• Гутлын сэдэвтэй хүүхдийн сонирхолтой зургууд. Ахлах бүлэгт хувцас, гутал, малгай зурах: олон төрлийн сэдэв, хичээл явуулах арга. "Хувцас ба гутал" сэдэвт илтгэл

    02.11.2021

    Светлана Рысакова
    "Гутал алхагч" уран сайхны болон гоо зүйн хөгжлийн талаархи GCD-ийн конспект (дунд бүлэг)

    Дунд бүлгийн хүүхдүүдтэй "ГУЗАЛЬ ХУРДАН" зургийн урлаг, гоо зүйн хөгжлийн шууд боловсролын үйл ажиллагааны тойм.

    Эмхэтгэсэн: дээд зэрэглэлийн сурган хүмүүжүүлэгч Рысакова Светлана Викторовна

    Улсын төсөвт сургуулийн өмнөх боловсрол боловсролын байгууллага ЦэцэрлэгКрасногвардейский дүүргийн 85 хосолсон үзэмж

    Зорилтот:Хүүхдүүдийн гутлын талаарх ойлголтыг өргөжүүлэх.

    Даалгаварууд:

    1. Гайхамшигтай гутал, тэдгээрийн функцийг танилцуулах;

    2. Гутал, түүний эд ангиудын зориулалтын талаарх мэдлэгийг үргэлжлүүлэн бүрдүүлэх;

    3. Гутлыг улирлын дагуу ангилах чадварыг бүрдүүлэх: өвөл, зун, намар;

    4. Үгийн санг өргөжүүлэх;

    5. Гуашаар зурах ур чадвараа сайжруулах;

    6. Нарийвчлал, бие даасан байдлыг төлөвшүүлэх.

    Тоног төхөөрөмж:жинхэнэ, гайхалтай гутал бүхий зураг, байгалийн гутал, гуашь, сойз, тосон даавуу, хүүхэд бүрийн гуталны контурын хэвлэмэл, хээ төрлийн лавлагаа зураг (тойрог, цэг, долгионы шугам, шулуун шугам).

    хөдөл боловсролын үйл ажиллагаа:

    1. Зохион байгуулалтын мөч. Гутлын тухай оньсого.

    Хүүхдүүд таамаглаж байна. Багш зураг тавьдаг.

    Бид үргэлж хамт алхдаг

    Ах нартай адилхан.

    Бид оройн хоолонд байна - ширээн доор,

    Мөн шөнө - орны доор.

    (гутал)

    Зуны улиралд таны хөл дээр юу байдаг вэ? -

    Зуны улиралд гуталтай халуун байна!

    Хөлийг нь баярлуулахын тулд

    Би тэгнэ.

    (Шаахайн)

    Та тэдгээрийн дотор хоёр хөлөө нуудаг -

    Мөн хүйтэнд гүйж алхаарай.

    (эсгий гутал)

    Гутал биш, гутал биш

    Гэхдээ тэд бас хөлөөр өмсдөг.

    Бид өвлийн улиралд тэдэн дээр гүйдэг:

    Өглөө сургууль руугаа

    Өдөр - гэр.

    (эсгий гутал)

    Хэрэв бороо орж байвал бид харамсахгүй -

    Бид шалбааг дундуур ухаалгаар цацдаг.

    Нар туяарах болно -

    Бид өлгүүрийн доор зогсож байна.

    (Резинэн гутал)

    Цас. Хөлдөөсөн хөл.

    Бид хувцаслах хэрэгтэй.

    (гутал)

    Хөл дээрээ юу өмсөх вэ

    Үсрэх, үсрэх үү?

    Хөл хавагнахгүйн тулд

    Та юу өмсөх хэрэгтэй вэ?

    2. Хичээлийн сэдвийг илтгэх.

    Хүүхдүүд ээ, өнөөдөр бид гуталтай үргэлжлүүлэн танилцах болно (тэд яагаад бидэнд хэрэгтэй вэ, юу болдог вэ, мөн бид гайхалтай гутлын талаар суралцах болно.

    Багш хүүхдүүдэд үзүүлэв янз бүрийн төрөлгутал, гутал дээр хоншоор, цахилгаан товч, ул, өсгий байгаа эсэхэд хүүхдийн анхаарлыг хандуулдаг.

    Тэр гутал нь зуны улиралд өмсдөг зуны гутал (зуны гутал - шаахайн, шаахай, өвлийн - гутал, эсгий гутал, намрын - гутал, гутал зэргийг харуулсан зургуудыг харуулж байна. Гутал нь гайхалтай (гутал, явган гутал, болор гутал) гэж мэдээлэв. ) Үлгэрийг эргэн сана, зургийг хар.

    4. Тайлбар толь бичгийн ажил. Үг тоглоом "Нэр нь юу вэ?" (нэхсэн тор, цахилгаан товч, өсгий, ул)

    5. Биеийн тамирын "Гутлын салат"

    Би хэнгэрэг тогших болно, хэнгэрэг чимээгүй болмогц та гутлаа аль болох хурдан хайж олоод байрандаа зогсох болно, хэнгэрэг дахин дуугарахад та гутлаа хайж чадахгүй. Ялагч бол гутлаа хамгийн хурдан олж чадсан хүн юм.

    6. Зурах

    Хүүхдүүд ээ, чимээгүйхэн, чимээгүйхэн суу - цэвэрлэгээнд хөдөлмөр ирлээ.

    Олон өнгийн, будсан гайхалтай хувцастай.

    Биднийг айлгахгүйн тулд ид шид бидэнд ирсэн ...

    Залуус аа, хар даа, энд алхах гутал байна. Тэд юу вэ? Тэд тод биш. Бүгдээрээ гайхалтай гутлынхаа загварыг гаргацгаая. Бидэнд юу хэрэгтэй вэ?

    Ямар загварууд байдгийг санаж байна уу? (Лавлах зураг)

    Бид хаанаас эхлэх вэ?

    Эхлээд бид том элементүүдийг зурж, дараа нь жижиг хэсгүүдийг зурах болно.

    Будаг бүрийн дараа сойзоо сайтар зайлахаа мартуузай.

    Хүүхдүүд зурдаг.

    7. Дүгнэж байна

    Залуус аа, гутал гэж юу вэ?

    Бидэнд яагаад хэрэгтэй байна вэ?

    Ямар гутал вэ?

    Та ямар зуны гутал мэддэг вэ?

    Ямар өвлийн гутал вэ?

    Намрын ямар гутал байдаг вэ?

    Та ямар гайхалтай гутал мэддэг вэ?

    Материалыг нэгтгэхийн тулд багш хүүхдүүдэд бие даасан үйл ажиллагааг санал болгож болно.

    1. Дидактик тоглоом"Лотто" дэлгүүр ". Зорилго: хүүхдийн гутлын талаархи мэдлэг, зөв ​​зургийг ялгах, олох чадварыг нэгтгэх; анхаарлыг хөгжүүлэх; толь бичгийг идэвхжүүлэх; хүүхдүүдэд дүрмээр тоглохыг заах, манлайлах.

    2. Төрөл бүрийн гутлыг өнгөт харандаа, лав өнгийн харандаагаар будах.

    Холбогдох хэвлэлүүд:

    Сэдэв: Загас. Зорилго: Байгалийн шавраас загас баримал хийх чадварыг бий болгох. Даалгавар: Хүүхдүүдийн татах, тэгшлэх, хүлээн авах чадварыг бий болгох.

    Уламжлалт бус техникээр уран сайхны болон гоо зүйн хөгжлийн (зурах) нэгдсэн GCD-ийн хураангуй - будаг, холих.

    "Дымково цацагт хяруулын зураг" чимэглэлийн зургийн талаархи GCD-ийн хураангуй.Бэлтгэл шатанд урлаг, гоо зүйн хөгжлийн шууд боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй (гоёл чимэглэлийн зураг).

    Сэдэв: Хавтан Зорилго: Байгалийн шавраас хавтан баримал хийх чадварыг бий болгох. Даалгавар: Хавтан баримал хийх дасгал хийх, загварчлах арга техникийг дадлага хийх:.

    Уран сайхны болон гоо зүйн хөгжлийн талаархи GCD-ийн конспект (зураг) "Туг далбаагаар чимэглэсэн автобус" (ахлах бүлэг)"Туг далбаагаар чимэглэсэн автобус" сэдвээр уран сайхны болон гоо зүйн хөгжлийн талаархи GCD-ийн конспект (зураг). (ахлах бүлэг) Даалгавар: 1. Засах.

    Хөтөлбөрийн агуулга: 1. Хүүхдийг хэвлэх арга техниктэй үргэлжлүүлэн танилцуулж, хиймэл хэрэгслийг лац болгон ашиглахыг заах -.

    Хотын төсвийн сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага

    "Нөхөн төлбөрийн төрлийн 21-р цэцэрлэг"

    Боловсролын чиглэлийг хэрэгжүүлэхэд чиглэсэн боловсролын шууд үйл ажиллагааны тойм

    "Уран сайхны бүтээлч байдал"

    (ин ахлах бүлэгхэл ярианы бэрхшээлтэй хүүхдүүдэд зориулсан)

    "Хаврын гутал" зураг

    Эмхэтгэсэн:

    Фомина

    Ирина

    Александровна

    Снежинск 2012-2013 он

    Даалгаварууд:

    "Уран сайхны бүтээлч байдал" боловсролын чиглэлээр

    • Ажилдаа 3 өнгө (шар, ногоон, цэнхэр) хэрэглэж сур.
    • Хүүхдэд будсан утас ашиглан хэв маягийг бий болгох санааг хөгжүүлэх.
    • Загварын элементүүдийг маягтын дагуу байрлуулж сур.
    • Зурах техникийг утас ашиглан засаарай.
    • уран сэтгэмж, уран сайхны амтыг хөгжүүлэх.

    "Харилцаа холбоо" боловсролын чиглэлээр

    "Гутал" сэдвээр толь бичгийг засах

    Хүүхдүүдийн асуултанд бүрэн өгүүлбэрээр хариулах чадварыг бэхжүүлэх.

    Ярианы үед олон тооны нэр үг хэрэглэж сур.

    "Нийгэмшил" боловсролын чиглэлээр

    Гуталд хүндэтгэлтэй хандахыг төлөвшүүлэх

    "Танин мэдэхүй" боловсролын салбарт

    Хүүхдүүдийн гутлын талаархи мэдлэгийг нэгтгэх

    Хөгжүүлэх нарийн моторт ур чадваргар

    "Эрүүл мэнд" боловсролын чиглэлээр

    Хурууны гимнастик ашиглан хүүхдийн бие бялдар, сэтгэцийн эрүүл мэндийг хадгалах, бэхжүүлэх.

    "Биеийн тамир" боловсролын чиглэлээр

    Бөмбөгтэй тоглохдоо ур чадвар, нүдийг хөгжүүлэх

    Хүүхдийн нэгдмэл шинж чанарууд: сониуч зан, сэтгэцийн болон ярианы идэвх, бие даасан байдал, харилцан ярианы чадвар, зан төлөвийг хянах чадварыг бий болгох.

    Арга, техник Соронзон бичлэг, дүрслэл үзэх, "Зоригтой оёдолчин" дидактик тоглоом "Өнгөт утас" дидактик тоглоом, дээжийн шинжилгээ, үзүүлэн, хурууны гимнастик, бүтээлийн үзэсгэлэн.

    Эрүүл мэндийг хэмнэх технологи: хурууны гимнастик (Сужок бөмбөг)

    Хувь хүний ​​ажил: Ваня, Артем - будгийн өнгө сонгоход тусална

    Ялгаварласан хандлага:1 дэд бүлгийн хувьд - 2 өнгө санал болгож байна

    Шууд боловсролын үйл ажиллагааны явц

    1. Зохион байгуулалтын мөч:

    Багш: Сайн байна уу залуусаа!

    Тэд бие бие рүүгээ харж, нүд ирмэж, чимээгүйхэн суув ...

    (Хаврын дуутай бичлэг асаалттай байна:)

    Сарын гурван хүү

    Надад шидтэнгүүд бий

    Яг л бусдын адил.

    Тэдэнд хаврын олон өдөр.

    Одоо санаарай, энэ бол 3, 4, 5-р сар.

    Хүн бүр найзынхаа дараа найзалдаг.

    Тэд хайрлаж, таньдаг.

    2. Үндсэн хэсэг

    (Хүүхдэд өвөл, зун, хавар гэх мэт зүйлсийг санал болгодог), та хаврын улиралд өмсөж болох хувцсыг сонгож, хүүхдүүдийн аль нэгийг нь хувцаслах хэрэгтэй.

    Сурган хүмүүжүүлэгч: - Энэ бүгдийг нэг үгээр яаж нэрлэх вэ?

    Хүүхдүүд: - хувцас

    Сурган хүмүүжүүлэгч: Хавар юу өмсөж болох вэ?

    (Зураг харна уу).

    Сурган хүмүүжүүлэгч: - Хараач, хариул, бид эдгээр зүйлийг авсан уу?

    Багш: Бид юу мартсан бэ?

    Хүүхдүүд: - гутал

    Хүүхдүүдэд эсгий гутал, шаахай, шилэн гутал, шаахай, хуванцар гутал, резинэн гутал, гутал зэргийг сонгох боломжтой.

    Багш: Энэ бүхэн юу вэ?

    Хүүхдүүд: - гутал

    Сурган хүмүүжүүлэгч: - Та хаврын гуталнаас юу санал болгох вэ, яагаад?

    Хүүхдүүд: - резинэн гутал

    Сурган хүмүүжүүлэгч: Яагаад гутал өмсөж болохгүй гэж?

    Хүүхдүүд: - Энэ бол өвлийн гутал

    Сурган хүмүүжүүлэгч: Яагаад арьсан шаахайнууд болохгүй гэж?

    Хүүхдүүд: - Хавар тэдэнд хүйтэн байх болно

    Сурган хүмүүжүүлэгч: - Та болор гутал өмсөж болохгүй гэж үү?

    Хүүхдүүд: Тэд шилээр гутал хийдэггүй.

    Сурган хүмүүжүүлэгч: - Яагаад гутлыг ингэж нэрлэдэг вэ?

    Хүүхдүүд: - учир нь тэд болороор хийгдсэн байдаг.

    Хүүхдүүд хаврын зураг дээр гутал хавсаргадаг.

    Сурган хүмүүжүүлэгч: -Залуус аа, хэрэв та гутлын дизайнер байсан бол юу нэмэх байсан бэ?

    3. Дээжийн шинжилгээ:

    Сурган хүмүүжүүлэгч: - Өнөөдөр бид хаврын гутлын загварыг гаргах болноүүнийг хийсэн.

    Багш: Танд таалагдаж байна уу?

    Сурган хүмүүжүүлэгч: - Би ажилдаа хэдэн өнгө ашигласан бэ?

    Хүүхдүүд: - 3 өнгө

    Сурган хүмүүжүүлэгч: - Би үүнийг юу зурсныг хэн тааж чадах вэ? Сурган хүмүүжүүлэгч: - Загвар хэрхэн байрладаг вэ?

    Сурган хүмүүжүүлэгч: - Гэхдээ ажил эхлэхийн өмнө бид тантай хамт дадлага хийх болно. "Хаврын утас" тоглоом явагдаж байна.

    4. Будагтай ажиллах.

    Сурган хүмүүжүүлэгч: -Утаснуудаа будганд дүрж, хэв маягийг загвар дээр болгоомжтой байрлуулна.дараа нь цаасаар хучиж, гараар индүүднэ. Хуудас ба утасхасагдсан байна. Үүнтэй ижил зүйлийг өөр өнгийн будгаар хийдэг.

    5. Доод шугам:

    Сурган хүмүүжүүлэгч: - Та ямар гайхалтай ажил хийснээ хараарай.

    Сурган хүмүүжүүлэгч: - Хаврын гутал өмсөж үзье.


    Зорилго:

    Энэ сэдвээр хүүхдүүдийн мэдлэгийг өргөжүүлж, үгсийн санг баяжуулах.

    Хүүхдүүдийг "хос" гэсэн ойлголт, "гутал" гэсэн ерөнхий ойлголттой танилцуулах.
    Өнгө, хэмжээ, геометрийн хэлбэрийн талаархи тогтвортой санаа бодлыг бий болгох.
    Будгаар зурах, наах, баримал хийх ур чадварыг дээшлүүлэх.
    Хүүхдүүдэд шүлгийг анхааралтай сонсож, сонссон зүйлийнхээ утгыг ойлгохыг үргэлжлүүлэн заа.
    Сэтгэн бодох чадвар, нарийн моторт ур чадвар, хөдөлгөөний зохицуулалтыг хөгжүүлэх.
    Гуталд хүндэтгэлтэй хандахыг төлөвшүүлэх.

    Тоног төхөөрөмж:

    Цээж, хүүхэлдэй, хүүхэлдэй гутал.
    Чиргүүл улаан, ногоон, шар, цэнхэр өнгийн картоноор хайчилж, ижил өнгийн гутал.
    Наасан дугуйтай гуталны картон дүрс өөр өнгөболон хэмжээ, товчлуур, тохирох өнгө, хэмжээ.
    Нүхтэй зузаан картоноор хийсэн гутлын дүрс, олон өнгийн хоншоор.
    Өөр өөр хэмжээтэй гурван баавгайн зураг, дүрс, тохирох хэмжээтэй зууван гутал.
    Төрөл бүрийн гутал, бээлий зэргийг дүрсэлсэн зургууд.
    Олон өнгийн хувцасны хавчаар, зузаан картоноор хийсэн үсгүй сойзны дүрс.
    Цөцгийтэй даавуугаар сийлсэн, өнгийн харандаагаар будсан гутлын дүрс; нойтон хөвөн.
    Цоорхойтой гутлын картон дүрсийг геометрийн хэлбэр, ижил дүрс хэлбэрээр хайчилж авав.
    Цаасны хавчаар, гутлын өнгөт дүрс.
    Зураг "Центипед", plasticine.
    "Гутал", сойз, будаг зэргийг будах.
    Өнгөт цааснаас хайчилж авсан гутал, зураг (цэцэг, загас, үүл, нар, зул сарын гацуур мод).
    Аудио бичлэгүүд: "Центипед", "Том хөл нь зам руу явдаг".

    Хичээлийн явц:

    Мэндчилгээ "Сайн байна уу?"

    Яаж байна даа? - Үүн шиг!
    (Хоёр гарынхаа эрхий хурууг дээш, бусад нь нударгаар цуглуулна)

    Та усанд сэлэх үү? - Үүн шиг!
    (Гар нь усанд сэлэлтийн хөдөлгөөнийг илэрхийлдэг)

    Сайн байна уу? - Үүн шиг!
    (Газар дээрээ алхах)

    Та яаж гүйдэг вэ? - Үүн шиг!
    (Гараа тохойгоороо нугалж, биеийн дагуу хөдөлгөөн хийх)

    Та алсыг харж байна уу? - Үүн шиг!
    (Алгыг ээлжлэн духан дээрээ тавина)

    Та дагаж байна уу? - Үүн шиг!
    (Эрч хүчтэй гар хөдөлгөөн)

    Та яаж хүлээж авах вэ? - Үүн шиг!
    (гарын хөдөлгөөнийг атгах)

    Та яаж өгөх вэ? - Үүн шиг!
    (Нээлттэй алгаа урагш сунгана)

    Та шөнө унтдаг уу? - Үүн шиг!
    (толгойн доор алган)

    Та яаж сүрдүүлдэг вэ? -Үүн шиг!
    (Сэгсрэх долоовор хуруу, үлдсэн хуруунууд нь нударгаар цуглардаг)

    Та тоглож байна уу? - Үүн шиг!
    (Хоёр гараа нударган хацар дээр нь алгадах)

    Гэнэтийн мөч "Цээжинд юу байна?"

    Хүүхдүүдэд цээжийг онгойлгож, дотор нь юу байгааг харахыг санал болгож байна. (Хүүхдийн тоогоор нэг хосоос нэг гутал).
    Энэ юу вэ? Нэг үгээр яаж дуудах вэ? Эдгээр нь гутал юм.

    "Хос сонго" дидактик тоглоом

    Энд таны гарт хүүхэлдэй гутал байна. (Хосоос нэг сэдэв). Зөвхөн будилсан хүүхэлдэй бүх гутлыг тараасан тул та хос олох хэрэгтэй. Тоол. Хүүхэлдэй хэдэн хөлтэй вэ? Хоёр хөл. Тиймээс хоёр гутал байх ёстой. Энд байна. Хүүхэлдэй шиг бас хоёр хөлтэй. Таны хөл дээр хэдэн шаахай байгаа вэ? Хоёр шаахай. Тэгээд чи энд хоёр гуталтай ирсэн. Хоёр зүйл байвал "хос" гэж хэлдэг. Энэ үгийг санаж, чангаар давт: "хос".
    Одоо гартаа байгаа гутал руугаа хос хайгаад үзээрэй.

    Дидактик тоглоом "Олон өнгийн зүтгүүр маш олон гутал авчирсан"

    Гутал бүрээс нэг хос авч, өнгөт хайрцагт байрлуулна: шар хайрцагт шар гутал, улаан хайрцагт улаан гутал, ногоон хайрцагт ногоон гутал, цэнхэр хайрцагт цэнхэр гутал.

    "Ачаалах нөхөөс" дидактик тоглоом

    Гэхдээ энэ цоорхойтой гутал. Нүх бүрт тохирсон хэлбэрийг сонгох хэрэгтэй.

    Товчлуурын тоглоом "Гутлаа чимэглэ"

    Гэхдээ энэ гутлыг олон өнгийн товчлуураар чимэглэх хэрэгтэй.

    Анхааралтай ажигла. Гутал дээрх тойрог ямар өнгөтэй, ямар хэмжээтэй байна, түүнд ийм товчлуур дарна уу. Том цэнхэр тойрог дээр том цэнхэр товчлуурыг хавсаргана. Мөн жижиг шар тойрог дээр жижиг шар товчлуурыг дээр нь тавь.

    "Сайхан гутал" програм

    Гоё сайхан болгож, хөгжилтэй зургаар чимэх гутал чинь таныг хүлээж байна. Зураг сонгоно уу. Энэ нь гутлыг чимэглэх болно. Хэн нэгэн үүнийг цэцэг, хэн нэгэн загасаар чимэглэх болно.

    Динамик түр зогсолт "Том хөл зам дагуу явдаг"

    Том хөл нь замаар алхдаг
    Топ-дээд-дээд, дээд-дээд-дээд.
    (Өргөн алхаж байна)

    Бяцхан хөл зам дагуу гүйдэг
    Топ-дээд-дээд-дээд-дээд
    Топ-дээд-дээд-дээд-дээд.
    (Бага алхамаар гүйх)

    "Гурван баавгайд гутал авах" дидактик тоглоом

    Энд бидний танил баавгайнууд байна. Хамгийн том баавгай, хамгийн жижиг, дундаж баавгайг харуул.

    Та тэдэнд зориулж торх зөгийн бал түүж авсан бөгөөд одоо та баавгайнуудад зөв гутлыг сонгож, сарвуу дээрээ тавихад нь туслах хэрэгтэй. Хамгийн том баавгайд хамгийн том гутлыг, дунд баавгайд дунд гутал, хамгийн жижиг баавгайд хамгийн жижиг гутлыг өмс.

    "Нэмэлт зүйл олох" дидактик тоглоом

    Ингээд та бүхэндээ зургуудыг хүргэж байна. Тэдгээр дээр юу зурсан, нэр. Мөн хөл дээр өмсдөггүй гутал гэж юу вэ? бээлий.

    "Миний гутал" дасгал

    Удаан хугацаагаар гутал өмсөхийн тулд тэдгээрийг арчлах, угаах хэрэгтэй. Одоо бид нойтон хөвөн авч, гутлын шороог арчих болно.

    "Шаахай оёх" цаасны хавчаартай тоглоом

    Гутал удаан өмсөхөд гутлын ул нь мултрах тохиолдол гардаг. Дараа нь улыг нь оёдог. Энд та шаахайны ирмэг дээр цаасны хавчаар хийж, улыг нь нааж байгаа юм шиг үзээрэй.

    "Гутлын өнгө" зурах

    Хүүхдүүд гутлаа будгаар будахыг урьж байна.

    "Зуун хөлд зориулсан гутал" загварчлал

    Хуванцараас бөмбөлөг өнхрүүлж, зуун хөлийг хөлөндөө нааж, хуруугаараа дараарай - та зуутын гутал авах болно.

    "Центипед" хөгжмийн завсарлага

    Хүүхдүүд ар араасаа жагсаж, бие биенийхээ мөрөн дээр гараа тавьж, насанд хүрэгчдийн үзүүлсэн шиг хөгжимд шилжинэ.

    "Гутз" шүлгийг унших

    Ээж Димка худалдаж авсан
    Гайхалтай гутал.
    Сайхан, гялалзсан!
    Савхин! Жинхэнэ!

    Би тэднийг удаан хугацаанд бодож байсан.
    Тэр тэднийг тавиур дээр тавив.
    Сайхан, гялалзсан!
    хоншоор нь жинхэнэ юм!

    Хүүхэд орондоо ороход
    Би гутлаа орны доогуур тавив.
    Шинэ, гялалзсан!
    Савхин! Жинхэнэ!

    "Гутлаа боох" тоглоом.

    Хүүхдүүдийг хоншоорыг нүхэнд хийж, уяхыг урьж байна.

    Хувцасны хавчаартай тоглоом "Гутлын сойз"

    Мөн энд гутал өнгөлөх гутлын сойз байна. Мөн та өөрөө сойз хийхийг хичээдэг. Хувцасны хавчаарыг ингэж холбож гутлын сойз хийдэг.

    Анна Николаевна Минкина
    "Гутлын дэлгүүрт." Эхний бага бүлгийн уламжлалт бус зургийн хичээл

    Сэдэв: IN гутлын дэлгүүр. (Дардас (дардас)үйсэн.)

    Хөтөлбөрийн агуулга: хүүхдийн өнгийг ялгах чадварыг бий болгох; анхаарал, ерөнхий моторт ур чадвар, харааны мэдрэмжийг хөгжүүлэх; тусламж хэрэгтэй хүмүүст туслах хүслийг хөгжүүлэх.

    Хүүхдүүдийн ур чадварыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх уламжлалт бус зургийн техникийг ашиглан зурах, "дардас (дардас)таглаа”, контураас цааш гарахгүйгээр; нарийн моторт ур чадвар, моторт үйл ажиллагаа, орон зайд чиг баримжаа хөгжүүлэх. Хүүхдэд сэтгэл хөдлөлийн хариу үйлдэл үзүүлэх. Нарийвчлалыг төлөвшүүлэх, өнгөний талаархи мэдлэгийг нэгтгэх.

    Материал: гуашаар дэвтээсэн нимгэн хөөсөн дэвсгэр бүхий аяга, эсгий үзэгний таг.

    Хөгжмийн дагалдан: "Манай галт тэрэг ирлээ", "Бидний хөл юу хийж чадах вэ".

    Тоног төхөөрөмж: тавиур гутал.

    Зохион байгуулах цаг:

    Цэцэрлэгт захидал ирсэн тухай багш хүүхдүүдэд мэдэгдэж, хүүхдүүдэд үзүүлж, захидал юуны тухай болохыг сонсохыг санал болгодог.

    Гол хэсэг.

    Багш захидлыг уншдаг.

    "Эрхэм хүүхдүүд ээ! Даниил Ш та нарт бичиж байна. Надад ийм зүйл тохиолдсон юу: нэг өглөө цэцэрлэгтээ явж байгаад хувцаслаад гутлаа өмсөөд гутлынхаа үдээсийг боохоо мартчихаж. Тэгээд ээж бид хоёр гадаа гарсан. Тэгээд автобусанд суухдаа их яарч байгаад гутал маань уначихсан, төөрч орхисон. Одоо гэртээ байгаа болохоор цэцэрлэгт явж чадахгүй байна. Залуус аа, надад туслаач надад зориулсан гутлын дэлгүүрийн гутал. Даниел Ш.! "

    Сурган хүмүүжүүлэгч. Залуус Данилкад туслах уу? (Тийм)

    Сурган хүмүүжүүлэгч. Дараа нь бид явах болно гутлын дэлгүүрТэгээд бид тийшээ галт тэргээр явна. Хөгжмийн дагалдан "Манай галт тэрэг ирлээ"Бид тантай хамт ирлээ.

    Тоглоом. "Өнгөөр ​​нь ангилах"

    Энд бидний ирсэн залуус байна гутлын дэлгүүрэнд хэд байгааг хараарай гутал. IN дэлгүүрЗалуус аа, асуудал гарлаа Dunno бидэн дээр ирээд бүгдийг нь хольсон гуталУчир нь тэр өнгө мэдэхгүй. Та өнгө мэдэх үү? Аль (харуулж)Мөн та гутлыг хайрцагт байгаа өнгөөр ​​нь зөв задлахад тусална. За, гуталнууд байна. Сайн хийлээ! Би эдгээр гутлыг Данилка руу авч явах болно (улаан)

    Галт тэргээр цэцэрлэг рүүгээ буцна.

    "Манай галт тэрэг ирлээ."

    B. Хараач, залуус аа, бидэнд энд юу байна зурсан(гутал)Данилкагийн өнгөт гутлыг хараарай (улаан, тэдгээрийг хээгээр чимэглэцгээе.

    Тайлбар ба дэлгэц.

    Хараач, бид гутлаа чимэглэх болно. Би бөөрний гадсыг будганд дүрж, хээ түрхэх болно, үүний тулд би боодлын малгайг цаасан дээр дардаг (гутал, би ирмэгээс хэтрэхгүй. Эдгээр нь бидний авдаг сайхан гутал юм. Мөн. Одоо хүүхдүүд суугаад ширээн дээр байгаа гутлаа болгоомжтой, аажмаар, ирмэгээс хэтрэхгүйгээр чимэглээрэй.

    Дуусмагц малгайгаа салфетка дээр тавиад гараа чийгтэй алчуураар арчина.

    Үр дүн: Хөөрхөн ажлаа харцгаая.

    Бидэнд яагаад хэрэгтэй байгааг надад хэлээч гутал? Тэд хаана өмсөх вэ гутал?

    "Бидний хөл юу хийж чадах вэ" (ажлын байрыг цэвэрлэх.)

    Та бүгд өнөөдөр маш сайн ажилласан, сайн байна!

    Тоглоом, дасгалын сэдэвчилсэн сонголт, сэдэв: "Гутал"

    Зорилго:

    Энэ сэдвээр хүүхдүүдийн мэдлэгийг өргөжүүлж, үгсийн санг баяжуулах.
    Хүүхдүүдийг "хос" гэсэн ойлголт, "гутал" гэсэн ерөнхий ойлголттой танилцуулах.
    Өнгө, хэмжээ, геометрийн хэлбэрийн талаархи тогтвортой санаа бодлыг бий болгох.
    Будгаар зурах, наах, баримал хийх ур чадварыг дээшлүүлэх.
    Хүүхдүүдэд шүлгийг анхааралтай сонсож, сонссон зүйлийнхээ утгыг ойлгохыг үргэлжлүүлэн заа.
    Сэтгэн бодох чадвар, нарийн моторт ур чадвар, хөдөлгөөний зохицуулалтыг хөгжүүлэх.
    Гуталд хүндэтгэлтэй хандахыг төлөвшүүлэх.

    Тоног төхөөрөмж:

    Цээж, хүүхэлдэй, хүүхэлдэй гутал.
    Чиргүүл улаан, ногоон, шар, цэнхэр өнгийн картоноор хайчилж, ижил өнгийн гутал.
    Янз бүрийн өнгө, хэмжээтэй наасан тойрог бүхий гутлын картон дүрс, тохирох өнгө, хэмжээтэй товчлуурууд.
    Нүхтэй зузаан картоноор хийсэн гутлын дүрс, олон өнгийн хоншоор.
    Өөр өөр хэмжээтэй гурван баавгайн зураг, дүрс, тохирох хэмжээтэй зууван гутал.
    Төрөл бүрийн гутал, бээлий зэргийг дүрсэлсэн зургууд.
    Олон өнгийн хувцасны хавчаар, зузаан картоноор хийсэн үсгүй сойзны дүрс.
    Цөцгийтэй даавуугаар хайчилж, өнгийн харандаа, нойтон хөвөн түрхсэн гутлын дүрсүүд.
    Цоорхойтой гутлын картон дүрсийг геометрийн хэлбэр, ижил дүрс хэлбэрээр хайчилж авав.
    Төрөл бүрийн гутлын сүүдэртэй дэвсгэр зураг, эдгээр гутлын өнгөт дүрс.
    Цаасны хавчаар, гутлын өнгөт дүрс.
    Зураг "Центипед", plasticine багц.
    "Гутал", сойз, будаг зэргийг будах.
    Өнгөт цааснаас хайчилж авсан гутал, зураг (цэцэг, загас, үүл, нар, зул сарын гацуур мод).
    Аудио бичлэгүүд: "Центипед", "Том хөл нь зам руу явдаг".

    Хичээлийн явц:

    Гэнэтийн мөч "Цээжинд юу байна?"

    Хүүхдүүдэд цээжийг онгойлгож, дотор нь юу байгааг харахыг санал болгож байна. (Хүүхдийн тоогоор нэг хосоос нэг гутал).

    Та юу гэж бодож байна вэ? Үүнийг нэг үгээр яаж дуудах вэ? Гутал.

    "Хос сонго" дидактик тоглоом

    Энд таны гарт хүүхэлдэй гутал байна. (Хосоос нэг сэдэв).

    Зөвхөн будилсан хүүхэлдэй бүх гутлыг тараасан тул та хос олох хэрэгтэй. Тоол. Хүүхэлдэй хэдэн хөлтэй вэ? Хоёр хөл. Тиймээс хоёр гутал байх ёстой. Энд байна. Хүүхэлдэй шиг бас хоёр хөлтэй. Таны хөл дээр хэдэн шаахай байгаа вэ? Хоёр шаахай. Тэгээд чи энд хоёр гуталтай ирсэн. Хоёр зүйл байвал "хос" гэж хэлдэг.
    Энэ үгийг санаж, чангаар давт: "хос".
    Одоо гартаа байгаа гутал руугаа хос хайгаад үзээрэй.

    Дидактик тоглоом "Олон өнгийн зүтгүүр маш олон гутал авчирсан"

    Гутал бүрээс нэг хос авч, өнгөт хайрцагт байрлуулна: шар хайрцагт шар гутал, улаан хайрцагт улаан гутал, ногоон хайрцагт ногоон гутал, цэнхэр хайрцагт цэнхэр гутал.

    "Ачаалах нөхөөс" дидактик тоглоом

    Гэхдээ энэ цоорхойтой гутал. Нүх бүрт тохирсон хэлбэрийг сонгох хэрэгтэй.

    Товчлуурын тоглоом "Гутлаа чимэглэ"

    Гэхдээ энэ гутлыг олон өнгийн товчлуураар чимэглэх хэрэгтэй. Анхааралтай ажигла. Гутал дээрх тойрог ямар өнгөтэй, ямар хэмжээтэй байна, түүнд ийм товчлуур дарна уу. Том цэнхэр тойрог дээр том цэнхэр товчлуурыг хавсаргана. Мөн жижиг шар тойрог дээр жижиг шар товчлуурыг дээр нь тавь.

    "Сайхан гутал" програм

    Хараач, гутал чинь чамайг гоё болгож, хөгжилтэй зургаар чимэглэхийг хүлээж байна. Зураг сонгоно уу. Энэ нь гутлыг чимэглэх болно. Хэн нэгэн үүнийг цэцэг, хэн нэгэн загасаар чимэглэх болно.

    Динамик түр зогсолт "Том хөл зам дагуу явдаг"

    Том хөл нь замаар алхдаг
    Топ-дээд-дээд, дээд-дээд-дээд.
    (Өргөн алхаж байна)

    Бяцхан хөл зам дагуу гүйдэг
    Топ-дээд-дээд-дээд-дээд
    Топ-дээд-дээд-дээд-дээд.
    (Бага алхамаар гүйх)

    "Гурван баавгайд гутал авах" дидактик тоглоом

    Энд бидний танил баавгайнууд байна. Хамгийн том баавгай, хамгийн жижиг, дундаж баавгайг харуул. Та тэдэнд зориулж торх зөгийн бал түүж авсан бөгөөд одоо та баавгайнуудад зөв гутлыг сонгож, сарвуу дээрээ тавихад нь туслах хэрэгтэй. Хамгийн том баавгайд хамгийн том гутлыг, дунд баавгайд дунд гутал, хамгийн жижиг баавгайд хамгийн жижиг гутлыг өмс.

    "Нэмэлт зүйл олох" дидактик тоглоом

    Таны өмнө зургууд байна. Тэдгээр дээр юу зурсан, нэр. Мөн хөл дээр өмсдөггүй гутал гэж юу вэ? бээлий.

    "Миний гутал" дасгал

    Удаан хугацаагаар гутал өмсөхийн тулд тэдгээрийг арчилж, угааж, шорооноос цэвэрлэх хэрэгтэй. Одоо бид нойтон хөвөн авч, гутлын шороог арчих болно.

    "Шаахай оёх" цаасны хавчаартай тоглоом

    Гутал удаан өмсөхөд гутлын ул нь мултрах тохиолдол гардаг. Дараа нь улыг нь оёдог. Энд та шаахайны ирмэг дээр цаасны хавчаар хийж, улыг нь нааж байгаа юм шиг үзээрэй.

    Хүүхдүүд гутлаа будгаар будахыг урьж байна.

    "Сүүдэр олох" дидактик тоглоом

    Сүүдэр бүрийн орой дээр тохиромжтой хэлбэрийн өнгөт гутал байрлуул.

    "Зуун хөлд зориулсан гутал" загварчлал

    Хуванцараас бөмбөлөг өнхрүүлж, зуун хөлийг хөлөндөө нааж, хуруугаараа дараарай - та зуутын гутал авах болно.

    "Центипед" хөгжмийн завсарлага

    Хүүхдүүд ар араасаа жагсаж, бие биенийхээ мөрөн дээр гараа тавьж, насанд хүрэгчдийн үзүүлсэн шиг хөгжимд шилжинэ.

    "Гутз" шүлгийг унших

    Ээж Димка худалдаж авсан
    Гайхалтай гутал.
    Сайхан, гялалзсан!
    Савхин! Жинхэнэ!

    Би тэднийг удаан хугацаанд бодож байсан.
    Тэр тэднийг тавиур дээр тавив.
    Сайхан, гялалзсан!
    хоншоор нь жинхэнэ юм!

    Хүүхэд орондоо ороход
    Би гутлаа орны доогуур тавив.
    Шинэ, гялалзсан!
    Савхин! Жинхэнэ!

    "Гутлаа боох" тоглоом.

    Хүүхдүүдийг хоншоорыг нүхэнд хийж, уяхыг урьж байна.

    Хувцасны хавчаартай тоглоом "Гутлын сойз"

    Мөн энд гутал өнгөлөх гутлын сойз байна. Мөн та өөрөө сойз хийхийг хичээдэг. Хувцасны хавчаарыг ингэж холбож гутлын сойз хийдэг.



    Үүнтэй төстэй нийтлэлүүд
    • Муур зулзагатай зүүдлэх нь юу гэсэн үг вэ?

      Гэрийн тэжээмэл амьтад өдөр тутмын амьдралын нэг хэсэг тул зүүдэндээ тэдний дүр төрх нь байгалийн юм. Аль хэдийн үхсэн муурнууд ихэвчлэн эздийнхээ тэжээвэр амьтдын төлөөх хүсэл тэмүүллийг тусгадаг. Гэхдээ үүнтэй зэрэгцэн энэ нь ид шидийн тайлагдашгүй шинж чанартай амьтан, ихэвчлэн...

      хулдаас
    • Давсалсан мөнгөн мөрөг загасны түрс

      Хувийн хэрэгцээнд зориулж, найз нөхөд, танил хүмүүстээ бэлэг болгон сайн хямдралтай худалдаж аваарай. Чанартай бүтээгдэхүүнийг боломжийн үнээр аваарай. Өөртөө болон хайртай хүмүүстээ бэлэг бариарай! Бэлтгэсэн саванд бага зэрэг ургамлын тос асгаж, ...

      хулдаас
    • Хан боргоцойг хутгаар хэрхэн хальслах вэ

      Энэ жимс нь бидний хувьд нэлээд чамин гэж тооцогддог тул хүн бүр хан боргоцойг хурдан төдийгүй үзэсгэлэнтэй хальслахаа мэддэггүй. Та энэ болон бусад хэрэгтэй мэдээллийг доороос авах боломжтой.Хан боргоцойг сайтар хальслахын тулд танд ...

      Дулаан шал