• Бага 2-р бүлгийн нээлттэй хичээл. Хоёрдугаар бага бүлгийн нээлттэй хичээл. "Ярианы хөгжил" чиглэл

    07.11.2021

    Барилгын хураангуй шууд боловсролын үйл ажиллагаа

    он сар өдөр

    2015.01.28

    Сэдэв

    "Тэжээвэр амьтад"

    Програм

    "Төрсөн цагаасаа сургууль хүртэл" Веракса засварласан

    Нас

    Хоёр дахь бага бүлэг

    Чиглэл

    Хөгжилтэй, нийтэч, танин мэдэхүйн судалгаатай.

    Боловсролын үндсэн чиглэл

    Яриа хөгжүүлэх

    Боловсролын нэгдсэн чиглэлүүд

      Харилцаа холбоо

      Нийгэмшүүлэх

      урлагийн үг

    Үйл ажиллагааны маягт

    тоглоомын яриа

    Зорилтот

    Хүүхдүүдийг тэжээвэр амьтад, тэдний бамбарууштай танилцуулах: муур, зулзага; үхэр, тугал; морь, унага; нохой, гөлөг; гахай, гахай; ямаа, ямаа. Тэдгээрийг нэрлэж, хэмжээгээр нь харьцуулж сур.

    Даалгаварууд:

    Боловсролын

    Багшийг анхааралтай сонсож, асуултанд хариулж сурах; - сэтгэл хөдлөлийн хариу урвалыг өдөөх; - амьтдыг хүндэтгэх.

    Боловсролын

    Хүүхдийн төсөөлөл, сониуч зан, ой санамж, сэтгэхүйг хөгжүүлэх; - хүүхдийн ярианы идэвхийг нэмэгдүүлэх; - асуултанд хариулах чадварыг хөгжүүлэх; - харааны ойлголтыг хөгжүүлэх.

    Боловсролын

    Насанд хүрсэн амьтад болон тэдний бамбаруушийг ялгахыг хүүхдүүдэд заах; - ярианы дууны илэрхийлэлийг хөгжүүлэхэд хувь нэмэр оруулах: ономатопеяг чанга, нам гүм, нимгэн хоолойгоор хэлэх гэх мэт.

    Төлөвлөсөн үр дүн

    Тэрээр ойн оршин суугчдын тухай багшийн түүхийг сонирхож сонсож, хариулдаг энгийн асуултууд;

    "Цагаан туулай суух" дасгал хийхдээ үндсэн хөдөлгөөнийг эзэмшдэг, "Найзуудад зориулсан цасан хүн" тоглоомд оролцдог.

    Арга зүй

      Тоглоом

      Практик

      Амаар-харааны

      Хайлт, судалгаа

      гэнэтийн мөч

    заль мэх

      Асуултууд

      Чиглэл

      Нэмэлт сануулагч

      урлагийн үг

      Хүндэт өргөмжлөл

      үгийн тоглоом

    харааны хэрэгсэл

      Слайд

      Тоглоомын гөлөг, тэжээвэр амьтан

    Хүүхдийн зохион байгуулалт

    1. Хагас тойрог

    2. Дэвсгэр дээр сул

    Хувь хүний ​​ажил

    үгсийн сангийн ажил

    Толь бичгийг баяжуулах: том, жижиг, үржүүлгийн газар, амбаар, мяв, мэхлэх, мүүх, нялзах.

    Идэвхжүүлэх: "Ямаа" дуу, А.Бартогийн "Морь" шүлэг

    урьдчилсан ажил

      Хүүхэдтэй ажиллах: гэрийн тэжээвэр амьтдын тухай үлгэр, үлгэр, шүлэг унших.

      "Тэжээвэр амьтад" уран зургийн үзлэг

      Дидактик, тараах материал бэлтгэх

      Бүтээл, уран сайхны үг, арга зүйн ном зохиол судлах, слайд эмхэтгэх

    GCD бүтэц

    I хэсэг: : Сэтгэл зүйн байдал, танилцуулга, зохион байгуулалтын мөч

    II хэсэг: Гэнэтийн мөч: "Муур зочдыг хүлээж байна" слайд хөдөлгөөнт дүрс

    III хэсэг: "Муур", "Нохой", "Гахай", "Ямаа", "Үхэр", "Морь" слайдтай харилцан ярианы тоглоом.

    "Ямаа" дуу.

    А.Бартогийн "Морь" шүлэг

    "Хэнд" тоглоом

    IV хэсэг: Дидактик тоглоом: "Хэн явсан бэ"

    В хэсэг:: Үр дүн: Хүүхдүүдийн мэдэгдэл. Өөрийгөө хүндэтгэх.

    Хоёр дахь нээлттэй хичээлийн хураангуй бага бүлэг"Тэжээвэр амьтад"

    Хичээлийн зорилго: хүүхдийн аман ярианы бүх бүрэлдэхүүн хэсгүүдийг хөгжүүлэх, гэрийн тэжээвэр амьтад, тэдний бамбаруушны амьдралын талаархи хүүхдийн мэдлэгийг нэгтгэх.

    Даалгавар: 1. Боловсролын: - хүүхдүүдэд насанд хүрсэн амьтад, тэдний бамбаруушийг ялгаж сургах; - ярианы дууны илэрхийлэлийг хөгжүүлэхэд хувь нэмэр оруулах: ономатопеяг чанга, нам гүм, нимгэн хоолойгоор хэлэх гэх мэт.

    2. Хөгжүүлэх: - хүүхдийн төсөөлөл, сониуч зан, ой санамж, сэтгэхүйг хөгжүүлэх; - хүүхдийн ярианы идэвхийг нэмэгдүүлэх; - асуултанд хариулах чадварыг хөгжүүлэх; - харааны ойлголтыг хөгжүүлэх.

    3. Боловсролын: - багшийг анхааралтай сонсох, асуултанд хариулахыг заах; - сэтгэл хөдлөлийн хариу үйлдэл үзүүлэх; - амьтдыг хүндэтгэх.

    Боловсролын чиглэлийг нэгтгэх: Гэрийн тэжээвэр амьтад, тэдний бамбаруушны "танин мэдэхүй".

    Хүүхдийн уялдаа холбоотой яриаг "харилцаа" хөгжүүлэх.

    « Биеийн тамир» биеийн тамирын хичээлд хүүхдийн моторт үйл ажиллагаа.

    Материал: кино проектор, амьтны хоолны сагс, шидэт хайрцаг, тэжээвэр амьтдын тоглоом.

    Урьдчилсан ажил: гэрийн тэжээвэр амьтдын тухай үлгэр, үлгэр, шүлэг унших, амьтдын тухай ярих, "Гэрийн тэжээвэр амьтад" сэдвээр зураг үзэх, "Хэний хүүхдүүд?", "Энэ хэн бэ", "Хэн илүүц вэ" дидактик тоглоом тоглох.

    Хичээлийн явц: 1. Зохион байгуулалтын үе Хүүхдүүд танхимд орж дэлгэцийн өмнө зогсоно. Дэлгэц дээр "Муур зочдыг хүлээж байна" зураг байна. -Залуус аа, хар даа, хэн биднийг хүлээж байна? (муур) - Муурыг Мурка гэдэг. Түүнтэй мэндчилье. Сайн уу Мурка.

    Мурка муур биднийг найзуудтайгаа танилцуулахаар урьж байна. Та түүний найзуудтай уулзахыг хүсч байна уу?

    2. Гайхах мөч Муурын зулзага миау. “Мяу-мяу-мөө” - Өө, хэн мяулж байна вэ? (зулзага) - Тэр хаана байна? -Хоёулаа зулзагаа дуудъя: "Kis-kiss-kiss"

    3. Үндсэн хэсэг: (Дэлгэц дээр зулзагатай муурны гулсуур харагдана) -Хараач, Мурка зулзагаа оллоо. Тэр ямар ухаантай охин бэ! -Залуус, Мурка том, зулзага хар л даа? - Мурка яаж мяавдаг вэ? (чанга "Мяав") - Муурын зулзага яаж байна вэ? Муур хэнийг барьж байна вэ? Муур хаана амьдардаг вэ? - Мурка биднийг манаачтай уулзахыг урьж байна. Тэрээр хашааны эргэн тойронд алхаж, үржүүлгийн газар руу авирав. Тэр байшин руу чангаар хуцаж, түүнийг оруулахгүй - Энэ хэн бэ? (гөлөгтэй нохойны гулсуур) -Ямар нохой вэ? -Ямар гөлөг вэ? - Нохой яаж хуцдаг вэ? -Гөлөг яаж хуцдаг вэ? Нохой хүнд яаж тусалдаг вэ? -Нохой хаана амьдардаг вэ? (үржүүлгийн газарт) - Үргэлжлүүлье. Хамрын оронд - нөхөөс, Сүүлний оронд - дэгээ. Би шалбаагт хэвтэх дуртай. Тэгээд гонгиноод: "Ойнк-ойнк" (гахайн гахайн гулсуур) -Энэ хэн бэ? - Гахай чанга ярина: "Ойнк-ойнк" - Гахай яаж гонгиндог вэ? -Гахай хаана амьдардаг вэ? (амбаарт) - "Би-э, би-э, би-э!" Хэн ингэж хөхрөөд байгаа юм бэ? (ямаатай ямаа гулгах) - Сахалтай, эвэртэй том ямаа. -Тэгээд ямаа? (жижиг, эвэр харагдахгүй) - "Би!" ямаа ямаагаа дууддаг (бассисто гэж чанга дууддаг) - "Me-e!" - ямаа хариулдаг (нимгэн, чимээгүй гэж хэлдэг) - Хүн ямаанаас юу авдаг вэ? Ямаа хоёрт нь дуу дуулъя. "Ямаа" (Литвийн дуу) Би ямаа бол Ме-ке-ке, (тэд тойрог хэлбэрээр алхаж, гар барина) Би нугад алхаж байна. Хурц эвэр, ("эвэр" -ийг харуулах) Нимгэн хөлтэй. (хоёр хөл дээрээ үсрэх) Хилэн чих. (алгаагаар "чих" хийх) Маалинган хэл, (хүрзээр хэлээ харуулах) Маалинган сүүл ("сүүл"-ийг гараараа харуулах)

    Мурка муур сүүнд маш их дуртай гэж хэлэв. Бид эрүүл байхын тулд Мотли сүү өгөх болно .... (үнээ) - Үнээ том, гэхдээ тугал уу? -Үхэр эвэртэй, толгойгоо гөвж чаддаг. Тугал эвэртэй юу? (эвэр байхгүй, ургаж амжаагүй байна) - Үхэр чанга дуугаар, татсаар: "Мму-у-у-у" - Тэгээд тугал яаж унждаг вэ? -Миний араас "Мму-у-у-у, хэн нэгэнд сүү-у-у" гэж давт.

    Унагатай морин гулгах. Морь нь хүчтэй, нарийхан хөлтэй, өтгөн өтгөн дэлтэй, сэвсгэр сүүлтэй. Морь яаж хорсдог вэ? (“Би-яв-яв”) - Унага түүнд хэрхэн хариулдаг вэ? (би-би-өө)

    Биеийн тамир: - Залуус аа, "Морь" тоглоом тоглоцгооё - Би морьдоо хайртай, (Төсөөллийн морины толгойг алгаараа илбэх) Би үсийг нь зөөлөн самнана (дараа нь баруун, зүүн гарт) Би сүүлийг нь гөлгөр болгоно. самнах (сүүл дээр) Тэгээд би морьтой очиж уулзах болно. (Дугуйлан гүйж, өвдгөө өндөрт өргөв) "Хөөх, хөөх!" Бид хол явах болно. “Тррр! Зогс! Би моринд хэлнэ, би зогсооно. (Зогс)

    Бүх амьтад болон тэдний нялх хүүхдүүдтэй хамт гулс. -Залуус аа, манай муур Мурка хэдэн найзтай болохыг хараарай. - Энэ хэн бэ? - Тэд бүгд тэжээвэр амьтад. Гэрийн тэжээвэр амьтдыг хэн асардаг вэ?

    4 . Хаалга тогших. -Хэн нэгэн тогшиж байна. Хар даа, нэг гөлөг манайд "шидэт хайрцаг" барьж ирсэн. Залуус аа, гөлөг миний чихэнд хайрцагт тэжээвэр амьтдын тоглоом байгаа гэж хэлсэн. Тэднийг хооллох хэрэгтэй ч тэр хэнд юу өгөхөө мэдэхгүй, та бид хоёрыг түүнд туслаач гэж гуйдаг. Залуусаа бид тусалж чадах уу? Сайн байна, мал тэжээв. Гөлөг чамтай тоглохыг хүсч байна. Тоглоцгооё залуусаа? Тоглоом: "Хэн явсан бэ?"

    5. Төгсгөлийн хэсэг: Сайн байна уу, залуусаа, та Муркагийн муурны найзуудтай уулзсан, тэд намайг бүх зүйлийг зөв гэж дуудсан. Бид гөлөгт тэжээвэр амьтдыг тэжээхэд нь тусалсан, тэр үнэхээр баяртай байна, тэр бидэнд баярлалаа гэж хэлдэг. Та маш сайн ажилласан. "Мурка" гөлөг, мууртай баяртай гэж хэлээрэй.

    Хотын төсвийн сургуулийн өмнөх боловсрол боловсролын байгууллага « Цэцэрлэгерөнхий хөгжлийн төрөл №3 "Чебурашка" Мензелинскийн хотын дүүрэг

    Хийсвэрнээлттэй хичээл

    сэдвээр хоёрдугаар бага бүлэгт:

    "Тэжээвэр амьтад"

    Сурган хүмүүжүүлэгч: A.M. Исмагилов

    Мензелинск - 2015.01.28

    Үхэр.

    "Мүү-мүү-мүү! - муулах үхэр. - Долоовор хуруугаараа "эвэр" хийж, тойрог хэлбэрээр алх.

    Би Катя, Вова хоёрыг гомдоосон. - Тойрог эргүүлж, зүүн, баруун хоёр эргэлт хийнэ.

    Та сүү уухгүй юу? - Туузан дээр гараа, ууртай царай гарга.

    Зугт!" - Багаараа гүйх.

    (Н. Нищева)

    Тугал

    Бо-бу, хоёр үсрэлт.

    Би эвэртэй байна. Хуруунаас "эвэр".

    Бо-бу, хоёр үсрэлт.

    Би сүүлтэй. Гараас "сүүл" - арын ард.

    Бо-бу, хоёр үсрэлт.

    Би чихтэй. Алганаас "чих".

    Бо-бу, хоёр үсрэлт.

    Хуруунаас маш аймшигтай "Эвэр".

    Бо-бу, хоёр үсрэлт.

    Би чамайг айлгана. Тэд дэвсдэг.

    Бо-бу, хоёр үсрэлт.

    Би айж байна. "Тэвчих."

    (А. Введенский)

    Хоёр дахь бага бүлгийн нээлттэй хичээлийн тойм:

    "Бүжинд тусал"

    Боловсролын чиглэлүүдийг нэгтгэх:

    1. Бие бялдрын хөгжил.

    2. Танин мэдэхүйн хөгжил.

    3. Нийгэм - харилцааны хөгжил.

    4. Яриа хөгжүүлэх.

    5. Уран сайхны болон гоо зүйн хөгжил.

    Даалгаварууд:
    Биеийн хөгжил:
    - Хөдөлгөөний үндсэн төрлийг бүрдүүлэх, сайжруулах (үсрэх, мөлхөх).
    - Хүүхдийн тогтвортой сэтгэл санааны эерэг сайн сайхан байдал, идэвхтэй үйл ажиллагаанд хувь нэмэр оруулах.
    - Гарны жижиг булчинг бэхжүүлэхэд хувь нэмэр оруулна.

    Танин мэдэхүйн хөгжил:

    Хүрээлэн буй бодит байдалд танин мэдэхүйн сонирхлыг бий болгох.
    - Өнгөний талаархи мэдлэгийг нэгтгэх (цагаан, улбар шар, ногоон).
    -Дэлхий дээрх учир шалтгааны олон талт харилцааны дүрслэлийг нүдээр харах нөхцөлийг бүрдүүлэх.

    Нийгмийн болон харилцааны хөгжил:
    -Амьдралаас ойлгомжтой тохиолдлуудын талаар багшийн яриаг сонсох хүслийг хөгжүүлэх (цасны дундуур явах, бут сөөгийг мөлхөх гэх мэт).
    -Хүүхдийн амаар харилцах чадварыг хөгжүүлэх.
    - Хүүхдийн насанд хүрсэн хүнтэй сэтгэл хөдлөлийн утга учиртай харилцах харилцааг идэвхжүүлэх.

    Барилгын материалыг ашиглах чадварыг бий болгох, гүүр барихдаа түүнтэй хамтран ажиллах.
    - Хамтарсан богино даалгаварт бие биетэйгээ харилцах, зохицох чадварыг хөгжүүлэх.
    - Насанд хүрэгчидтэй харилцах явцад хүүхдийн тоглоомын бүтээлч сонирхлыг бий болгох.

    Сайхан сэтгэл, хариу үйлдэл үзүүлэх чадварыг төлөвшүүлэх.

    Уран сайхны болон гоо зүйн хувьд:

    Хүнсний ногооны stencils-ийг хөвөн ашиглан зөв будах чадварыг нэгтгэх.

    Өнгө хольж сур.
    -Хөгжүүлэх нарийн моторт ур чадваргар

    Яриа хөгжүүлэх:

    Уран зохиолын сонирхлыг хөгжүүлэх: оньсого, шүлэг, хүүхдийн шүлэг, үлгэр, хурууны тоглоом.

    Тодорхой ярьж сур, үг, хэллэг.

    Хүүхдийн үгсийн санг хөгжүүлэх, баяжуулах, идэвхжүүлэх.

    Урьдчилсан ажил:

    Тоглоом, эд зүйлтэй энгийн үйлдэл хийхдээ объектын хэлбэрт анхаарлаа хандуулахыг хүүхдүүдэд заах Өдөр тутмын амьдрал. Нэг ба олон объектын үзлэг. Дидактик тоглоомууд: "Бүлэгт ижил хэлбэрийн объектыг ол", "Хэн хаана амьдардаг", "Хэн яаж хашгирдаг вэ". "Хэн юу иддэг вэ", "Бүжинд зориулсан хувцас засах". r.n-тэй танилцсан. үлгэр "Заюшкинагийн овоохой", "Заюшкинагийн овоохой" үлгэрээс сэдэвлэсэн хүүхэлдэйн театр, чимэглэлийг үзэх, уран зураг үзэх (зун, намар, өвлийн улиралд ойд зэрлэг амьтад, ойд өвөл). "Теремок" үлгэрийг унших, "Теремок" үлгэрээс сэдэвлэсэн хүүхэлдэйн, ширээний театрууд, "Теремок" үлгэрийн жүжигчилсэн тоглолт. Зэрлэг амьтдын тухай оньсого. Амьтны тухай хүүхдийн шүлэг сурах. хурууны тоглоомууд.

    Материал ба тоног төхөөрөмж: тэмдэглэл; цагираг; салфетка; хүүхдийн тоогоор хөвөн, цагаан даавууны цасан шуурга; цаасаар хайчилж авсан байцаа, луувангийн stencils, барилгын материалын тоосго; дуу чимээ, сандлыг дуурайх тоглоомын галт тэрэг; туулай, зул сарын гацуур модыг картоноор хайчилж ав дидактик тоглоом"Бүжинг үнэгнээс нуу."

    Хичээлийн явц:

    Сурган хүмүүжүүлэгч:Өнөөдөр би бүлэгт очоод тэмдэглэл олсон! Уншицгаая. Хэрэв та оньсого тааварлавал хэн танд илгээснийг ойлгох болно.

    Туулайн оньсого.

    Энэ ой ямар амьтан бэ

    Би нарс модны доорх шон шиг босож,

    Тэгээд өвсний дунд зогсож байна - Чих чинь толгойноосоо том уу? (Туулай)

    Урт чих, хөвсгөр бөмбөг.

    Ухаантай үсэрдэг, лууванд дуртай. (Туулай)

    (Хариултанд - туулайн зураг).

    Сурган хүмүүжүүлэгч:Одоо тэмдэглэлээ уншъя.(Багш тэмдэглэлийн агуулгыг уншина) “Сайн уу залуусаа! Бүүжин танд бичиж байна. Харамсалтай нь зуны пальтогоо өвлийн пальтогоор сольж амжаагүй болохоор ханиад хүрээд өвдсөн. Тэд миний ах нартай уулзахаар амласан - туулай, гэхдээ тэд асуудалд орсон бололтой, тэдэнд туслаач!

    "Бүжинг үнэгнээс нуу" дидактик тоглоом

    Бөжин ойд алхаж байсан боловч гэнэт үнэг харав. Яах вэ, хурдан нуугдах хэрэгтэй. Ойролцоох мод ургаж байна. Гэхдээ үнэг анзаарахгүйн тулд ямар зул сарын гацуур модыг нуух вэ? Бүжинд гацуур модыг сонгоход нь тусал, түүний ард харагдахгүй. (Даалгаврыг гүйцэтгэх явцад багш хүүхдүүдээс яагаад жижиг эсвэл дунд гацуур мод аваагүй, харин хамгийн томыг нь сонгосон бэ гэж асуув.)

    Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, туулай өвчтэй байна. Ах дүү туулайнуудтайгаа хамт түүн дээр очиж, эрүүл байхын тулд юу хийх ёстойг хэлж өгье, мөн бидэнтэй хамт амттан (байцаа, лууван) авч явцгаая. Чи бэлэн? Тэгээд яв!

    Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, галт тэрэгний тасалбараа аваарай, тэр удахгүй манайд ирнэ. Вагонд суухын тулд тасалбарынхаа геометрийн дүрсийг нэрлэж, ижил геометрийн дүрс бүхий вагоноо олох хэрэгтэй. (Уурын зүтгүүрийн чимээ сонсогдоно) Манай шидэт галт тэрэг ирлээ. Удахгүй явцгаая.
    Хүүхдүүд:Явцгаая! (Залуус ээлжлэн геометрийн дүрсийг дуудаж, ижил нэртэй сандал дээр сууна)
    Галт тэрэг гүйж, шүгэлдэж байна

    Мөн дугуй нь тогшиж байна

    Чу-чу-чу, чүү-чу-чу

    Би бүгдийг ой руу аваачна ......

    Сурган хүмүүжүүлэгч:Хараач, бид цасаар бүрхэгдсэн голын дэргэд ирлээ. Энд ямар их цас байна! Цас ямар өнгөтэй вэ?
    Хүүхдүүд:Цас цагаан.
    Бүжин рүү очихын тулд голыг гатлах хэрэгтэй. Мөн голыг гатлахын тулд гүүр барих хэрэгтэй. (Хүүхдүүд тоосгон гүүр барьж, төсөөлж буй гол дээгүүр гатлана)
    асран хамгаалагч: Тэгээд бид голыг гатлав. Бидний өмнө өтгөн бутнууд байна.
    Бид эндээс гарч чадахгүй
    Энд та мөлхөх хэрэгтэй.
    (Цогруугаар мөлхөх)
    Сурган хүмүүжүүлэгч:

    Өө, бидний хөл ядарч байна

    Одоо жаахан амарцгаая! (Хожуул дээр суугаад хурууны гимнастик хий)
    Бөжингийн цагаан цув
    (цээжийг нь илбэх)
    Зөөлөн сарвуу.
    (Алгыг илэх)
    Чих нь урт цухуйдаг
    (Гараа толгой руу нь тавь - "туулайн чих")
    Толгойн орой дээр туулайнууд байдаг.
    (Баруун "чих", дараа нь зүүн "чих"-ийг хөдөлгөнө)

    Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, энд зайд бөжингийн байшин байна, гэртээ ирээрэй . (Тэд хаалгыг тогшсон боловч бөжин онгойхгүй, түлхэж, онгойлгов. Тэд асуув: туулай юу болсон бэ? Бүжин өвлийн хүрэмээ солих завгүй байсан. тэгээд тэр ханиад хүрээд өвдсөн.

    (Багш туулайг байцаа, луувангаар эмчлэхийг санал болгож, түүнийг эдгэрэхийн тулд тэд сагс руу харахад лууван, байцаа хүйтэнд хөлдөж, цагаан болсон байхыг харав).

    Сурган хүмүүжүүлэгч:Бид юу хийх хэрэгтэй гэж та бодож байна вэ?

    Хүүхдүүд:Өнгөтэй болгох.

    Сурган хүмүүжүүлэгч:Байцаа ямар өнгөтэй вэ?

    Хүүхдүүд:Ногоон байцаа.

    Сурган хүмүүжүүлэгч:Лууван ямар өнгөтэй вэ?

    Хүүхдүүд:Улбар шар лууван.

    Сурган хүмүүжүүлэгч:Бид ямар өнгөтэй будагтай вэ?

    Хүүхдүүд:Ногоон, улаан, шар өнгийн өнгөнүүд байдаг.

    Сурган хүмүүжүүлэгч:Улбар шар өнгийн будаг хийхийн тулд би шар, улаан будгийг холихыг санал болгож байна (та шар будаг дээр улаан будаг нэмэх хэрэгтэй - туршлага)

    (Хүүхдүүд өнгө холино).

    Сурган хүмүүжүүлэгч:Хүүхдүүд, түүнд зориулж лууван, байцаа өнгө. Эхэлцгээе.
    (Хүүхдүүд даалгавраа гүйцэтгэнэ: хөвөнг будаг руу дүрж, праймерын аргаар, хүнсний ногоог будна).

    Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, байцаа, луувангаа сагсанд хийнэ (байцаа - том, лууван - жижиг саванд).

    (Хүүхдүүд бөжинтэй харьцдаг, бөжин баяртай, эдгэрч, хүүхдүүдэд баярлалаа).

    Тусгал:
    Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, бид буцах цаг боллоо. (Бутан дундуур мөлхөж, гүүрээр гол гаталж, галт тэргэнд суу)

    Бүлэгт буцаж ирэхэд багш хүүхдүүдтэй хийсэн ажлын талаар ярилцдаг.
    Сурган хүмүүжүүлэгч:Хүүхдүүд ээ, бид өнөөдөр хаашаа явсан бэ?
    Хүүхдүүд:Бид ой руу явлаа.

    Сурган хүмүүжүүлэгч:Бид хэнд очсон бэ?

    Хүүхдүүд:Бид туулай руу явлаа.

    Сурган хүмүүжүүлэгч:Бид яагаад туулай руу явсан юм бэ?

    Хүүхдүүд:Хүүхдүүдийн хариулт (бүжинд туслах, туулайг лууван, байцаагаар эмчлэх, туулайг сэргээхэд тусалсан гэх мэт).

    Сурган хүмүүжүүлэгч:Бид өөр хэнд тусалсан бэ?

    Хүүхдүүд:Бид туулайнуудад үнэгнээс нуугдахад нь тусалсан.

    Сурган хүмүүжүүлэгч:Хүүхдүүд ээ, та юунд хамгийн их дуртай вэ? (Хүүхдийн хариулт). Сайн хийлээ. Та нар маш эелдэг хүүхдүүд, туулайг эдгэрэхэд нь тусалсан, тэр амралтаараа чам руу гүйх нь гарцаагүй).

    Хотын төсвийн сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага "Цэцэрлэг
    No202 "Гайхамшигт хот" Чехийн Чебоксары хот
    НЭГДСЭН ХИЧЭЭЛИЙН ТӨЛӨВЛӨГӨӨНИЙ ХУРААНГУЙ
    ХОЁРДУГААР БАГА БҮЛГИЙН ЯРИА ХӨГЖҮҮЛЭХЭЭР
    "ХАВРЫГ СЭРЭХ"
    Эмхэтгэсэн: багш
    1 мэргэшлийн ангилал
    Никитин
    Наталья Анатольевна
    Чебоксары, 2017 он.

    Яриа хөгжүүлэх нэгдсэн хичээлийн хураангуй
    хоёрдугаар бага бүлэгт
    "Хаврын сэрэлт".
    Зорилго: Хүүхдүүдэд А.Плещеевын "Хавар" шүлгийг танилцуулах, ойлгомжтой, зөв ​​зааж сургах.
    тусгаарлагдсан авиаг дуудах f.
    Хөтөлбөрийн даалгавар:
    Боловсролын:
    хүүхдүүдийг А.Плещеевийн "Хавар" шүлэгтэй танилцуулах;
    хаврын тухай хүүхдийн мэдлэгийг системчлэх;
    зэрлэг амьтдын амьдралын талаархи хүүхдийн мэдлэгийг нэгтгэх хаврын үе;
    оньсогоын утгыг ойлгож, хариултыг олж сурах;
    нэр үгийн үгсийн санг өргөжүүлэх;
    өгүүлбэрт тохирох үгсийг дасгал хийх.
    Хөгжиж байна:
    насанд хүрэгчид болон хүүхдүүдтэй чөлөөтэй харилцах чадварыг хөгжүүлэх;
    хуримтлуулсан мэдлэгийг харилцан ярианд ашиглах чадварыг хөгжүүлэх;
    сэтгэл хөдлөлийн хариу үйлдэл үзүүлэх;
    логик сэтгэлгээг хөгжүүлэх;
    хүүхдийн ажиглалт, анхаарал, бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх;
    хүүхдийн нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх.
    Боловсролын:
    амьд бүхнийг хайрлах, хүндлэх сэтгэлийг төлөвшүүлэх;
    уран зохиолд дурлах сэтгэлийг төлөвшүүлэх.
    Боловсролын нэгдсэн чиглэлүүд:
    1. Танин мэдэхүйн хөгжил
    Даалгавар: хаврын шинж тэмдгүүдийг үргэлжлүүлэн танилцуулах.
    2. Уран сайхны болон гоо зүйн хөгжил.
    Даалгавар: манна дээр хуруугаараа нарны дүрсийг хэрхэн бүтээхийг заах. Ажилтай танилц
    П.И.Чайковский “Улирал. Гуравдугаар сар"
    3. Бие бялдрын хөгжил.
    Зорилго: хүүхдийн эрүүл мэндийг хамгаалах, бэхжүүлэхэд дэмжлэг үзүүлэх.
    4. Нийгэм-харилцааны хөгжил
    Даалгаварууд: сурган хүмүүжүүлэгчийн асуултанд уялдаа холбоотой үргэлжлүүлэн заа.
    Үйл ажиллагаа:
    тоглоом
    Танин мэдэхүйн
    Мюзикл
    зураг
    Арга:
    Амаар - асуултын хариулт.
    Визуал - үзэх.
    Тоглоом - тоглоом.
    Зургийн - зурах.

    Тоног төхөөрөмж: хүүхэлдэй - Хавар, тоглоом Cockerel, аудио бичлэг P.I. Чайковскийн улирал. Гуравдугаар сар",
    маннатай таваг, хүүхэд бүрт SuJok бөмбөг.
    Урьдчилсан ажил: хүүхдүүдтэй хаврын тухай ярилцах, хаврын өөрчлөлтийг ажиглах
    алхах, хаврын тухай шүлэг унших, шүлэг цээжлэх, оньсого тааварлах, зураг үзэх
    болон чимэглэл.
    Хичээлийн явц:
    1. Зохион байгуулалтын мөч.
    Багш: Өглөөний мэнд залуусаа. Тантай дахин уулзаж байгаадаа баяртай байна. Чиний бүх юм
    өнөөдөр үнэхээр үзэсгэлэнтэй, дэгжин. Таны инээмсэглэлийг хараад би маш их баяртай байна.
    Хамтдаа дугуйлан зогсооцгооё,
    Бид сайн уу гэж хэлэх хэрэгтэй.
    "Сайн уу!"
    Сайн уу, нар, найз аа, (гараа дээш, "гар чийдэн")
    Сайн уу, хамар - гахай ( долоовор хуруухамар харуулах)
    Сайн уу хөвөн (уруул харуулах)
    Сайн байна уу шүд (шүдээ харуулах)
    Хөвөн "цохисон" ("цохих")
    Шүд "товшсон" ("товшилт")
    Бариулыг дээш өргөх (бариулыг дээш өргөх)
    Тэгээд тэд даллав (бид гараа даллав)
    Тэгээд одоо бүгд хамтдаа -
    "Сайн уу!" гэж хэлэв (найрал дуугаар сайн уу)
    Тэд хамтдаа суулаа.
    Хэн ч чанга биш үү?
    Би чамд нэг нууц хэлье
    Энэ нь сонирхолтой байх болно.
    2. Үндсэн хэсэг.
    Гэнэтийн мөч.
    Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, надад хэлээч, та өнөөдөр цэцэрлэгт ирсэн үү?
    хүйтэн, дулаан хувцасласан. (Хүүхдийн хариулт) Сайн байна! Урт өвөл эцэст нь дууслаа. Гэхдээ
    Хавар манайд яарахгүй, хүйтэн хэвээр байна. Магадгүй тэр унтаж байгаа эсвэл бидэн рүү очих замыг мартсан байх.
    Бид түүнийг дуудах хэрэгтэй. Тэгээд хэн бидэнд туслах вэ?
    Оньсого таахыг хичээ:
    Шувуу хашааны эргэн тойронд алхаж байна
    Өглөө хүүхдүүдээ сэрээдэг.
    Дээрээс нь хясаа
    Энэ хэн бэ ... (Cockerel)
    Сурган хүмүүжүүлэгч: Мэдээжийн хэрэг, энэ бол кокерел юм. Тэгээд тэр энд байна.
    Сайн уу Петяпетушок,
    Манай алтан хулуу.

    Хаврыг сэрээхэд тусална уу. Тэгээд хаваргүй бол бид дулаан нарыг харж чадахгүй: хүйтэн байна,
    ичмээр юм
    Сурган хүмүүжүүлэгч: (таазын хувьд) Мэдээжийн хэрэг, би туслах болно, би хавар, нарыг сэрээх болно. Хэрээ!
    Хавар, хавар, улаан!
    Ирээрэй, хавар, баяр хөөрөөр
    Баяр хөөрөөр, баяр хөөрөөр
    Агуу өршөөлөөр.
    P.I-ийн хөгжим. Чайковский "Улирал. Гуравдугаар сар". Хаврын хүүхэлдэйг авчирсан. унших
    А.Плещеевын "Хавар" шүлэг.
    Цас аль хэдийн хайлж, горхи урсаж,
    Хавар цонхоор үлээв ...
    Булшнууд удахгүй исгэрнэ,
    Мөн ой нь навчисаар хувцаслах болно!
    Сурган хүмүүжүүлэгч:
    Сайн байна уу эрхэм хавар аа
    Та анхилуун, тунгалаг юм
    Ой мод, нуга ногоорч ​​байна - эргэн тойрон дахь бүх зүйл үнэхээр үзэсгэлэнтэй.
    Хавар улаан, чи юутай ирсэн бэ?
    Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, хавар ирэхэд байгальд юу тохиолддог вэ?
    Хүүхдүүдийн хариулт.
    Сурган хүмүүжүүлэгч: Алексей Николаевич Плещеевийн шүлгийг дахин сонсоцгооё
    "Хавар".
    Шүлэгний ажил:
    1. Шүлэг танд таалагдсан уу?
    2. Энэ юу гэж хэлдэг вэ?
    3. Яруу найрагч хаврын ямар шинж тэмдгийг нэрлэдэг вэ?
    Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус бүх зүйлийг зөв нэрлэсэн бөгөөд хавар бороо орсоор байна. Өө бололтой
    эхэлдэг.
    Бороо
    Нэг унага, хоёрыг унага, (баруун гарын долоовор хуруугаараа алган дээр цохино
    Эхлээд аажмаар буурдаг
    Capcapcapcap. (алгаа таших)
    Дусал боловсорч эхлэв
    Дусал гүйцэх гэж. (баруун гарын долоовор хуруугаараа бид цохив
    баруун алган дээр хурдан хурдаар)
    Capcapcapcap. (гар хурдан алгадах)
    Шүхрээ нээцгээе
    Бид борооноос өөрийгөө хамгаалах болно. (Бид толгойноос дээш өргөгдсөн хурууны үзүүрийг холбодог).
    Сурган хүмүүжүүлэгч: За залуусаа, бороотой тоглоцгооё?
    "Нар ба бороо" тоглоом

    Нар гарлаа, зугаалцгаая. Бороо орж эхэлсэн тул бид гэрлүүгээ гүйв. (Суух
    сандал)
    Сурган хүмүүжүүлэгч: Хэн ч нороогүй юу? За яахав. Энэ хаврын бороо дэлхийг бүхэлд нь угааж,
    өвлийн хүйтний дараа түүнийг дулаацуулж, хорхой, аалз, ойн оршин суугчдыг сэрээдэг. Энд зараа байна
    зүүднээсээ сэрж, халуун усны булга дотроосоо мөлхөв. (зарааны зургийг үзүүлж байна)
    Та нар ч гэсэн бяцхан зараатай (СуЖок бөмбөг).
    Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, зараа яагаад өргөст толгой гэж нэрлэдэгийг надад хэлээч?
    Хүүхдүүдийн хариулт.
    Сурган хүмүүжүүлэгч: зараа бөмбөгөнд ороож, зүүгээ ил гаргаж, түүгээр өөрийгөө хамгаалдаг.
    Суджок зараа бөмбөгөөр массаж хийх.
    Зараа, зараа, зальтай зараа,
    Та бөмбөг шиг харагдаж байна.
    Ар талд нь зүү
    Маш их хурц.
    Хэдийгээр зараа жижиг боловч
    Тэр бидэнд өргөсийг үзүүлэв
    Мөн өргөс
    Тэд зараа шиг харагдаж байна.
    Сурган хүмүүжүүлэгч: Энд манай зараа байна. Залуус аа, манай зараа араас нь яваад байх шиг байна урт өвөл
    өлсөж байна. Бид тэднийг юугаар тэжээх вэ?
    Хүүхдүүдийн хариулт.
    Сурган хүмүүжүүлэгч: Мэдээжийн хэрэг, сүү. Зараа сүүний үнэрийг үнэртэж, баяр хөөрөөр хурхирав - f
    ffff. Тэд яаж хурхирсан бэ? (бүлэг, хувь хүн). Тэднийг аяганд сүү хийнэ
    (алга). Зараа идэж, наранд жаргахаар шийдэв. Залуусаа зурцгаая
    чи нар, туяаг хуруугаараа хуруугаараа.
    Манна дээр хуруугаараа зурах.
    З.Александрова "Хаврын мэндчилгээ"
    Аянга арван хоёр удаа цохив
    Тэгээд хажуу тийшээ зогсов.
    Байгаль нь тушаал өгсөн
    Хаврын мэнд хүргэе.
    Захиалга - шувууны интоорын цэцэг,
    Халгай хорон муу байх ёсгүй
    Бороо орохын тулд замуудыг шүүрээрэй
    Мөнгөн шүүр.
    Бут бүр уянгалаг байхын тулд
    Бүх шувууд илүү чанга дуулдаг
    Мөн нар үүлний цаанаас гарч ирдэг
    Мөн дулаацахад илүү хөгжилтэй!

    Сурган хүмүүжүүлэгч: Та ямар гайхалтай нартай вэ? Та нар бүгд чадах чинээгээрээ хичээсэн
    алдар, сайн хийсэн. За одоо баяртай гэж хэлэх цаг боллоо.
    3. Эцсийн хэсэг.
    Сурган хүмүүжүүлэгч:
    Хамтдаа гар барцгаая
    Бид бүгд баяртай гэж хэлэх хэрэгтэй.
    Баяртай, баяртай!
    Манайхаар дахин зочлоорой.
    Баяртай, баяртай!
    Хөгжилтэй тоглоцгооё.
    Сурган хүмүүжүүлэгч: Салахдаа Cockerel танд ийм дулаан нар өгөхийг хүсч байна.
    үүлэрхэг өдөр таныг дулаацуулахын тулд.
    Баяртай.

    Хоёрдугаар бага бүлгийн "Туулай өвдөж байна" сэдэвт нээлттэй хичээлийн тойм.


    Материалын тодорхойлолт:Би танд боловсролын бүх чиглэлийг хамарсан нээлттэй хичээлийн хураангуйг санал болгож байна. Энэ материал нь хоёрдугаар бага бүлгийн хүүхдүүдэд зориулагдсан.

    Боловсролын чиглэлүүдийг нэгтгэх:"Харилцаа", "Уран зохиол унших", "Уран сайхны бүтээлч байдал", "Хөдөлмөр", "Нийгэмшил", "Биеийн тамир", "Хөгжим", "Мэдлэг", "Эрүүл мэнд", "Аюулгүй байдал".
    Хүүхдийн үйл ажиллагааны төрлүүд: тоглоом, танин мэдэхүйн судалгаа, харилцааны, үр бүтээлтэй, уран зохиолын ойлголт.
    Даалгаварууд:
    1. Мэдлэг:
    1.1 Үндсэн өнгө (цэнхэр, шар, улаан, ногоон) тухай мэдлэгийг нэгтгэх.
    1.2 Геометрийн дүрсүүдийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх: тойрог, дөрвөлжин, гурвалжин.
    1.3 Дэлхий дээрх учир шалтгааны олон талт харилцааны дүрслэлийг нүдээр харах нөхцлийг бүрдүүлэх.
    2. Биеийн тамир:
    2.1 Хөдөлгөөний үндсэн төрлийг бий болгох, сайжруулах (үсрэх, мөлхөх) -ийг нэгтгэх.
    3. Эрүүл мэнд:
    3.1 Хүүхдийн тогтвортой сэтгэл санааны эерэг сайн сайхан байдал, идэвхтэй үйл ажиллагаанд хувь нэмэр оруулах.
    3.2 Гарны жижиг булчинг бэхжүүлэхэд хувь нэмэр оруулна.
    4. Харилцаа холбоо:
    4.1 Амьдралаас ойлгомжтой тохиолдлуудын талаар багшийн яриаг сонсох хүслийг хөгжүүлэх (гол гатлах, бутны дундуур мөлхөх гэх мэт).
    4.2 Хүүхдийн аман харилцаанд орох чадварыг хөгжүүлэхэд хувь нэмэр оруулна.
    4.3 Хүүхдийн насанд хүрсэн хүнтэй сэтгэл хөдлөлийн утга учиртай харилцах харилцааг идэвхжүүлэх.
    5. Уран зохиол унших:
    5.1 Багшийн үлгэр жишээг ашиглан ардын дуунаас жижиг хэсгийг тайзнаа тавих чадварыг хөгжүүлэх (чиргүүлээр найгах, туулайн хөдөлгөөн).
    6. Нийгэмшил:
    6.1 Барилгын материалыг ашиглах чадварыг бүрдүүлэх, түүнтэй хамт гүүр барих.
    6.2 Хамтарсан богино даалгаварт бие биетэйгээ харилцах, зохицох чадварыг хөгжүүлэх.
    6.3 Насанд хүрэгчидтэй харилцах явцад хүүхдүүдэд тоглоомын бүтээлч сонирхлыг бий болгох.
    7. Уран сайхны бүтээл:
    7.1 Хамтын самбар (орон) дээр лууванг болгоомжтой наахыг дэмжинэ.
    7.2 Гарны нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх.
    8. Аюулгүй байдал:
    8.1 Төсөөллийн гол дээгүүр гүүрээр гарахдаа хүүхдүүдийн болгоомжтой, болгоомжтой хандлагыг төлөвшүүлэх.
    9. Хөгжим:
    9.1 Сонсголын ойлголтыг хөгжүүлэх.
    9.2 Зүтгүүрийн дууг сонсох.
    10. Хөдөлмөр:
    10.1 Гүйцэтгэсэн ажлын үр дүнгийн талаар баяжуулах урам зориг (луувангаар дүүрсэн цэцэрлэг).
    Материал ба тоног төхөөрөмж: захидал бүхий дугтуй; өнгөт цаасаар хийсэн цэцэг, эрвээхэй, лууван, цэцэрлэгийн ор, өнгөт цаасаар хийсэн геометрийн дүрс бүхий цаас зурах; цагираг; сойз; цавуу; салфетка; гол мөрөн, цэнхэр даавууны урсгал; барилгын материалаас тоосго; дууг дуурайх тоглоомын галт тэрэг; сандал; хайрцагнаас хийсэн уурын зүтгүүр.

    Хичээлийн явц:

    Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд ээ, хараарай, тэд бидэнд захидал илгээсэн. Энэ нь хэнийх гэж та бодож байна вэ?
    Хүүхдүүд: Энэ бол туулайнаас ирсэн.
    Багш: За уншъя.
    Хүүхдүүд: Алив.
    (Багш захидлын агуулгыг уншиж, хүүхдүүдийг туулайд туслахыг урина)
    Хүүхдүүд: Туслаач!
    Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, галт тэрэгний тасалбараа аваарай, тэр удахгүй бидэнд ирнэ. Вагонд суухын тулд тасалбарынхаа геометрийн дүрсийг нэрлэж, ижил геометрийн дүрс бүхий вагоноо олох хэрэгтэй. (Уурын зүтгүүрийн чимээ сонсогдоно) Манай шидэт галт тэрэг ирлээ. Удахгүй явцгаая.
    Хүүхдүүд: Явцгаая! (Залуус ээлжлэн геометрийн дүрсийг дуудаж, ижил нэртэй сандал дээр сууна)
    Уурын зүтгүүр дуугарав
    Тэгээд тэр вагон жолооддог байсан
    - Чу-чу-чу, чүү-чу-чу,
    Би хол явна!
    Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, манай галт тэрэг цааш зогссонгүй. Өө, хар даа, бид цэцгийн нугад ирлээ. Энд маш олон сайхан цэцэг байна! Тэд ямар өнгөтэй болохыг хэлж чадах уу?
    Хүүхдүүд: Шар, улаан, цэнхэр, ногоон.
    Сурган хүмүүжүүлэгч Тиймээс эрвээхэй нисдэг
    Тэд цэцэг дээр суухыг хүсдэг.
    Тэд өнгө сонгох боломжгүй
    Алив, тэдэнд туслаач!
    (Эрвээхэй өгөх) Та эрвээхэйтэй ижил өнгийн цэцэг дээр эрвээхэй тарих хэрэгтэй.
    (Хүүхдүүд даалгавраа хийдэг)
    Сурган хүмүүжүүлэгч: Бүжинд хүрэхийн тулд та голыг гатлах хэрэгтэй. Мөн голыг гатлахын тулд гүүр барих хэрэгтэй. (Хүүхдүүд тоосгон гүүр барьж, төсөөлж буй гол дээгүүр гатлана)
    Сурган хүмүүжүүлэгч: Энд бид голын эрэг дээр байна. Бидний өмнө өтгөн бутнууд байна.
    Бид эндээс гарч чадахгүй
    Энд та мөлхөх хэрэгтэй.
    (Цогруугаар мөлхөх)
    Тэгээд одоо урсгал
    Үсэрнэ үү, найз минь!
    (Багш харуулж, хүүхдүүд бүх хөдөлгөөнийг давтана)
    Сурган хүмүүжүүлэгч: Өө, ядарсан байна, жаахан амарцгаая! (Хивс дээр суугаад хурууны гимнастик хий)
    Бөжингийн цагаан цув
    (цээжийг нь илбэх)
    Зөөлөн сарвуу.
    (Алгыг илэх)
    Чих нь урт цухуйдаг
    (Гараа толгой руу нь тавь - "туулайн чих")
    Толгойн орой дээр туулайнууд байдаг.
    (Баруун "чих", дараа нь зүүн "чих"-ийг хөдөлгөнө)
    Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, хараарай, тэнд туулайн байшин байна. Түүн рүү явцгаая. Бөжин өвдөж байсан ч цэцэрлэгээ луувангаар залхаасангүй. Явж түүнийг шоолж үзье. Та луувангаа нааж, цэцэрлэгт наах ёстой бөгөөд манай бөжин эмнэлгээс буцаж ирэхэд тэр бидний ажилд баяртай байх болно. Эхэлцгээе.
    (Хүүхдүүд даалгавраа хийдэг).
    Тусгал:
    Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, бид бүлэгтээ буцах цаг боллоо. Тэнд шидэт хөдөлгүүр ирлээ.
    (Тэд зүтгүүрийн чимээн дор сандал дээр суугаад хийсэн ажлынхаа талаар ярилцаж эхлэв)
    Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд ээ, бид өнөөдөр хаашаа явсан бэ?
    Хүүхдүүд: Ойд туулайд туслаарай.
    Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд ээ, бидэнд ямар саад бэрхшээл тулгарсан бэ?
    Хүүхдүүд: Тэд цэцэг дээр эрвээхэй тарьж, гүүр хийж, бут сөөг дээгүүр мөлхөж, горхи дээгүүр үсэрсэн.
    Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна уу, залуусаа, бид бүлэгт ирлээ, чиргүүлээс гар. Таны ажилд баярлалаа.

    Багаева Наталья Борисовна
    Боловсролын байгууллага: ChDOU "Оросын төмөр зам" ХК-ийн 111-р цэцэрлэг
    Ажлын байрны товч тодорхойлолт:Хүүхдүүдийн уялдаа холбоотой яриаг хөгжүүлэх, хүрээлэн буй орчинтой танилцах.
    үлгэрийн баатруудтай харьцах чадварыг бий болгох; танил үлгэрийг эргэн санах - "Цагаан гаатай хүн" харааны зураг дээр үндэслэн үлгэрийн өрнөлийн талаар асуусан асуултуудыг сонсож, ойлгох чадварыг бий болгох, тэдэнд хариулах; хүүхдийн үгсийн санг баяжуулах - ялгах Гадаад төрхамьтад, тэдгээрийг зөв дуудах; анхаарал, ой санамж, сэтгэхүй, моторт үйл ажиллагааг хөгжүүлэх; гарны нарийн моторт ур чадвар; зэрлэг амьтдын тухай оньсого тайлах чадвар; яриаг идэвхжүүлэх, найрсаг харилцааг хөгжүүлэх, үлгэр сонирхох, хамтарсан бүтээлч үйл ажиллагаанд оролцох; мөн тусламж хэрэгтэй байгаа найздаа туслах хүсэл.

    Нийтэлсэн огноо: 2018-11-06 Багаева Наталья Борисовна ChDOU "Оросын төмөр зам" ХК-ийн 111-р цэцэрлэг Хүүхдүүдийн уялдаа холбоотой яриаг хөгжүүлэх, хүрээлэн буй орчинтой танилцах. үлгэрийн баатруудтай харьцах чадварыг бий болгох; танил үлгэрийг эргэн санах - "Цагаан гаатай хүн" харааны зураг дээр үндэслэн үлгэрийн өрнөлийн талаар асуусан асуултуудыг сонсож, ойлгох чадварыг бий болгох, тэдэнд хариулах; хүүхдийн үгсийн санг баяжуулах - амьтдыг гадаад төрхөөр нь ялгах, зөв ​​нэрлэх; анхаарал, ой санамж, сэтгэлгээ, моторт үйл ажиллагааг хөгжүүлэх; гарны нарийн моторт ур чадвар; зэрлэг амьтдын тухай оньсого тайлах чадвар; яриаг идэвхжүүлэх. найрсаг харилцааг хөгжүүлэх, үлгэр сонирхох, хамтарсан бүтээлч үйл ажиллагаанд оролцох; мөн тусламж хэрэгтэй байгаа найздаа туслах хүсэл.

    Нийтлэлийн гэрчилгээг харах


    "Хөгжилтэй аялал" хоёрдугаар бүлгийн нээлттэй хичээл

    "Хөгжилтэй аялал" хоёрдугаар бүлгийн нээлттэй хичээл

    Зорилтот: Хүүхдүүдийн уялдаа холбоотой яриаг хөгжүүлэх, хүрээлэн буй орчинтой танилцах.

    Даалгаврууд:

    Боловсролын : үлгэрийн баатруудтай харьцах чадварыг бий болгох; танил түүхийг санаарай « Колобок » харааны зураг дээр үндэслэн үлгэрийн өрнөлийн талаар асуусан асуултуудыг сонсож, ойлгох чадварыг бий болгох, тэдэнд хариулах; хүүхдийн үгсийн санг баяжуулах - амьтдыг гадаад төрхөөр нь ялгах, зөв ​​нэрлэх;

    Боловсролын: анхаарал, ой санамж, сэтгэхүйн моторт үйл ажиллагааг хөгжүүлэх; гарны нарийн моторт ур чадвар; зэрлэг амьтдын тухай оньсого тайлах чадвар; яриаг идэвхжүүлэх.

    Боловсролын: найрсаг харилцааг хөгжүүлэх, үлгэр сонирхох, хамтарсан бүтээлч үйл ажиллагаанд оролцох; мөн тусламж хэрэгтэй байгаа найздаа туслах хүсэл.

    Материал ба тоног төхөөрөмж :

    Зөөврийн компьютер

    Чихмэл тоглоом: боов, туулай, чоно, баавгай, үнэг

    жижиг байшин

    Геометрийн дүрсүүд (модуль)гурвалжин, дөрвөлжин

    зэрлэг амьтдын зураг,

    урьдчилсан ажил :

    Үлгэр унших « Колобок » , "Ряба тахиа", "Манжин", "Туулай ба үнэг", "Теремок"

    үлгэрийн чимэглэлийг үзэх, хүүхдийн шүлэг сурах, хурууны гимнастик, биеийн минут.

    Хичээлийн явц:

    - Залуус аа, харагтун, өнөөдөр бидэнд зочид ирлээ.

    Тэдэнд мэндчилгээ дэвшүүлье.

    Хүүхдүүд мэндчилж байна.

    асран хамгаалагч: Сайн хийлээ!
    (Хүүхдүүд тойрог дээр зогсдог) .

    Бид тойрог хэлбэрээр цугларав.

    Би чиний найз, чи бол миний найз

    Гараа чанга атга (дээш өргөх)

    Тэгээд бид бие бие рүүгээ инээмсэглэнэ

    асран хамгаалагч: Залуус аа, та үлгэрт дуртай юу?

    Хүүхдүүд: Тийм ээ

    асран хамгаалагч: Та ямар үлгэр мэддэг вэ?

    Хүүхдүүд: « Колобок » , "Манжин", "Маша ба баавгай" гэх мэт.

    асран хамгаалагч: Сайн хийлээ. Өнөөдөр би үлгэрийн баатартай уулзлаа!

    асран хамгаалагч: Тэгээд хэн бэ, та таах хэрэгтэй.

    Тэр өвөөгөө орхисон

    Тэгээд тэр эмээгээ орхисон.

    Түүнд бүдүүлэг тал бий.

    Энэ нь амттай юм… (колобок)

    асран хамгаалагч: Тийм шүү залуусаа. Энд бид бүгдийг хөгжилтэй аялалд урих боов байна.
    Хүүхдүүд тойрог дээр зогсож, колобоктой хамт дугуйлан хөгжимд ордог.

    асран хамгаалагч: өнхрөх, өнхрөх боов ... мөн бид бүгд түүний ард байна ...
    Энд бид ойд байна.
    Мөн ойд салхи үлээдэг. Эхлээд чимээгүйхэн (хүүхдүүд болон багш нар салхины аяыг дуурайдаг), дараа нь хүчтэй ( хүүхдүүд, багш нар салхийг төлөөлдөг )

    Сурган хүмүүжүүлэгч:
    Хараач, хэн нэгний чих нь удаан цухуйж байна.

    Тэр лууван идэх дуртай
    Дээд талд цухуйсан чих,
    Манай ичимхий харайгч

    Хүүхдүүд ээ, энэ хэн бэ? ...

    - хүүхдийн хариулт (туулай)

    асран хамгаалагч: Тийм шүү, бөжин.
    Хүүхдүүд: Сайн уу, бөжин!

    асран хамгаалагч: Залуус аа, бүгдээрээ бөжинтэй хамт тоглоцгооё.

    Биеийн тамирын минут

    (хөгжмийн дагалдан)

    Саарал туулай суугаад чихээ хөдөлгөж байна ......

    Сурган хүмүүжүүлэгч:Тиймээс бид тоглосон бөгөөд колобок аялалаа үргэлжлүүлэхийг санал болгож байна.
    Хүүхдүүд тойрог дээр зогсож, колобоктой хамт дугуйлан хөгжимд ордог.

    асран хамгаалагч: Өө, залуусаа, би хэн нэгнийг сонсож байна, өөр хүн энд байна ..

    Тэр үнэг шиг жаахан харагдаж байна
    Тэр ойд удаан хугацаагаар тэнүүчилж,
    Ууртай - "шүдээ дар"
    Тэр өлссөн саарал ...... (чоно)

    асран хамгаалагч: Өө, чоно үнэхээр суугаад бид бүгдийг хардаг.

    асран хамгаалагч: Чоно золгүй явдал тохиолдож, тэр дүрсүүдээс байшин цуглуулж, хүчтэй салхи байшингуудыг эвдэж, олон өнгийн дүрсээс эвлүүлэхэд нь туслахыг биднээс гуйв.
    Чоно ямар хэлбэртэй вэ?
    хүүхдийн хариулт (дөрвөлжин ба гурвалжин)

    Хүүхдүүд геометрийн хэлбэрүүд-модулуудаас байшин угсардаг (дөрвөлжин ба гурвалжин өөр өөр өнгө, өнгийг нэрлэ)

    Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн залуус чононд тусалсан.

    асран хамгаалагч: Хэний хөлийн мөр ийм том байгааг хараарай (савуу)

    Болхи, болхи
    Тэр үүрэндээ сарвуугаа хөхнө.
    Энэ хэн бэ, хариулна уу
    Тийм ээ, мэдээжийн хэрэг…. (баавгай)

    (нүүрнээс гарах)

    асран хамгаалагч: Залуус аа, надад хэлээч, баавгай зэрлэг үү эсвэл тэжээвэр амьтан уу?

    Хүүхдүүд: зэрлэг.
    асран хамгаалагч: Надад хэлээч, өөр ямар зэрлэг амьтдыг мэддэг вэ?

    Хүүхдүүд: хүүхдүүдийн хариулт

    Сурган хүмүүжүүлэгч: Гэхдээ баавгайд найз нөхөд, ойн амьтдын зураг бий. Зураг дээрх амьтныг зааж, нэрлээрэй.
    (4-5 хүүхэд ганцаарчилсан ажил)

    асран хамгаалагч: Сайн байна, та бүх амьтдыг зөв харуулж, нэрлэсэн байна.

    асран хамгаалагч: Үлгэрт үнэг боов идсэн бөгөөд энэ үнэг эелдэг, үзэсгэлэнтэй, сэвсгэр юм.
    Тэр сарвуугүй, гэхдээ зөөлөн ... (хүүхдийн хариулт) ... сарвуу
    Үнэг нь сүүлгүй, харин сэвсгэр ……….. сүүлтэй
    Тэр чихгүй, гэхдээ жижиг чихтэй
    мөн түүний нэр зүгээр нэг үнэг биш, харин үнэг юм.
    Түүний энхрий нэр хэн бэ? (2-3 хүүхдэд хариулах)

    асран хамгаалагч: За үнэг сэтгэл хангалуун байсан, бид түүнийг энхрийлэн нэрлэсэн.

    Залуус аа, энд аль хэдийн өвөө эмээгийн овоохой бий.
    Тэд биднийг хүлээж байсан. (Бид бүгд хамтдаа гэрт очдог)
    Сурган хүмүүжүүлэгч:Энд таны боовны нуруу байна.

    Мөн өвөө эмээ нар бидэнд амттан бэлдсэн (сагстай чихэр үзүүл)

    асран хамгаалагч: Ингээд бид колобоктой хөгжилтэй аялалаа дуусгалаа.

    Одоо тантай хамт санаж явцгаая:

    Өнөөдөр бид хэнтэй уулзсан бэ? (туулай, чоно, баавгай, үнэг)
    Та чононд яаж тусалсан бэ? (байшингуудыг нугалав)
    Бид баавгайтай хэрхэн тоглосон (ойн амьтдыг таамагласан)
    Бид үнэгийг хэрхэн дүрсэлсэн бэ (хайртайгаар нэрлэдэг; чих биш гэх мэт ....)


    асран хамгаалагч: Өнөөдөр та нар бүгд гайхалтай байсан!!!
    Бид бусад үлгэрийн баатруудтай хамт олон олон аялал хийх болно!

    . .

    Үүнтэй төстэй нийтлэлүүд
     
    Ангилал