би яарч байна -

    Би зурж байна -

    Би цутгаж байна -

    Картын дугаар 5

    Хөгжилтэй хурдны зам

    Ясное хоньчин

    хуурай нар

    Сонирхолтой муур

    саарал аялал

    Карт №6

    Амттай гоймон, анхилуун сараана цэцэг, чаргаар гулгах, шүршүүрт орох.

    Алга болсон үсэг бүхий өгүүлбэрүүдийг бичнэ үү.

    Куку ... ка вэ ... хөхөө идээрэй. Sa…not…et gr…u. Па…ту…за…байна…байна. Se ... tra ... оёсон Са ... цахим цамц ... ку.

    1. Оксана Тимофеева

    2. Багш ярианы эмч

    3. Хотын төсвийн сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага " Цэцэрлэг No 195 "нөхөн олгох төрөл

    Тимофеева Оксана Васильевна

    Багш ярианы эмч

    MBDOU "195-р цэцэрлэг" нөхөн олговор олгох төрөл

    Сэдэв: "Ялгаварлал S-Sh сонсогдож байна"

    Зорилго: "S-Sh" дууны дуудлага, ялгах чадварыг нэгтгэх.

    Даалгаварууд:

    1. Үе, үг, хэлүүлэлт, үг хэллэг дэх [s], [w] авианы зөв дуудлагыг засах;

    2. Хүүхдүүдэд эдгээр дуу авиаг чих, дуудлагаар нь ялгаж сургах;

    3. Насанд хүрсэн хүний ​​яриаг анхааралтай сонсож, нэр үгийн үсгийн төгсгөлийн зөв, буруу хэрэглээг танин мэдэхэд сургах;

    5. Фонемик сонсголыг бий болгох;

    6. Ярианы амьсгалыг хөгжүүлэх;

    7. Ярианы дүрмийн бүтцийг үргэлжлүүлэн бүрдүүлэх.

    Хичээлийн явц.

      Зохион байгуулалтын мөч.

    Ярианы эмч:

    - Нэг, хоёр, гурав, дөрөв, тав - тойрог хэлбэрээр тоглож эхэл! Шинэ өдөр ирлээ, инээж угтцгаая. Би чам руу инээмсэглэж, харин та нар бие бие рүүгээ инээмсэглэнэ. Бид тайван, эелдэг, найрсаг, өгөөмөр байдаг.

    - Хий гүнзгий амьсгалхамраараа сайхан сэтгэл, гоо үзэсгэлэн, эрүүл мэндийг өөртөө шингээж, бүх гомдол, уур хилэн, уй гашууг амаараа гарга.(Уянгын хөгжим тоглодог.)

    (Хүүхдүүд гурван удаа амьсгалж, гаргана)

    Тэгээд одоо хар л даа, хэн манайхаар ирсэн бэ? (хоёр теди баавгай)

    Мишутки хангалттай унтсангүй. Тэдэнд эрч хүч өгөх гимнастик хэрэгтэй. Чихэнд зориулсан гимнастик нь хөгжилтэй болоход тусална.

    Над дээр хүрээд ир найзаа

    Тэгээд тойрог хэлбэрээр суу.

    Чихээ олоорой

    Тэгээд удахгүй үзүүлээрэй.

    Би чихээ урагш, дараа нь буцааж татах болно.

    Тедди баавгай шиг хүүхдүүд дараалан сууна.

    Бүү март: чихний массажийг хүн бүр хийх ёстой.

    Одоо хацрыг нь тойрог хэлбэрээр үрж авцгаая.

    Тиймээс бид мартамхай баавгайн ой санамжийг хөгжүүлэх болно.

    Нэг, хоёр, гурав - Би дөрөв, тав, зургаа, долоо гэж хэлье.

    Бүү март: Хацрын массаж нь хүн бүрт зориулагдсан!

    Муухай баавгайг илүү сайн бодохын тулд бид духыг нь илдэг

    Тансаг луйварчид.

    Нэг, хоёр, гурав - Би дөрөв, тав, зургаа, долоо гэж хэлье.

    Бүү март: хүн бүр ийм массаж хийх ёстой!

    Манай баавгайнууд амарч, чимээгүйхэн дараалан суув.

    Тэд мэддэг: массажны ашиг тус нь залууст байх болно!

      Артикуляци, дуу авианы ялгаа [S-Sh] артикуляция болон акустикийн дагуу

    тэмдэг.

    Би шүгэл, би шүгэлдэх дуртай, та шүгэлдэж чадах уу? (дууны хэллэгийг харуулах, тайлбарлах)

    Би Шумок, би исгэрэх дуртай, чи харуулах болно. Та яаж исгэрч чадах вэ? (дууны хэллэгийг харуулах, тайлбарлах)

      Тоглоом дахь тусгаарлагдсан дууг ялгах "Сумнууд".

    Хүүхдүүдэд сумтай картуудыг өгч, [W] дуу хүртэл, доош [C] дуу хүртэл сумыг харуулдаг.

    Салхи навчис шуугиж байна: одоо исгэрч байна, одоо исгэрч байна.

    Шшш шуугина, исгэрнэ Шш, шүгэлдэнэ, шүгэлдэнэ… гэх мэт.

    (дээш, доош сум)

      d / ба үе дэх [С] ба [Ш] авиаг ялгах "Миний араас давт"

    ша - са шу - су аш - яс ош - ос шо - со ши - сы уш - ус

    са - ша су - шу яш - аш ши - иссо - шо сы - ши эш - ЕС

      Дидактик тоглоом - Нэг үг хэл.

    Бас манай баавгай бол том шоглогчид. Тэд юу бодож олсныг сонсоорой:

    Нэг орой хөгшин эмэгтэй

    Бид цай ууж идэв... хатаах.

    Дэрэн дээрх муур

    Сарвуу ... чихээр угаана.

    Орондоо орж, гиншиж, хөгшин эмэгтэй,

    Толгойн доор тавьдаг... дэр.

    Хөгшин эмэгтэй гурилан боов жигнэв

    Мөн нугалсан пончик in... нэг аяга.

      Физминутка. Текстийн дагуу хөдөлгөөн хийх.

    Сайн байна залуусаа! Баавгайтайгаа тоглоцгооё.

    Ша - ша - ша - бид удаан алхаж,

    Са - са - са - хөх тэнгэр,

    Шу - шу - шу - Би шувуудыг сүйрүүлэх болно,

    Су - су - су - тэгээд би ус авчирна

    Ши - ши - ши - манай хүүхдүүд сайн,

    Sy - sy - sy - бид хамраа нуух хэрэгтэй,

    Нүд - нүд - нүд - алгаа таших.

      Тоглоомын дуу чимээг ялгах Исгэрэх - исгэрэх үлгэр.

    Хүүхдэд зориулсан теди баавгайн малгай өмс. Үлгэрийн үеэр хүүхдүүд [S-Sh] дуу чимээтэй зургуудыг сонгодог.

    Амьдарсан - байсан, амьдарч байсан,

    Санаа зоволтыг мэдээгүй... (нохой, муур, хулгана, гахай)

    Тэд хийх зүйлгүй уйдаж байв.

    Энд - дараа нь тэдэн рүү нисэв... (хөхөө, шаазгай)

    Тэдэнд урилга авчирсан

    Төрсөн өдрийн мэнд хүргэе(хэн?) (үнэг, мэлхий)

    Охидууд ямар их баяртай байсан бэ!

    Хувцаслалт өмсөж эхлэв... (малгай, саравч, ороолт, гутал.)

    Хайрцагнууд дээр хурдан гэрэлтдэг

    Бүх бэлгийг тарааж өг. (бөмбөг, цүнх, самовар, үслэг цув)

    Хоёр найз охин маш их яарч байсан

    Явахаар шийдсэн юм…. (скутер, машинаар)

    Төрсөн өдрийн охин танилцсан

    Тэгээд найзуудаа эмчилсэн… (бяслаг, салат, жүүс, элсэн чихэр, лийр, шоколад, будаа)

    Тэгээд бүх зочид босож,

    Сарвуунд багаж авчээ(хийл, гармоник)

    Дуу, бүжиг эндээс эхэлсэн ...

    Энэ түүхийн төгсгөл болсон нь харамсалтай.

      Үг хэллэг дэх [С-Ш] авианы дуудлага (хүүхдүүд ярианы эмчийн дараа ээлжлэн давтдаг)

    Хэлний мушгиа хэрхэн зөв давтаж болохыг зочдод үзүүлцгээе.

      Баавгай руу хулганууд аяга угаах болно.

      Муур унтаж, хулганыг хардаг.

      Дэггүй, дэггүй үед,

    Тоглолтоос том овойлтууд.

      Зургаан хулгана зэгсэн дунд шуугина.

      Үхэр Маша будаа иддэг.

      Наранд сэвсгэр муур хатдаг

    Нуруу, сүүл, чихний үслэг эдлэл.

      Саша хатаагч, Маша бяслагтай бялуу иддэг.

      Саша хатаах дуртай, Сониушка бяслагтай бялуунд дуртай.

      Хөгшин эмэгтэй ойн захад хөхөө сонсож байв.

      Саша, Маша хоёр хөгжилтэй инээв.

    Зургаан сэвсгэр муур, хулгана айсан.

    Сургаалт үгс, зүйр цэцэн үгсийг давтах. Тэдгээрийн утгыг тайлбарлаж, [S] авиа, [Ш] авиатай үгсийг нэрлээрэй.

    Та будаагаа тосоор муутгахгүй. Хүмүүсийг инээлгээрэй.

    Эргэн тойронд байгаа зүйл эргэн тойронд гарч ирдэг. Үг бага, илүү үйлдэл.

    Хэлээрээ бүү яар, харин үйлдлээ яар.

    "Зөв үлгэр" дасгал.

    Муур хулганаас айдаг.

    Шинэхэн хавтангууд гадаа хэвтэж байв.

    Залхуу сүлжсэн сүлжмэлүүд нь тэдний дээр амарсан.

    Миша, Маша хоёр сүйх тэргэнд сууж байв.

    Тэд гарцаагүй ихрүүд байсан.

    хоёр бяцхан хулгана

    Тэд бас цэцэрлэгт явдаг.

    Манай байшинд саарал өнгөтэй хүмүүс цонхон дээр сууж байна ... (коски).

    Манай цомгийг хэн будсан бэ? За, мэдээжийн хэрэг ... (харандаа).

      Үр дүн.

    Уран зохиол.

      Э.Г. Карелийн "Ярьдаг, бичиг үсэгт тайлагдсан хүмүүст зориулсан ярианы эмчилгээний цагаан толгой" M. "Буд" 2007)

      Лебедева I.L. Хэцүү дуу, чи бол бидний найз! Ш, Щ, Ж. Вентана Граф,
      2008.



    Үүнтэй төстэй нийтлэлүүд